Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հոկտեմբերի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման սկզբում Էդուարդ Աղաջանյանը ողջունել է դեսպանին` բարձր գնահատելով  հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները եւ դրանց շարունակական զարգացումը, հատկապես դրանց հիմքում մշտապես եղած փոխըմբռնումը եւ վստահությունը:
Դեսպանը շնորհավորել է Էդուարդ Աղաջանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:
Զզրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, միջպետական, միջկառավարական եւ տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, հատկապես ռուսական կողմի ջանքերի վերաբերյալ՝ միտված 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրականացմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը: Տվյալ համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին եւ եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների խախտումներին:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք:
Դեսպանը նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն ակտիվորեն ներգրավված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացին:  Ինչպես նաեւ ընդգծել է կողմերի միջեւ գերիների փոխանակմանը վերաբերող` «բոլորը բոլորի դիմաց» ռուսաստանյան սկզբունքի կարեւորությունը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում զարգացող իրադարձություններն ընդգծելու են գալիս երկու պետությունների միջեւ բարեկամական փոխգործակցության կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկել են համագործակցությունը եւ գալիք աշխատանքները ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՀԱՊԿ եւ մի շարք այլ կառույցների ու կազմակերպությունների շրջանակներում:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվել է երկու պետությունների՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համագործակցության հետագա խորացումը ամենատարբեր ոլորտներում:

Э.Агаджанян принял посла РФ в РА
7 октября председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Э.Агаджанян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Российской Федерации в Республике Армения С.Копыркина.
Э.Агаджанян, приветствуя посла, высоко оценил армяно-российские союзнические отношения и их последовательное развитие на основе взаимопонимания и доверия.
Посол поздравил Э.Агаджаняна с избранием на пост председателя комиссии и пожелал плодотворной работы.
Собеседники обсудили вопросы мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы, а также межгосударственного, межправительственного и регионального сотрудничества.
Председатель комиссии выразил удовлетворение усилиями стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ, особенно российской стороны, нацеленными на выполнение договоренностей трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 г., а также установление долгосрочного мира в регионе. В этом контексте он коснулся провокаций со стороны Азербайджана и нарушения положений, закрепленных в трехстороннем заявлении.
Э.Агаджанян отметил, что важным повесточным вопросом остается возвращение армянских военнопленных и удерживаемых лиц на родину.
Посол отметил, что Российская Федерация активно участвует в процессе установления прочного мира в регионе. Он также подчеркнул важность российского принципа обмена пленными “всех на всех”.
По словам председателя комиссии, события, происходящие как на региональном, так и на международном уровнях, подчеркивают важность дружеского взаимодействия между двумя государствами.
Стороны обсудили сотрудничество и последующую работу в рамках ЕАЭС, СНГ, ОДКБ и ряда других структур и организаций.
В завершение встречи отмечена важность дальнейшего углубления взаимодействия между Россией и Арменией в самых различных сферах.