ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Շվեդիայի Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պատրիկ Սվենսոնին:
Ողջունելով դեսպանին՝ ԱԺ նախագահն ընդգծել է, որ Շվեդիան Հայաստանի համար կարեւոր եւ վստահելի գործընկերներից է:
ԱԺ նախագահն անդրադարձել է տարբեր միջազգային խորհրդարանական հարթակներում երկու երկրների պատվիրակությունների միջեւ առկա սերտ եւ արդյունավետ համագործակցությանը:
Խոսելով Հայաստան-Շվեդիա համագործակցությունից՝ Ալեն Սիմոնյանը բարձր է գնահատել բարեկամ երկրի աջակցությունը Հայաստանում ընթացող ժողովրդավարական գործընթացներին, ինչպես նաեւ արժեւորել մի շարք ոլորտների զարգացման գործում Շվեդիայի կառավարության ցուցաբերած ֆինանսական աջակցությունը:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում ԱԺ նախագահը փաստել է, որ Հայաստանի համար կարեւոր է Շվեդիայի հետ փոխգործակցությունը նաեւ Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ձեւաչափում:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Պատրիկ Սվենսոնը կարեւորել է երկկողմ խորհրդարանական կապերի զարգացումը, բազմոլորտ համագործակցության ընդլայնումը:

14 октября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Королевства Швеция в РА Патрика Свенссона.
Приветствуя посла, спикер парламента подчеркнул, что Швеция является одним из важных и надежных партнеров Армении.
Руководитель НС отметил тесное и эффективное сотрудничество между делегациями двух стран на различных международных парламентских площадках.
Коснувшись сотрудничества Армения - Швеция, А.Симонян высоко оценил содействие дружественной страны демократическим процессам в Армении, а также финансовую поддержку шведского правительства в развитии ряда сфер.
Председатель НС в контексте двустороннего сотрудничества заявил, что сотрудничество со Швецией в формате отношений Армения - ЕС также важно для РА.
Патрик Свенссон, поблагодарив за прием, отметил развитие двусторонних парламентских связей и расширение многопрофильного сотрудничества.