ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արա Շիրինյանը ներկայացրել է  Հանրային հեռարձակողների խորհրդի 2022 թ. ֆինանսավորման հայտի նախագիծը եւ արված փոփոխությունները: Իրականացվում է մեկ ծրագիր՝ հեռուստատեսային եւ ռադիոհաղորդումների հեռարձակում, որը բաղկացած է 5 միջոցառումից:
Ծրագրի նպատակն է Հայաստանի եւ նրա սահմաններից դուրս ստեղծել եւ տարածել շուրջօրյա բազմազան տեղեկատվական, ճանաչողական, ժամանցային, կրթական հեռուստատեսային եւ ռադիոհաղորդումներ: Հանրային հեռարձակողներն արտադրում եւ սփռում են 4 հեռուստատեսային եւ 4 ռադիոծրագիր:
Արա Շիրինյանը մանրամասնել է Հանրային ռադիոյի եւ Հանրային հեռուստաընկերության հաղորդումների բովանդակությունն ու բնույթը:
2022թ. բյուջեի նախագծով առանց կառավարման ապարատի ծախսերի նախատեսվում է հատկացնել 7 մլրդ 465 մլն դրամ: 2021 թ. համեմատ ծախսերն աճել են 256 մլն դրամով: 212 մլն դրամի աճը պայմանավորված է Հանրային հեռուստաընկերության մայրաքաղաքային սփռման 24-ժամյա լրատվական նոր հեռուստաալիքի գործարկմամբ: 35,4 մլն դրամի աճը պայմանավորված է միջազգային կազմակերպություններին անդամակցության միջոցառման ծախսերի վերաբաշխմամբ:
Զեկուցողը նշել է, որ 2022 թ. Հանրային հեռուստաընկերության բյուջետային հատկացումներն աճել են ընդամենը 4 տոկոսով: Ըստ նրա՝ հատկացումները թույլ կտան ապահովել թե՛ Առաջին ալիքի, թե՛ 24-ժամյա լրատվական ալիքի ընթացիկ գործունեությունը:
2022 թ. նախատեսվում է սկսել Հանրային հեռուստաընկերության թվային տեխնիկական վերազինման եռամյա կապիտալ ծրագիրը: Առաջիկա երկու-երեք տարիների ընթացքում նախատեսվում է վերազինել Առաջին ալիքի տեխնիկական պարկը: Արա Շիրինյանի խոսքով՝ տարիներ շարունակ մասնակի տեխնիկական ներդրումներ են կատարվել, ինչն այժմ չի համապատասխանում ժամանակակից տեխնիկական պահանջներին:
«2022 թ. տեխնիկական վերազինման համար նախատեսվում է  ներգրավել մինչեւ 1 մլրդ 700 մլն դրամի վարկային միջոցներ շուկայում գործող բարենպաստ պայմաններով, ինչպես նաեւ օգտագործել առեւտրային գովազդի ու այլ եկամուտներից կանխատեսվող ֆինանսական ներհոսքը»,-ասել է Հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահը:
Նիստին մասնակցել եւ պատգամավորներին հետաքրքրող հարցերին արձագանքել է Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը: Հարցերն առնչվել են ընտրությունների նախաշեմին Հանրայինի կողմից ավագանու թեկնածուների մասնակցությամբ կազմակերպվելիք բանավեճի ֆինանսավորմանը, մարզական, մշակութային եւ կրթական հաղորդումների ձեւաչափերին եւ այլն:

На совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам председатель Совета Общественной телерадиокомпании А.Ширинян представил проект заявки на финансирование и внесенные изменения. Реализуется состоящая из 5 мероприятий одна программа – теле- и радиовещание.
Цель – создание   и распространение разнообразных информационных, познавательных, развлекательных, образовательных теле- и радиопрограмм в Армении и за рубежом. Общественные вещатели производят и транслируют 4 теле- и 4 радиопрограммы.
А.Ширинян подробно проинформировал о содержании и характере передач Общественного радио и Общественной телекомпании (ОТК).
Согласно проекту бюджета-2022, без затрат на содержание аппарата управления будет выделено 7 млрд 465 млн драмов. По сравнению с 2021 г. расходы увеличились на 256 млн драмов. Увеличение на 212 млн обусловлено запуском в столице нового круглосуточного новостного   канала ОТК. Увеличение на 35,4 млн драмов обусловлено перераспределением сумм на членство в международных организациях.
Докладчик   отметил, что в 2022 г. бюджетные ассигнования ОТК увеличились всего на 4%. По его словам, выделение средств позволит обеспечить текущую работу как Первого канала, так и круглосуточного новостного канала.
В 2022 г. планируется запустить трехлетнюю капитальную техническую программу по цифровому переоснащению ОТК. Технический парк Первого канала переоборудуется в ближайшие два-три года. По словам А.Шириняна, в течение многих лет производились частичные вложения, ныне не соответствующие современным техническим требованиям.
“В будущем году намечается привлечь до 1 млрд 700 млн драмов кредитов на техническое перевооружение на выгодных рыночных   условиях, а также использовать прогнозируемые финансовые поступления от коммерческой рекламы и других доходов”, - проинформировал председатель Совета ОТК.
В заседании принял участие исполнительный директор ОТК О.Мовсисян. Он ответил на вопросы депутатов, связанные с финансированием общественных дебатов накануне выборов с участием кандидатов в члены Совета старейшин, форматами спортивных, культурных и образовательных программ и т.д.