ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանը սեպտեմբերի 30-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինին:
Հակոբ Արշակյանը շնորհավորել է դեսպանին՝ Ռուսաստանում  անցկացված  խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ՝ կարեւորելով ազատ եւ թափանցիկ ընտրությունների անցկացման դրական ազդեցությունը պետության զարգացման վրա:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Հակոբ Արշակյանը, շնորհակալություն հայտնելով ռուսական կողմի ցուցաբերած աջակցության համար, բարձրաձայնել է 44-օրյա պատերազմի հետեւանքով առաջացած հումանիտար խնդիրների հրատապ կարգավորման հարցը՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանը պետք է անհապաղ վերադարձնի ռազմագերիներին եւ պահվող այլ անձանց՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության:
Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ խնդիրը ՌԴ իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում է:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երկու երկրների դաշնակցային եւ ռազմավարական հարաբերություններում կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերը, անդրադարձել միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանն ու պատվիրակությունների համատեղ աշխատանքին:
Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը նշել է, որ շուտով կկազմավորվեն ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովում եւ ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունները եւ առաջիկայում կմասնակցեն վեհաժողովների նիստերին:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի հետագա գործունեությանը, կարեւորել խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ աշխատանքը, խոսել իշխող կուսակցություների միջեւ կապերի ընդլայնման մասին:
2022 թվականին լրանում է Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Կողմերը քննարկել են նաեւ այդ կապակցությամբ անցկացվելիք միջոցառումների օրակարգին առնչվող հարցեր:

Вице-спикер НС А.Аршакян принял посла РФ в РА С.Копыркина
А.Аршакян поздравил посла с парламентскими выборами в России, подчеркнув положительное влияние свободных и прозрачных выборов на развитие государства.
В ходе встречи говорилось о мирном урегулировании Нагорно-Карабахского конфликта. Выражая признательность за оказанную Россией поддержку, А.Аршакян поднял вопрос о безотлагательном урегулировании гуманитарных вопросов, возникших в результате 44-дневной войны, подчеркнув, что Азербайджан должен немедленно вернуть военнопленных и других удерживаемых лиц  в соответствии с трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 г.
В свою очередь, посол отметил, что этот вопрос находится в центре внимания российских властей.
Вице-спикер НС подчеркнул роль парламентской дипломатии в союзнических и стратегических отношениях двух стран, коснулся взаимодействия и совместной работы делегаций на межпарламентских площадках.
В этом контексте А.Аршакян отметил, что в ближайшее время будут сформированы делегации НС РА в МПА СНГ и ПА ОДКБ, которые примут участие в заседаниях ассамблей.
Стороны также коснулись дальнейшей деятельности Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ, подчеркнули совместную работу парламентских комиссий, обратились к расширению связей правящих партий.
В 2022 г. исполняется 30-летие установления дипломатических отношений между Россией и Арменией. В этой связи стороны обсудили вопросы повестки намечаемых мероприятий.