Սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ օրենքների նախագծերի փաթեթում կատարվել է երկու փոփոխություն: Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի կենտրոնը Ջրառատից տեղափոխվել է Գայ բնակավայր, իսկ Նոր Հաճնը կմիավորվի եւս 8 բնակավայրի հետ, կլինեն Նոր Հաճն եւ Եղվարդ խոշորացված համայնքներ:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի ներկայացմամբ՝ լրամշակված տարբերակը ձեւավորվել է համատեղ աշխատանքների արդյունքում՝ ստանալով դրական եզրակացություն:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին»  եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ  առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարության գործընկերների առաջարկով նախագծերի փաթեթից հանվել է երկարամյա ծառայության աշխատանքային կենսաթոշակին վերաբերող կարգավորումների հատվածը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանի ներկայացմամբ՝ հանձնաժողովը նախագծերի փաթեթին տվել է դրական եզրակացություն:
Քվեարկությունների արդյունքում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններն արժանացել են խորհրդարանի հավանությանը:

24 сентября на внеочередном заседании НС обсудило во втором чтении подготовленный правительством пакет проектов «Об административно-территориальном делении РА» и прилагаемые законы.
Министр территориального управления и инфраструктур РА Г.Саносян отметил, что в пакет законопроектов внесены определенные изменения.
Председатель Постоянной комиссии по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды В.Галумян проинформировал, что вариант, доработанный в итоге совместной работы с правительством,  получил положительное заключение.
Парламент также обсудил во втором чтении пакет проектов «Об Антикоррупционном комитете» и прилагаемые законы в авторстве депутатов В.Овакимяна и В.Варданяна.
Основной докладчик В.Овакимян сообщил, что с первого по второе чтения по предложению правительства из пакета законопроектов изъята часть положений, касающаяся пенсии за выслугу лет.
Член Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам содокладчик А.Давтян представил положительное заключение комиссии по пакету проектов.