Հոկտեմբերի 25-26-ին Ժնեւում տեղի է ունեցել ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Համընդհանուր պարբերական դիտարկման գործընթացում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության (ՖՄԿ) անդամ պետությունների խորհրդարանականների դերի բարձրացմանը նվիրված աշխատաժողով: Կազմակերպիչներն են Միավորված ազգերի կազմակերպության մարդու իրավունքների հանձնաժողովը, Միջխորհրդարանական միությունը, ՖՄԿ-ն եւ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովը:
Տասնվեց երկրների երեսուներկու խորհրդարանականների հետ աշխատաժողովին մասնակցել են ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը եւ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Մերի Գալստյանը:
Աշխատաժողովի ընթացքում կարեւորվել է Համընդհանուր պարբերական դիտարկման զեկույցի մշակման փուլերում շահագրգիռ կողմերի մասնակցությունը: Գործուն եւ բովանդակային ներդրում ունենալու տեսանկյունից ընդգծվել է ազգային զեկույցի մշակման համապատասխան փուլերում խորհրդարանականների աշխատանքի անհրաժեշտությունը:

25-26 октября в Женеве прошел семинар по повышению роли парламентариев государств-членов Международной организации Франкофонии (МОФ) в процессе Всеобщего периодического мониторинга в Совете ООН по правам человека. Организаторами выступили Комиссия ООН по правам человека, Межпарламентский союз, МОФ и Парламентская Ассамблея Франкофонии (ПАФ).
В семинаре вместе с 32 парламентариями 16 стран приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян и заместитель председателя Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции М.Галстян.
В ходе семинара подчеркнуто участие заинтересованных сторон на этапах разработки доклада Всеобщего периодического мониторинга. С точки зрения практического и содержательного вклада особо выделена необходимость работы парламентариев на соответствующих этапах разработки национального доклада.