««Պետական սահմանի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծն ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հոկտեմբերի 19-ի նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Արման Սարգսյանը:
Հարակից զեկույցում հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը նշել է, որ իրավական բացթողում է եղել: Գործող օրենքով սահմանի խախտման դեպքերում հակաօդային պաշտպանության զորքերն իրավունք ունեն կիրառել հակաօդային պաշտպանության միջոցներ, սակայն սահմանված չէր այդ միջոցների կիրառման կարգը:
Պատգամավորներն իրենց հարցադրումներում անդրադարձել են սահմանազատման եւ սահմանագծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, սահմանային իրավիճակին, պաշտպանական եւ անվտանգային հարցերի լուծման գործում կարեւորել ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի անդամների ակտիվ ներգրավվածությունը:
Քննարկված հարցն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը: ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության անդամները չեն մասնակցել քվեարկությանը:
««Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագծի քննարկումը հետաձգվել է հեղինակի՝ ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանի բացակայության պատճառով:

Исполнительная власть предлагает дополнение в закон “О государственной границе”
19 октября на заседании Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности заместитель министра обороны РА А.Саргсян внес на обсуждение в первом чтении проект о внесении дополнения   в закон “О государственной границе”.
Поправкой предусматривается установить постановлением Правительства РА порядок применения средств противовоздушной обороны войсками ПВО при охране воздушного пространства государственной границы. Предлагается соответствующим решением правительства регламентировать порядок использования оружия и боевой техники силами ПВО и военной авиации при охране государственной границы РА в воздушном пространстве и для нейтрализации террористических актов в воздушном пространстве государственной границы РА.
В содокладе член комиссии А.Хачатрян отметил, что имело место правовое упущение. Согласно действующему закону, в случаях нарушения границы войска ПВО имеют право применять средства противовоздушной обороны, но не определен порядок применения этих средств.
Депутаты в своих вопросах коснулись работ по демаркации и делимитации, пограничной ситуации, подчеркнули активное участие членов профильной комиссии НС в решении вопросов обороны и безопасности.
Обсуждаемый вопрос удостоился положительного заключения комиссии. Члены фракции НС “Армения” в голосовании   не участвовали.
Обсуждение проекта о внесении дополнения в закон “О воинской службе и статусе военнослужащего” отложено из-за отсутствия автора – депутата   Т.Товмасян.