Սեպտեմբերի 14-ին ՀՀ Ազգային ժողովի հերթական նիստում քննարկվեց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի թեկնածուի ընտրության հարցը:
Տեղեկացնենք, որ Բարձրագույն դատական խորհուրդը Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ վարչական պալատի դատավորի թեկնածուի թափուր տեղի համար առաջադրել է Հովսեփ Բեդեւյանի, Հրաչ Այվազյանի եւ Լիանա Հակոբյանի թեկնածությունները:
ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանը խորհրդարանականներին ներկայացրեց Վճռաբեկ դատարանի դատավորի երրորդ թեկնածու Լիանա Հակոբյանի կենսագրությունը:
Գագիկ Ջհանգիրյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին:
Լիանա Հակոբյանը ներկայացրեց դատական համակարգում առկա հիմնախնդիրների եւ դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ իր տեսլականը: Թեկնածուն մասնավորապես առանձնացրեց դատարանների ծանրաբեռնվածության խնդիրը` ներկայացնելով այն մեղմելու իր  առաջարկություններն ու հնարավոր կիրառելի մեխանիզմները:

14 сентября на очередном заседании НС обсуждался вопрос избрания кандидата в судьи Кассационного суда (КС).
Высший судебный совет (ВСС), как известно, выдвинул на вакантную должность кандидата в судьи Гражданской и административной палаты КС О.Бедевяна, Г.Айвазяна и Л.Акопян.
И.о.председателя ВСС Г.Джангирян представил парламентариям биографию третьего кандидата в судьи КС – Л.Акопян.
Г.Джангирян ответил на вопросы депутатов.
Л.Акопян представила свое видение существующих в судебной системе проблем и путей их решения. Кандидат, в частности, особо выделила перегруженность судов, представив предложения и возможные механизмы для разрешения проблемы.