ՀՀ ԱԺ առողջապահության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 8-ի համատեղ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված աղողջապահության ոլորտի ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ բնագավառի ֆինանսավորումը 2022-ին կկազմի շուրջ 120 մլրդ դրամ: Ոլորտին ուղղվող ծախսերն ընթացիկ տարվա համեմատ կավելանան 4.7 տոկոսով: Նշվել է, որ հաշվի առնելով 2020-2021թթ. համավարակով պայմանավորված առողջապահության համակարգի համաշխարհային արդի մարտահրավերները՝ գումարներն առաջնահերթ ուղղվելու են վերջինիս դեմ պայքարի միջոցառումների իրականացմանը, հանրությանը պատվաստանյութերով ապահովմանը, առողջապահական համակարգի ռիսկերին արագ եւ համարժեք արձագանքմանը:

At November 8 joint sitting of the RA NA Standing Committees on Health Care and on Financial-Credit and Budgetary Affairs the financial allocations and budgetary programmes designed by the draft law on the RA State Budget 2022 were debated.
The RA Minister of Finance Tigran Khachatryan informed that the sphere financing would be about 120bln AMD in 2022. The expenditures of the sphere will be increased by 4.7% compared with the current year. It was noted that taking into consideration the world modern challenges of the health system conditioned by the pandemic in 2020-2021, the sums would be directed to the implementation of the events in the fight against the latter, providing with vaccines the community, the quick and adequate response to the health system risks.