Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունեց  Հայաստանում Նիդերլանդների արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նիկոլաս Սխերմերսին, որն այդ երկրի առաջին ռեզիդենտ դեսպանն է Հայաստանի Հանրապետությունում:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ նախագահը  նշեց, որ վերջերս կայացած Խորհրդարանների նախագահների 5-րդ համաշխարհային համաժողովի շրջանակում արդյունավետ  հանդիպում է ունեցել Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Յան Անտոնի Բրյաունի հետ եւ նրան պաշտոնական այցով հրավիրել է Հայաստան:
Հանդիպումից որոշ մանրամասներ ներկայացնելով՝ Ալեն Սիմոնյանը շնորհակալություն հայտնեց մեր տարածաշրջանի նկատմամբ Նիդերլանդների առարկայական դիրքորոշման  եւ  Հայաստանի ժողովրդավարական առաջնահերթություններին աջակցելու համար:
ԱԺ նախագահն անդրադարձավ հարցերի շրջանակի, որոնցում ՀՀ-ն քաղաքական աջակցություն է ակնկալում իր գործընկերներից: Դրանք են խաղաղության հաստատումը մեր տարածաշրջանում, հայ ռազմագերիների եւ քաղաքացիական անձանց հայրենադարձման շուտափույթ իրականացումն ու ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի արդյունավետ կիրարկումը: Նա ընդգծեց տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում ադրբեջանական պատվիրակությունների ապակառուցողական դիրքորոշումը՝ նշելով, որ նրանց հռետորաբանությունը միտված չէ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպանը վերահաստատեց տարածաշրջանում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանն աջակցելու պատրաստակամությունը:
Կողմերն անդրադարձան  միջխորհրդարանական կապերի զարգացմանը եւ հետագա համագործակցության խորացմանը նպաստող ճանապարհային քարտեզի մշակման անհրաժեշտությանը:

16 сентября Председатель НС А.Симонян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Нидерландов в Армении Н.Схермерса, который является первым резидентом этой страны в РА.
Председатель НС, приветствуя гостя, отметил, что в рамках недавней V Всемирной конференции глав парламентов провел продуктивную встречу с Председателем Сената Королевства Нидерландов Яном Энтони Брёйном и пригласил его с официальным визитом в Армению.
Представив некоторые детали встречи, А.Симонян поблагодарил Нидерланды за их позицию в отношении нашего региона и содействие демократическим приоритетам Армении.
Спикер НС затронул круг вопросов, по которым РА ожидает политической поддержки со стороны своих партнеров. Это установление мира в нашем регионе, скорейшая репатриация армянских военнопленных и гражданских лиц, эффективное выполнение соглашения о расширенном партнерстве. Он подчеркнул деструктивную позицию азербайджанских делегаций на различных парламентских ассамблеях, отметив, что их риторика не направлена ​​на установление мира в регионе.
Поблагодарив за прием, посол подтвердил готовность содействовать деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ в регионе.
Стороны коснулись необходимости разработки дорожной карты, способствующей развитию межпарламентских связей и дальнейшему углублению сотрудничества.