ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 4-ին հրավիրած նիստում քննարկել է ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով  2017 թվականին եւ հաջորդ տարիներին համայնքներին հատկացվող համահարթեցման դոտացիաները հաշվարկվում եւ հատկացվում են ոչ պակաս, քան 2016 թվականին փաստացի հատկացված դոտացիաները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ նախագիծը չի նախատեսում ֆինանսական համահարթեցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության փոփոխություններ: Տվյալ բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված է համայնքների ֆինանսական համահարթեցմանը եւ համաչափ սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: «Օրենքը կիրարկվելով կապահովվի բոլոր համայնքների դոտացիաների բաշխման հավասարակշռությունը»,-նշել է փոխնախարարը:
Քննարկման եւ քվեարկության արդյունքում օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է դրական եզրակացություն ԱԺ նստաշրջանի եւ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերում ընդգրկվելու համար:
««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկումը հետաձգվել է երկամսյա ժամկետով:

At October 4 sitting, the RA NA Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection, chaired by Vahe Ghalumyan, debated the draft law on Amending the RA Law on Financial Equalization by which the equalization subsidies allocated to the communities in 2017 and the following years are calculated and allocated not less than the actual subsidies allocated in 2016.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Vache Terteryan has noted that the draft does not envisage amendments of policy to be implemented by the RA Government in the field of financial equalization. The policy implemented in this field is aimed at financial equalization of the communities and the proportionate socio-economic development. “The enactment of the law will ensure the balance of allocating subsidies to all communities,” the Deputy Minister said.
As a result of debate and voting, the legislative initiative was endorsed to be included in the agendas of the NA session and coming regular sittings.
The debate of the draft laws on Making Addenda to the Law on RA Budget System and on Making Addendum to the Law on Local Self-Government was postponed up to three months.