Նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Ֆինլանդիա բարեկամական խմբի ղեկավար Աննա Մկրտչյանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ֆինլանդիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիրստի Նարինենի հետ (նստավայրը՝ Հելսինկի): Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ մեր երկրում Ֆինլանդիայի պատվավոր հյուպատոս Թիմոթի Դեյվիդ Սթրայթը:
Ողջունելով դեսպանին՝ Աննա Մկրտչյանը կարեւորել է տարբեր բնագավառներում հայ-ֆիննական փոխշահավետ համագործակցության եւ խորհրդարանական կապերի  զարգացումը:
Պատգամավորը շնորհակալություն է հայտնել Ֆինլանդիայի խորհրդարանի բարեկամական խմբին՝ 1915-1917թթ. օսմանյան ջարդերի եւ բռնի տեղահանությունների զոհերի ու նրանց հարազատների հիշատակը ոգեկոչելու եւ հայերին ուժ հաղորդելու հայտարարությամբ 2021-ին հանդես գալու համար: Ըստ Աննա Մկրտչյանի՝ դա կարեւոր քայլ է Ֆինլանդիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ընդունման հարցում:
Դեսպանի գնահատմամբ՝ երկկողմ խորհրդարանական կապերը ակտիվ չեն, եւ նմանատիպ հանդիպումները նպաստում են դրանց աշխուժացմանը: Կիրստի Նարինենը համաձայնել է, որ մի շարք ոլորտներում առկա է չօգտագործված ներուժ, եւ կողմերը պետք է քայլեր ձեռնարկեն այդ ուղղությամբ:
Ֆինլանդիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը կարեւորվել է նաեւ Հայաստան-ԵՄ համագործակցության տեսանկյունից:
Պատգամավորը խոսել է ներքաղաքական եւ հետպատերազմյան իրավիճակի մասին: Աննա Մկրտչյանն ընդգծել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք, ինչն ամրագրված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ: Հայ օրենսդիրը մտահոգություն է հայտնել Ադրբեջանում պահվող գերեվարված անձանց նկատմամբ  անմարդկային վերաբերմունքի առնչությամբ, անթույլատրելի համարել ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ ադրբեջանական զինուժի ոտնձգությունները:
Անդրադարձ է կատարվել խորհրդարանում ընդդիմության գործունեությանը, քննարկվել են օրենսդրական աշխատանքում ընդդիմության բնականոն աշխատանքի խոչընդոտների վերացման հնարավորությունները:

On November 1, the deputy of the RA NA With Honor Faction, the Head of the NA Armenia-Finland Friendship Group Anna Mkrtchyan met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Finland to the Republic of Armenia Kirsti Narinen (Residence: Helsinki). The Honorary Consul of Finland to our country Timothy David Straight also attended the meeting.
Welcoming the Ambassador, Anna Mkrtchyan highlighted the development of the Armenian-Finnish Mutually beneficial cooperation and the parliamentary ties.
The MP thanked the Friendship Group of Parliament of Finland for commemorating the memory of the victims because of 1915-1917 Ottoman massacres and their family members because of forcible deportations and for making a statement in 2021 to give strength to the Armenians. According to Anna Mkrtchyan, that is an important step in the adoption of the Armenian Genocide by Finland.
As the Ambassador has assessed, the bilateral parliamentary ties are not active, and similar meetings promote their enlivening. Kirsti Narinen has agreed that in a number of spheres there is unused potential, and the sides should take steps in that direction.
The development of the relations with Finland was also highlighted in terms of Armenia-EU cooperation.
The MP Talked about the inner-political and post-war situation, Anna Mkrtchyan has underlined that the most important agenda item continues remaining the return of Armenian prisoners of war and the captives to the Motherland, which is fixed by November 9 statement. The Armenian legislator expressed concern about the inhuman attitude towards the captives being kept in Azerbaijan and considered inadmissible the encroachments of the Azerbaijani armed forces towards the RA sovereign territory.
The activities of the opposition in parliament were touched upon, and the opportunities of the elimination of the obstacles for the regular work of the opposition in the legislative work were discussed.