Սեպտեմբերի 13-ի ԱԺ նիստում ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեության մասին հաղորդման քննարկման ընթացքում արտահերթ ելույթով հանդես եկավ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Անդրադառնալով ընդդիմադիր պատգամավորների ելույթներին՝ ԱԺ նախագահը նկատեց, որ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչները փորձում են տպավորություն ստեղծել, որ նախկին ընտրությունները կեղծված չեն եղել, մինչդեռ հասարակությունը վստահ է եղել, որ դրանք կեղծված են:
ԱԺ նախագահը հայտարարեց, որ ՀՀ-ում 1996 թվականից մինչեւ 2018 թվականը բոլոր ընտրությունները եղել են կեղծված եւ անցկացվել են մեծ խախտումներով: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով՝ թերեւս բացառություն կարող է կազմել 1999 թվականին Վազգեն Սարգսյանի եւ Կարեն Դեմիրճյանի գլխավորած Միասնության դաշինքի օրինակը, որը մեծ  համակրանք ուներ հանրության կողմից:

Extraordinary Speech by NA President During Debate of Report on CEC Activities
At September 13 NA sitting, during the debate of the report on the activities of the RA Central Electoral Commission (CEC), the NA President Alen Simonyan gave an extraordinary speech.
Referring to the opposition deputies’ speeches, the NA President has noticed that the representatives of With Honor Faction try to create the impression that the previous elections have not been falsified, while the society has been sure, that they have been falsified.
The NA President announced that all elections in the RA from 1996 to 2008 were falsified and held with big violations. According to Alen Simonyan, perhaps the example of the Unity alliance headed by Vazgen Sargsyan and Karen Demirchyan in 1999 might be an exception, which had great sympathy by the society.