Հոկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը ներկայացրել է, որ նախագիծը նպատակ ունի փոխելու հիփոթեքային վարկի սպասարկման համար վճարված տոկոսագումարների չափով եկամտային հարկի վերադարձի արտոնության ուղղվածությունը եւ դրան հաղորդելու տարածքային համաչափ զարգացման նշանակություն: Նախագծի ընդունմամբ կարգավորմանը կտրվի ավելի ընդգծված սոցիալական նշանակություն:
Արման Պողոսյանը մանրամասն ներկայացրել է առաջարկվող փոփոխությունները Երեւան քաղաքի 4 գոտիներում: Նշվել է, որ ներդրողների շահերը պաշտպանելու նպատակով առաջարկվել է սահմանված արտոնությունները կիրառել այն կառուցապատումների նկատմամբ, որոնց շինարարության թույլտվությունները ստացված կլինեն մինչեւ 2022 թվականի հունվարի 1-ը:
Զեկուցողը պատասխանել է համակարգում առկա արհեստական պահանջարկին եւ գնաճին, տարածքների համաչափ զարգացմանը վերաբերող հարցերին:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Բաբկեն Թունյանի գնահատմամբ՝  առաջարկվող փոփոխությունները հավասրակշռված, ցնցումներից զերծ պահող եւ կանխատեսելիություն ապահովող լուծումներ են: Նախագիծը հանձնաժողովում ստացել է դրական եզրակացություն:
Ելույթներում պատգամավորներն անդրադարձել են ծրագրի սոցիալական բաղադրիչին, Հայաստանի շրջաններում բնակարանաշինության զարգացման հեռանկարներին:
Վահե Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկելու նախագծի այս տարբերակին: Առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում խմբակցությունը կներկայացնի առաջարկություններ:
Եզրափակիչ ելույթում Բաբկեն Թունյանն ընդգծել է, որ նախագծով առաջարկվող փոփոխությունների նպատակը շինարարության համակարգի վերականգնումն է:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալ Արման Պողոսյանը եզրափակիչ ելույթում պատասխանել է հնչեցված դիտարկումներին:

5 октября на очередном заседании НС в первом чтении обсужден внесенный правительством проект закона о внесении дополнения в Налоговый кодекс РА.
Основной докладчик, заместитель министра финансов РА А.Погосян представил проект, направленный на изменение направления возврата подоходного налога в размере процентов, уплаченных за услугу ипотечного кредита, и придание ему важности сбалансированного территориального развития. С принятием проекта урегулированию будет придана большая социальная значимость.
А.Погосян подробно представил предлагаемые изменения в четырех зонах Еревана. Отмечено, что для защиты интересов инвесторов предложено применить установленные льготы к сооружениям, разрешения на строительство которых будут получены до 1 января 2022 г.
Докладчик ответил на вопросы, связанные с искусственным спросом и инфляцией в системе, сбалансированным развитием территорий.
По словам содокладчика, заместителя председателя Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам Б.Туняна, предлагаемые изменения являются соразмерными, предсказуемыми и исключащими потрясения решениями. Проект получил положительное заключение комиссии.
В своих выступлениях депутаты коснулись социальной составляющей программы, перспектив развития жилищного строительства в регионах Армении.
В.Акопян сообщил, что фракция «Армения» проголосует против этого варианта законопроекта и внесет предложения в период с первого по второе чтения.
В заключительном слове Б.Тунян подчеркнул, что цель предлагаемых изменений – восстановление строительной системы.
В заключительном слове заместитель министра финансов РА А.Погосян ответил на высказанные наблюдения.