Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Հայաստանում ՄԱԶԾ նորանշանակ ներկայացուցչին՝ Նաթիա Նաթսվլիշվիլին եւ ՄԱԶԾ «Նոր Հայաստան` ժամանակակից խորհրդարան» ծրագրի ներկայացուցիչներին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաեւ պատգամավոր Հռիփսիմե Գրիգորյանը:
Ողջունելով հյուրերին` Ալեն Սիմոնյանը կարեւորել է կառույցի հետ ՀՀ Ազգային Ժողովի արդյունավետ համագործակցությունը` ուղղված Ազգային ժողովի ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացմանը: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է համատեղ ծրագրեր իրականացնելու միջոցով փոխգործակցությունն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը:
Հայաստանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Նաթիա Նաթսվլիշվիլին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար,  վերահաստատել է  խորհրդարանի կարողությունների հզորացմանը եւ խորհրդարանական շրջանակներում իրականացվող բարեփոխումներին կառույցի կողմից տարբեր ձեւաչափերով աջակցության պատրաստակամությունը:
Նշվել է, որ կառույցն աջակցում է Հայաստանի կառավարությանը, Ազգային ժողովին` զարգացնելու նոր կարողություններ բարեփոխումներ իրականացնելու համար, ինչը կնպաստի առավել արդյունավետ աշխատանքին, ինստիտուտների եւ ընտրված ներկայացուցիչների հաշվետվողականության բարձրացմանը:
Զրուցակիցները քննարկել են ընթացիկ ծրագրերին վերաբերող հարցեր եւ մի շարք ուղղություններով համագործակցության նոր հնարավորությունները:

А.Симонян принял представителей ПРООН «Новая Армения – современный парламент»
12 октября Председатель НС А.Симонян принял представителей Программы развития ООН (ПРООН) «Новая Армения – современный   парламент». Во встрече приняла участие также депутат НС Р.Григорян.
Приветствуя гостей, спикер парламента   подчеркнул эффективное сотрудничество НС со структурой, направленное на развитие институционального потенциала законодательного органа. Он особо выделил необходимость расширения взаимодействия посредством реализации совместных программ.
Постоянный представитель программы в Армении Н.Нацвлишвили, поблагодарив за прием, подтвердила готовность структуры поддержать укрепление возможностей НС и реформы, проводимые в парламентских рамках в различных форматах.
Отмечено, что структура поддерживает Правительство Армении и Национальное Собрание в развитии новых возможностей для проведения реформ, повышении подотчетности институтов и избранных представителей.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с текущими программами, а также новые возможности сотрудничества по ряду направлений.