Սեպտեմբերի 24-ին խորհրդարանն արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է Կառավարության հեղինակած «ՀՀ վարչատարածքային բաժանման մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ օրենքների նախագծերի փաթեթում կատարվել է երկու փոփոխություն: Արմավիրի մարզի Արաքս խոշորացված համայնքի կենտրոնը Ջրառատից տեղափոխվել է Գայ բնակավայր, իսկ Նոր Հաճնը կմիավորվի եւս 8 բնակավայրի հետ, կլինեն Նոր Հաճն եւ Եղվարդ խոշորացված համայնքներ:
Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վահե Ղալումյանի ներկայացմամբ՝ լրամշակված տարբերակը ձեւավորվել է համատեղ աշխատանքների արդյունքում՝ ստանալով դրական եզրակացություն:
Խորհրդարանը երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Վահագն Հովակիմյանի, Վլադիմիր Վարդանյանի հեղինակած «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մասին»  եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրել է, որ  առաջինից երկրորդ ընթերցում Կառավարության գործընկերների առաջարկով նախագծերի փաթեթից հանվել է երկարամյա ծառայության աշխատանքային կենսաթոշակին վերաբերող կարգավորումների հատվածը:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Արթուր Դավթյանի ներկայացմամբ՝ հանձնաժողովը նախագծերի փաթեթին տվել է դրական եզրակացություն:
Քվեարկությունների արդյունքում քննարկված օրենսդրական նախաձեռնություններն արժանացել են խորհրդարանի հավանությանը:

On September 24, parliament debated in the second reading the package of draft laws on RA Administrative-Territorial Division and the presented enclosed ones authored by the Government at the extraordinary sitting.
The RA Minister of Territorial Administration and Infrastructure Gnel Sanosyan noted that two amendments were made in the package of draft laws. The centre of Araks enlarged community of Armavir marz was moved from Jrarat to Gai settlement, and Nor Hachn will be united also with 8 settlements, Nor Hachn and Yeghvard enlarged communities will be.
According to the Chair of the Standing Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection Vahe Ghalumyan, the revised version was formed as a result of joint work, receiving an endorsement.
Parliament also debated in the second reading the package of draft laws on Anti-Corruption Committee and the presented enclosed ones authored by the NA deputies Vahagn Hovakimyan and Vladimir Vardanyan.
The key rapporteur Vahagn Hovakimyan informed that the part of the regulations related to the employment pension of the long-term service was removed from the package at the suggestion of the Government counterparts in the first to the second reading.
As the key rapporteur, the member of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs Artur Davtyan presented, the Committee endorsed the package of draft laws.