ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Վահագն Ալեքսանյանի նախաձեռնությամբ սեպտեմբերի 29-ին խորհրդարան էին այցելել Արցախյան 44-օրյա պատերազմում վիրավորում ստացած եւ հաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողներ:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավորներ:
Զինծառայողները նշել են, որ իրենց իրավունքների լիարժեք իրացման հարցում հաճախ հանդիպում են խոչընդոտների: Նրանք կարեւորել են հանրային վայրերում թեքահարթակների կառուցման հարցը: Ի տարբերություն 1-ին եւ 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող զինծառայողների՝ 3-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցողները «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամի շահառու չեն: Հանդիպման մասնակից զինծառայողներն այս հարցը համարել են առաջնահերթ լուծում պահանջող խնդիր: Պատգամավորներն ընդգծել են, որ Հայաստանում հաշմանդամություն ունեցող բոլոր անձինք կառավարության կողմից ստանում են աջակցություն: 3-րդ խմբի հաշմանդամություն ունեցողներն ունեն կրթական, առողջապահական, աշխատանքի եւ այլ երաշխիքներ:
Անդրադարձ է կատարվել նրանց կրթության, աշխատանքային, սոցիալական, առողջապահական, ազատ տեղաշարժի եւ այլ իրավունքների լիարժեք իրացման համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովմանը, Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի մասնակիցների խնդիրներին:
Քննարկման մասնակիցները հասարակության իրազեկվածությունը բարձրացնելու տեսանկյունից կարեւորել են հաշմանդամություն ունեցող անձանց առնչվող տեղեկատվության հրապարակայնությունը:
Պատգամավորները խոստացել են հետամուտ լինել բարձրացված խնդիրների լուծմանը եւ հնարավորության դեպքում օրենսդրական լուծումներ տալ դրանց կամ իրավասության շրջանակում առաջարկներ ներկայացնել պատասխանատու մարմիններին: Նման հանդիպումները շարունակական դարձնելու պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել:

Проблемы военнослужащих с инвалидностью – в центре внимания парламентариев
29 сентября по инициативе члена Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности В.Алексаняна парламент посетили военнослужащие, ставшие  инвалидами в ходе 44-дневной Арцахской войны.
В заседании приняли участие председатель Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта С.Габриелян, председатель Постоянной комиссии по труду и социальным вопросам Э.Тигранян, депутаты фракции «Гражданский договор».
Военнослужащие отметили, что часто сталкиваются с препятствиями в полной реализации своих прав. Они подчеркнули важность строительства пандусов в общественных местах. В отличие от военнослужащих с инвалидностью 1-й и 2-й степени, инвалиды 3-й степени не являются льготниками «Фонда страхования военнослужащих». Участники встречи сочли решение этого вопроса приоритетным. Депутаты подчеркнули, что все инвалиды в Армении получают поддержку со стороны правительства. Инвалидам 3-й степени предоставляются гарантии в сферах образования, здравоохранения, занятости и др.
Затронуты обеспечение необходимых условий для полной реализации их образовательных, трудовых, социальных, медицинских и других прав, а также проблемы участников Апрельской четырехдневной войны.
Участники дискуссии подчеркнули важность публичности информации, касающейся лиц с инвалидностью, для повышения осведомленности общества.
Депутаты пообещали прослеживать решения поднятых вопросов, по возможности предоставлять законодательные инициативы или вносить предложения в ответственные органы в пределах своей компетенции. Достигнута договоренность сделать подобные встречи постоянными.