ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ՌԴ կատարած պաշտոնական այցի շրջանակում բացառիկ հարցազրույց է տվել ռուսական «РБК» առաջատար հեռուստաընկերությանը:
Իլյա Դորոնովի հետ ծավալուն զրույցի ընթացքում Ալեն Սիմոնյանն անդրադարձել է հայ-ռուսական հարաբերությունների դաշնակցային բնույթին, ՌԴ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ հանդիպումների ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, խոսել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված քայլերի եւ 44-օրյա պատերազմի հաղթահարման ուղիների մասին: Խորհրդարանի ղեկավարն ընդգծել է՝ հայկական կողմը ռազմական լուծումների կողմնակից չէ, հարցերը պետք է խաղաղությամբ լուծվեն:
Ստորեւ մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք հարցազրույցից հատվածներ.
«Շատ կարեւոր է, որ առաջին արտասահմանյան այցը տեղի ունեցավ մի երկիր, որը Հայաստանի Հանրապետության դաշնակիցն է, եւ անձամբ ինձ համար շատ կարեւոր էր առաջին հերթին Մոսկվա գալը: Կարծում եմ՝ այցն ամբողջությամբ հաջողված է»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ հանդիպումների ընթացքում առաջարկել է գնալ խնդիրներին կոնկրետ լուծումներ տալու ճանապարհով:  Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել միջազգային հարթակներում նախապես որոշ չափով քննարկելու դիրքորոշումները՝ ավելի համաձայնեցված աշխատելու համար:
ԱԺ նախագահի հետ զրույցում հաղորդման հեղինակը հետաքրքրվում է թե՞ հետաքրքրվել է մեր երկրում պատերազմի հետեւանքների հաղթահարման մասին:
«Դժվար է ուշքի գալ, երբ ամեն օր տեղեկանում ենք ռազմագերիների մասին, երբ հարազատները սպասում են իրենց երեխաներին, եղբայրներին, ամուսիններին: Շատ դժվար է, երբ տարածաշրջանում ամեն ամիս Թուրքիան եւ Ադրբեջանը զորավարժություններ են անցկացնում բառացիորեն մի քանի կիլոմետր հեռավորության վրա»,-ընդգծել է Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին եւ Ադրբեջանի հետ հնարավոր շփումներին՝ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Չափազանց դժվար է պատկերացնել երկու ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը մի իրավիճակում, երբ, օրինակ, Բաքվում կառուցում են, այսպես կոչված «ռազմավարի պուրակներ», ցուցադրվում են վառվող կամ զոհված հայ զինվորների մանեկեններ»:
Մտքեր են փոխանակվել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության եւ դրան հաջորդած ժամանակահատվածի  իրադարձությունների շուրջ: ԱԺ նախագահը խոսել է Ադրբեջանի ապակառուցողական կեցվածքի, այդ երկրում պահվող հայ ռազմագերիների ու գերեւարված եւ անհետ կորած անձանց անհապաղ վերադարձի մասին:
«Ադրբեջանի զինվորները Հայաստանի տարածքում են: Մենք առաջարկեցինք հայելային հետ քաշվել, մինչեւ սահմանազատմամբ հստակեցնենք սահմանագծերը, սակայն ադրբեջանական կողմը դեռ չի արել դա: Սրանք կարեւորագույն հարցերն են գերիների վերադարձի հետ մեկտեղ»,-ասել է Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հետպատերազմական Հայաստանին եւ քաղաքական ճգնաժամի հանգուցալուծմանն ուղղված արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին:

В рамках официального визита в РФ Председатель НС А.Симонян дал эксклюзивное интервью ведущей российской телекомпании “РБК”.
Глава парламента в ходе обширной беседы с И.Дороновым коснулся союзнических армяно-российских отношений, договоренностей, достигнутых в ходе встреч с высокопоставленными должностными лицами РФ, проинформировал о шагах по установлению мира в регионе и преодолению трудностей 44-дневной войны. А.Симонян подчеркнул, что армянская сторона противник военных решений – вопросы   должны регулироваться мирным путем.
Ниже приведены выдержки из интервью:
«Очень важно, что первый зарубежный визит состоялся в страну, которая является союзником Республики Армения, и лично для меня было очень важно приехать именно   в Москву. Считаю визит вполне успешным», - отметил А.Симонян, добавив, что в ходе встреч предлагал найти конкретные решения проблем. Достигнута договоренность о возможностях заблаговременных обсуждений позиций на международных площадках для   более согласованной работы”.
В беседе со спикером НС ведущий передачи поинтересовался преодолением последствий войны в Армении.
«Нелегко прийти в себя, когда мы ежедневно слышим о военнопленных, когда родные ждут своих детей, братьев и мужей. Это очень трудно, когда Турция и Азербайджан ежемесячно проводят военные учения в регионе буквально в нескольких километрах», - подчеркнул он.
Председатель НС, коснувшись региональных вопросов и возможных контактов с Азербайджаном, заявил: «Крайне сложно представить мирное сосуществование двух народов в ситуации, когда, например, в Баку строят так называемый «парк трофеев», выставляются манекены сожженных или убитых армянских солдат».
Состоялся обмен мнениями по Заявлению от 9 ноября и последующим событиям. Председатель НС отметил деструктивное поведение Азербайджана, подчеркнул необходимость немедленного возвращения армянских военнопленных, пленных и без вести пропавших.
«Азербайджанские военные находятся на территории Армении. Мы предложили зеркальный отвод их до демаркации границ, но азербайджанская сторона пока этого не сделала. Это важнейшие вопросы, наряду с возвращением пленных», - отметил А.Симонян.
Затронуты также ситуация в послевоенной Армении и разрешение политического кризиса путем досрочных парламентских выборов.