Հոկտեմբերի 19-ին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովը Սիսակ Գաբրիելյանի նախագահությամբ կայացած նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկել է ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ Արթուր Հովհաննիսյանի, Վահագն Հովակիմյանի, Թագուհի Ղազարյանի եւ Սարգիս Խանդանյանի հեղինակած ««Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին», Քաղաքացիական եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքերում փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական նախաձեռնությունը:
Նախաձեռնության համահեղինակ Արթուր Հովհաննիսյանը հայտնել է, որ շրջանառության մեջ դրվելուց  հետո փաթեթի վերաբերյալ  բազմաթիվ քննարկումներ ու առաջարկներ են  եղել,  եւ այսօր  հանձնաժողովի քննարկմանը ներկայացվել է   լրամշակված տարբերակը:  Առաջարկվում է «Զանգվածային լրատվության մասին» օրենքում   սահմանել «չնույնականացված աղբյուր» եզրույթը: Ըստ այդմ՝ չնույնականացվող աղբյուր են հանդիսանում  համացանցում գրանցված դոմեյն, հոսթինգ ունեցող կայքը կամ  համացանցային հավելվածի օգտահաշիվը կամ ալիքը կամ էջը,  որի տնօրինողի նույնականացման տվյալները բացակայում են կամ ակնհայտ կեղծ են կամ թերի են, եթե այդ թերությունը թույլ չի տալիս նույնականացնել աղբյուրը   տնօրինողին: Տնօրինողի նույնականացման տվյալներն են աղբյուրը տնօրինող ֆիզիկական անձի անունը, ազգանունը, բնակության կամ հաշվառման վայրը: Եթե վերջինս  լրատվական գործունեությունն իրականացնում է որպես անհատ ձեռնարկատեր, ապա նույնականացման տվյալ է նաեւ պետական հաշվառման համարը: Եթե աղբյուրը տնօրինվում է իրավաբանական անձի կողմից՝ իրավաբանական անձի լրիվ անվանումը, կազմակերպական-իրավական ձեւը, գրանցման համարը:
Այս կարգավորումները կտարածվեն նաեւ համացանցում գործունեություն իրականացնող լրատվամիջոցների վրա:
Մեկ այլ փոփոխությամբ նախատեսվում է, որ նման կեղծ աղբյուրներից տեղեկատվություն տարածող լրատվամիջոցը չի ազատվի պատասխանատվությունից, եթե այդ տեղեկատվությունը չնույնականացվող  աղբյուրի տարածած տեղեկատվության վերարտադրությունն է՝ անկախ այդ աղբյուրին հղում կատարելու հանգամանքից:
Առաջարկվում են նաեւ այլ փոփոխություններ, որոնք վերաբերում են լրագրողների հավատարմագրման կարգին, լրատվամիջոցների տարեկան հաշվետվություններին:
Նախաձեռնության նպատակը 2003 թվականին ընդունված օրենքի համապատասխանեցումն է  ժամանակի թելադրանքին:
Մտքերի փոխանակության շրջանակում Արթուր Հովհաննիսյանը շեշտել է, որ փոփոխությունների նպատակը լրատվական դաշտի առողջացումն է եւ հանրությանը զերծ պահելը վիրավորանք, զրպարտություն պարունակող տեղեկություն կամ  ապատեղեկատվություն ստանալուց:
«Խոսքի ազատության սահմանափակմանն է ուղղված այս նախաձեռնությունը»,-նման տեսակետ է արտահայտել հանձնաժողովի անդամ Էլինար Վարդանյանը: Նա եւ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանն առաջարկել են  հետաձգել փաթեթի քվեարկությունը, ինչը  հեղինակները  չեն ընդունել՝ պարզաբանելով, որ փաթեթը մոտ 10 ամիս քննարկվել է շահագրգիռ կազմակերպությունների եւ փորձագետների հետ:
ՀՀ արդարադատության նախարար Կարեն Անդրեասյանը դրական է գնահատել փաթեթի լրամշակված տարբերակը՝ նշելով, որ  դրանում չկա որեւէ դրույթ, որը  կարող է դեմ լինել  ժողովրդավարական արժեքներին կամ  կարող է ուղղված լինել բարեխիղճ լրատվամիջոցների դեմ:
Օրենսդրական նախաձեռնությունն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: Այն կառաջարկվի ընդգրկել ԱԺ նստաշրջանի եւ հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերում:

On October 19, at the sitting the NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport moderated by Sisak Gabrielyan debated in the first reading the legislative initiative designing amendments and addenda to the law on Mass Media, to the Codes on Civil and Administrative Offences authored by the deputies of the NA Civil Contract Faction Artur Hovhannisyan, Vahagn Hovakimyan, Taguhi Ghazaryan and Sargis Khandanyan.
The co-author of the initiative Artur Hovhannisyan informed that numerous debates and proposals were held on the package after being put into circulation, and the revised version was submitted for debate at the Committee today. It is proposed to define the term ‘non-identified source’ in the law on Mass Media. Non-identifying source are considered to be the registered domain on the internet, the website with hosting or the account of internet supplement or the channel or the page, and the possessor’s identification data lack or are evidently false or incomplete, if that shortcoming does not allow identifying the possessor of the source. The identification data of the possessor are the name, the surname, the place of residence and the registration of the physical person possessing the source. If the latter carries out the news activities as an individual entrepreneur, then the state registration number is also identification datum. If the source is possessed by a legal person: the legal person’s full name, the organizational-legal form and the registration number.
These regulations will be spread also on the media carrying out activities on the internet.
It is designed by other amendment the media spreading information from such false sources will not be relieved from responsibility, if that information is the reproduction of the information that spread of the non-identifying source, irrespective of the circumstance of quoting that source.
Other amendments, which relate to the journalists’ accreditation order, the annual reports of the media, are also proposed.
The goal of the initiative is the compliance of the law adopted in 2003 to the dictate of time.
Within the framework of the exchange of ideas, Artur Hovhannisyan has stressed that the aim of the amendments is the recovery of the media field and refraining the community from getting information or disinformation insult, slander.
“This initiative is directed to the restriction of the freedom of speech,” the Committee member Elinar Vardanyan expressed such viewpoint. The deputy Lilit Galstyan and her proposed to extend the voting of the package, which the authors did not accept, clarifying that the package was debated with the concerned organizations and experts for about 10 months.
The RA Minister of Justice Karen Andreasyan has positively assessed the revised version of the package, noting that there is no provision in that, which can be against democratic values or can be directed to the conscientious media.
The legislative initiative was endorsed by the Committee. It will be proposed to include in the draft agendas of the NA session and regular sittings.