Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Աննա Մկրտչյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենի հետ (նստավայրը՝ Հելսինկի): Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ մեր երկրում Ֆինլանդիայի պատվավոր հյուպատոս Թիմոթի Դեյվիդ Սթրայթը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Աննա Մկրտչյանը կարեւորել է տարբեր բնագավառներում հայ-ֆիննական փոխշահավետ համագործակցության եւ խորհրդարանական կապերի  զարգացումը:
Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել Ֆինլանդիայի խորհրդարանի բարեկամական խմբին՝ 1915-1917թթ. օսմանյան ջարդերի եւ բռնի տեղահանությունների զոհերի ու նրանց հարազատների հիշատակը ոգեկոչելու եւ հայերին ուժ հաղորդելու հայտարարությամբ 2021-ին հանդես գալու համար: Ըստ Աննա Մկրտչյանի՝ դա կարեւոր քայլ է Ֆինլանդիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցում:
Դեսպանի գնահատմամբ՝ երկկողմ խորհրդարանական կապերը ակտիվ չեն, եւ նմանատիպ հանդիպումները նպաստում են դրանց աշխուժացմանը: Կիրստի Նարինենը համաձայնել է, որ մի շարք ոլորտներում առկա է չօգտագործված ներուժ, եւ կողմերը պետք է քայլեր ձեռնարկեն այդ ուղղությամբ:
Ֆինլանդիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարեւորվել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության տեսանկյունից:
Պատգամավորը խոսել է ներքաղաքական եւ հետպատերազմյան իրավիճակի մասին: Աննա Մկրտչյանն ընդգծել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք, ինչն ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Հայ օրենսդիրը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում պահվող գերեվարված անձանց նկատմամբ  անմարդկային վերաբերմունքի առնչությամբ, անթույլատրելի համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունները:
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանում ընդդիմության գործունեությանը, քննարկվել են օրենսդրական աշխատանքում ընդդիմության բնականոն աշխատանքի խոչընդոտների վերացման հնարավորությունները:

1 ноября член фракции “Честь имею”, руководитель парламентской группы дружбы Армения-Финляндия А.Мкртчян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным послом Финляндской Республики в РА Кирсти Наринен (резиденция – Хельсинки). На встрече также присутствовал почетный консул Финляндии в Армении Тимоти Дэвид Страйт.
Приветствуя посла, А.Мкртчян отметила развитие взаимовыгодного армяно-финского сотрудничества и парламентских связей в различных сферах.
Депутат поблагодарила группу дружбы парламента Финляндии за выступление в 2021 г. с заявлением в память жертв османской резни и принудительной депортации армян в 1915-1917 гг. По словам А.Мкртчян, это важный шаг к признанию Финляндией Геноцида армян.
По словам посла, двусторонние парламентские связи недостаточно активны, и подобные встречи способствуют их оживлению. Кирсти Наринен согласилась, что в ряде сфер налицо неиспользованный потенциал, и сторонам следует предпринять шаги в этом направлении.
Развитие отношений с Финляндией подчеркнуто также с точки зрения сотрудничества Армения – ЕС.
Коснувшись внутриполитической и послевоенной ситуации, депутат подчеркнула, что важнейшим вопросом повестки дня остается возвращение армянских военнопленных и пленных на родину, что закреплено в заявлении от 9 ноября. А.Мкртчян выразила обеспокоенность бесчеловечным обращением с удерживаемыми в Азербайджане лицами, сочла недопустимыми посягательства азербайджанских вооруженных сил на суверенную территорию РА.
Затронута деятельность оппозиции в парламенте,   обсуждены возможности устранения препятствий для нормальной законотворческой работы оппозиционеров.