ՀՀ ԱԺ առողջապահության ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների նոյեմբերի 8-ի համատեղ նիստում քննարկվել են «ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծով նախատեսված աղողջապահության ոլորտի ֆինանսական հատկացումներն ու բյուջետային ծրագրերը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը տեղեկացրել է, որ բնագավառի ֆինանսավորումը 2022-ին կկազմի շուրջ 120 մլրդ դրամ: Ոլորտին ուղղվող ծախսերն ընթացիկ տարվա համեմատ կավելանան 4.7 տոկոսով: Նշվել է, որ հաշվի առնելով 2020-2021թթ. համավարակով պայմանավորված առողջապահության համակարգի համաշխարհային արդի մարտահրավերները՝ գումարներն առաջնահերթ ուղղվելու են վերջինիս դեմ պայքարի միջոցառումների իրականացմանը, հանրությանը պատվաստանյութերով ապահովմանը, առողջապահական համակարգի ռիսկերին արագ եւ համարժեք արձագանքմանը:

8 ноября на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам здравоохранения и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждались предусмотренные законопроектом “О Государственном бюджете РА на 2022 г.” ассигнования и бюджетные программы в области здравоохранения.
Министр финансов РА Т.Хачатрян проинформировал, что финансирование сферы в 2022 г. составит около 120 млрд драмов. Расходы на сферу увеличатся на 4,7% по сравнению с текущим годом. Отмечено, что с учетом современных глобальных вызовов 2020-2021 гг.   суммы на здравоохранение будут направлены в первую очередь на реализацию мер по противодействию пандемии, обеспечение населения вакцинами, быстрое и адекватное реагирование на риски системы здравоохранения.