ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը Վահե Ղալումյանի նախագահությամբ հոկտեմբերի 4-ին հրավիրած նիստում քննարկել է ««Ֆինանսական համահարթեցման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծը, որով  2017 թվականին եւ հաջորդ տարիներին համայնքներին հատկացվող համահարթեցման դոտացիաները հաշվարկվում եւ հատկացվում են ոչ պակաս, քան 2016 թվականին փաստացի հատկացված դոտացիաները:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների փոխնախարար Վաչե Տերտերյանը նշել է, որ նախագիծը չի նախատեսում ֆինանսական համահարթեցման բնագավառում ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող քաղաքականության փոփոխություններ: Տվյալ բնագավառում իրականացվող քաղաքականությունն ուղղված է համայնքների ֆինանսական համահարթեցմանը եւ համաչափ սոցիալ-տնտեսական զարգացմանը: «Օրենքը կիրարկվելով կապահովվի բոլոր համայնքների դոտացիաների բաշխման հավասարակշռությունը»,-նշել է փոխնախարարը:
Քննարկման եւ քվեարկության արդյունքում օրենսդրական նախաձեռնությունը ստացել է դրական եզրակացություն ԱԺ նստաշրջանի եւ առաջիկա հերթական նիստերի օրակարգերի նախագծերում ընդգրկվելու համար:
««ՀՀ բյուջետային համակարգի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» եւ ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի քննարկումը հետաձգվել է երկամսյա ժամկետով:

4 октября Постоянная комиссия НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и окружающей среды под председательством В.Галумяна обсудила проект о внесении изменений в закон РА «О финансовом выравнивании», которым предл a гается исчислять и выделять дотации общинам в 2017 и последующие годы не менее фактически выделенных в 2016 г.
Заместитель министра территориального управления и инфраструктур РА В.Тертерян отметил, что проект не предусматривает изменений в проводимой правительством РА политике в сфере финансового выравнивания и направлен ​​на финансовое выравнивание общин, их соразмерное социально-экономическое развитие. «Применение закона обеспечит сбалансированное распределение дотаций среди всех общин», - подчеркнул замминистра.
В результате обсуждения и голосования законодательная инициатива получила положительное заключение – для включения в проекты повесток дня сессии и предстоящих очередных заседаний НС.
Обсуждение проектов о внесении дополнений в законы «О бюджетной системе РА» и «О местном самоуправлении» отложено на двухмесячный срок.