Հոկտեմբերի 29-ին կայացած խորհրդարանական ճեպազրույցների ընթացքում ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անդամ Անդրանիկ Քոչարյանը, անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյո՞ք Ռուսաստանը դուրս է մղում Մինսկի խմբի համանախագահներին եւ փորձում է միայնակ լուծել խնդիրը, կարծիք է հայտնել, որ այդպես չի կարող լինել: «Մինսկի խումբը չի ձեւավորվել որեւէ մեկի ցանկությամբ: Այն ձեւավորվել է տարիներ առաջ կոնկրետ խնդրի առնչությամբ: Այդ խնդիրն այսօր էլ առկա է, եւ Մինսկի խումբը գործում է: Ինչ վերաբերում է մեր անվտանգային խնդիրներին Ռուսաստանի մասնակցությանը, ապա մի մոռացեք, որ հրադադարի ռեժիմը եռակողմ փաստաթղթի հիման վրա է, որտեղ Ռուսաստանը ծանրակշիռ ներկայություն ունի»,-ընդգծել է Անդրանիկ Քոչարյանը:
Խմբակցության պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանն էլ խոսել է այն լուրերի մասին, թե իբր խոսքի ազատությունը սահմանափակող կարգավորումներ են ընդունվում, այդ թվում՝ ԶԼՄ գործունեությանը վերաբերող օրենքը: Լրատվամիջոցներին ու խոսքի ազատությունը ճնշելու վերաբերյալ մեղադրանքները պատգամավորը անհիմն է համարել:
Պատգամավորի համոզմամբ՝ գործ ունենք արհեստական աղմուկի հետ, որը բարձրացնում են անբարեխիղճ լրատվությամբ զբաղվող մարդիկ: «Մենք մանրամասն բացատրում ենք փոփոխությունների տրամաբանությունը, թե ինչի համար են դրանք արվում: Սահմանադրական դատարան ՄԻ պաշտպանի դիմումների մասով գործ ունենք իրավական գործընթացի հետ: Պետք է սպասենք գործընթացի ավարտին»,-ասել է նա:
Արթուր Հովհաննիսյանի գնահատմամբ՝ խոսքի ազատությունը, լրագրողների իրավունքների պաշտպանությունը մեր երկրի ժողովրդավարության ամենակարեւոր ցուցիչներից են: Նա հավելել է, որ ժողովրդավարությունը մեր երկրում այսօր պաշտպանության կարիք ունի, քանի որ մենք գործ ունենք նաեւ ռեւանշիստական ուժերի հետ, որոնք հարվածի տակ են դնում ժողովրդավարական ինստիտուտները:

29 октября в ходе парламентских брифингов член фракции “Гражданский договор” А.Кочарян, отвечая на вопрос о том, вытесняет ли Россия сопредседателей Минской группы и пытается решить этот вопрос в одиночку, сказал, что этого не может быть. “Минская группа сформирована не по чьему-либо желанию. Она образовалась много лет назад в связи с конкретной проблемой. Эта проблема существует и сегодня, и Минская группа действует. Что касается участия России в вопросах нашей безопасности, не забывайте, что прекращение огня основано на трехстороннем документе, в котором Россия имеет весомое присутствие”, - подчеркнул он.
Член фракции А.Ованнисян коснулся слухов, вроде принимаются решения, ограничивающие свободу слова, в том числе закон о деятельности СМИ. Депутат счел обвинения в подавлении медиа и свободы слова необоснованными.
Депутат убежден, что мы имеем дело с искусственной шумихой, поднятой людьми, занимающимися недобросовестной информацией.   “Мы подробно объясняем логику изменений, причину их вне сения . Мы занимаемся правовым процессом по обращениям Защитника прав человека в Конституционный суд. Следует дождаться окончания процесса”, - заметил   А.Ованнисян.
В его оценке, свобода слова, защита прав журналистов являются одними из важнейших показателей демократии в Армении. А.Ованнисян добавил, что демократия в нашей стране сегодня нуждается в защите, поскольку мы также имеем дело с реваншистскими силами, подрывающими демократические институты.