Էդուարդ Աղաջանյանն ընդունել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը հոկտեմբերի 7-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հանդիպման սկզբում Էդուարդ Աղաջանյանը ողջունել է դեսպանին` բարձր գնահատելով  հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները եւ դրանց շարունակական զարգացումը, հատկապես դրանց հիմքում մշտապես եղած փոխըմբռնումը եւ վստահությունը:
Դեսպանը շնորհավորել է Էդուարդ Աղաջանյանին հանձնաժողովի նախագահ ընտրվելու առթիվ՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:
Զզրուցակիցները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը, միջպետական, միջկառավարական եւ տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահը գոհունակություն է հայտնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, հատկապես ռուսական կողմի ջանքերի վերաբերյալ՝ միտված 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունների իրականացմանը, ինչպես նաեւ տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության հաստատմանը: Տվյալ համատեքստում Էդուարդ Աղաջանյանն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից իրականացվող սադրանքներին եւ եռակողմ հայտարարությամբ ամրագրված դրույթների խախտումներին:
Էդուարդ Աղաջանյանը նշել է, որ օրակարգային կարեւորագույն հարցը շարունակում է մնալ հայ ռազմագերիների եւ գերեվարված անձանց վերադարձը հայրենիք:
Դեսպանը նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունն ակտիվորեն ներգրավված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման գործընթացին:  Ինչպես նաեւ ընդգծել է կողմերի միջեւ գերիների փոխանակմանը վերաբերող` «բոլորը բոլորի դիմաց» ռուսաստանյան սկզբունքի կարեւորությունը:
Հանձնաժողովի նախագահի խոսքով՝ ինչպես տարածաշրջանային, այնպես էլ միջազգային մակարդակներում զարգացող իրադարձություններն ընդգծելու են գալիս երկու պետությունների միջեւ բարեկամական փոխգործակցության կարեւորությունը:
Կողմերը քննարկել են համագործակցությունը եւ գալիք աշխատանքները ԵԱՏՄ, ԱՊՀ, ՀԱՊԿ եւ մի շարք այլ կառույցների ու կազմակերպությունների շրջանակներում:
Հանդիպման ավարտին երկուստեք կարեւորվել է երկու պետությունների՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի համագործակցության հետագա խորացումը ամենատարբեր ոլորտներում:

On October 7, the Chair of the RA NA Stranding Committee on Foreign Relations Eduard Aghajanyan received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to the Republic of Armenia Sergei Kopyrkin.
At the beginning of the meeting, Eduard Aghajanyan welcomed the Ambassador, highly appreciating the Armenian-Russian allied relations and their continuous development, especially the mutual understanding and trust always being at their base.
The Ambassador congratulated Eduard Aghajanyan on being elected the Committee Chair, wishing him fruitful activity.
The interlocutors discussed issues related to the peaceful settlement of the Nagorno Karabakh conflict, the inter-state, inter-governmental and regional cooperation.
The Committee Chair expressed satisfaction with the efforts of the OSCE Minsk Group Co-Chair countries, especially the Russian side aimed at fulfilling the agreements of November 9, 2020 trilateral statement, as well as establishing long-term peace in the region. In the given context Eduard Aghajanyan referred to the provocations carried out by the Azerbaijani side and the violations of the fixed provisions of the trilateral statement.
Eduard Aghajanyan has noted that the return of prisoners of war and captured persons to the homeland continues to remain the most important agenda item.
The Ambassador has stated that the Russian Federation is actively involved in the process of establishing stable peace in the region. He also emphasized the importance of the Russian principle “all for all” related to the exchange of the captives between the sides.
According to the Committee Chair, developing events at both regional and international levels underscore the importance of friendly cooperation between two states.
The sides discussed the cooperation and the upcoming activities within the frameworks of the EEU, CIS, CSTO and a number of other structures and organizations.
At the end of the meeting, both sides highlighted the further development of the cooperation of two states – Russia and Armenia in different spheres.