ՀՀ Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանի եւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Վահան Նարիբեկյանի գլխավորությամբ Հռոմում գտնվող հայկական պատվիրակության անդամները նախօրեին հանդիպել են Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում իտալական պատվիրակության ղեկավար Մարթա Գրանդեի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների ԵԽԽՎ պատվիրակությունների առավել սերտ համագործակցությանն առնչվող հարցեր, հատկապես ընդգծվել է Հայաստանի եւ Իտալիայի` հազարամյակների պատմություն ունեցող ժողովուրդների հարաբերությունների ամրապնդումը խորհրդարանական այդ կարեւոր հարթակում:
Հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը պատրաստակամություն է հայտնել տիկին Գրանդեին պարբերաբար տրամադրել տարածաշրջանային զարգացումների վերաբերյալ անհրաժեշտ ամբողջ տեղեկատվությունը:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը եւ Թվինինգ ծրագրի հայկական կողմի ղեկավար, փորձագետ  Մարի Մանուկյանը:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչներն Իտալիայի խորհրդարանում են գտնվում «ՀՀ Ազգային ժողովի կարողությունների ուժեղացում` ՀԸԳՀ վերահսկողության ու կիրարկման հետագա աջակցության համար» Թվինինգ ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Եվրոպական միության կողմից:

Находящиеся в Риме члены армянской делегации во главе с председателем Постоянной комиссии НС по вопросам европейской интеграции А.Егояном и руководителем-генеральным секретарем Аппарата НС В.Нарибекяном накануне встретились с руководителем итальянской делегации в ПАСЕ Мартой Гранде.
В ходе встречи обсуждены вопросы более тесного сотрудничества между делегациями двух стран в ПАСЕ, в частности,   подчеркнута важность укрепления на этой важной парламентской платформе   отношений между народами Армении и Италии, имеющих тысячелетнюю историю.
Председатель комиссии А.Егоян выразил готовность регулярно предоставлять г-же Гранде всю необходимую информацию о региональных развитиях.
Во встрече также приняли участие заместитель руководителя Аппарата НС Э.Хачикян и руководитель армянской стороны программы Twinning, эксперт   М.Манукян.
Представители НС находятся в парламенте Италии в рамках реализуемой ЕС программы Twinning «Укрепление потенциала НС РА для дальнейшей поддержки надзора и реализации CEPA».