Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հանդիպեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի եւ Հաղորդակցման եւ կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունու հետ:
Քննարկվեցին 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմից հետո առաջացած իրավիճակին, Արցախյան հակամարտությանը վերաբերող առաջնային մարդասիրական խնդիրներին` այդ թվում  հայ գերեւարված անձանց ու անհայտ կորածներին առնչվող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահը  կարեւորեց   ազատազրկված անձանց կարգավիճակը հստակեցնելու, ինչպես նաեւ նրանց վերադարձն ապահովելուն ուղղված քայլերի իրականացումը: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը բացատրեց կառույցի դերն այս հարցում` ընդգծելով պարբերական այցելությունների հնարավորությունը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից բոլոր հաստատված հայ գերիներին, ինչպես նաեւ նրանց ու նրանց ընտանիքների միջեւ կապի ապահովումը:
Երկուստեք անդրադարձ կատարվեց սահմանամերձ գոտիներում ստեղծված ծանր իրավիճակին, մասնավորապես քննարկվեցին բնակչության համար առաջացած եւ կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրները:
Թիերի Ռիբոն ներկայացրեց ԿԽՄԿ-ի  համակարգված աշխատանքը` նշելով, որ կառույցի ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպում են զոհվածների, անհայտ կորածների եւ  ազատազրկված անձանց ընտանիքների հետ, փորձում աջակցել նրանց: Նրանք նաեւ իրականացնում են գնահատում եւ արդյունքների մասին տեղեկատվություն տալիս իշխանություններին` գաղտնապահ երկխոսության ձեւաչափով:
Թիերի Ռիբոյի խոսքով` ԿԽՄԿ-ն իրականացնում է բացառապես մարդասիրական եւ ապաքաղաքական գործունեություն հակամարտության առնչությամբ` աշխատելով տարածաշրջանում 1992 թվականից Երեւանում, Բաքվում ու Լեռնային Ղարաբաղում իր գրասենյակների միջոցով:
Հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտնեց, որ պարբերաբար լինում է սահմանամերձ համայնքներում եւ քաջածանոթ է բնակիչների խնդիրներին: Ըստ նրա` այլեւայլ հարցերից բացի, անհրաժեշտ է  լուծում տալ  նաեւ տուժած բնակիչներին փոխհատուցում տալու հարցին:

13 сентября председатель Постоянной комиссии НС по правам человека и общественным связям Т.Товмасян встретилась с главой делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо и руководителем программ по коммуникациям и профилактике З.Аматуни.
Обсуждались ситуация после войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 г., и приоритетные гуманитарные вопросы по Арцахскому конфликту, включая проблему армянских пленных и без вести пропавших.
Председатель комиссии особо остановилась на реализации шагов по выяснению статуса заключенных, а также по обеспечению их возвращения. Представитель МККК объяснил роль организации в этом вопросе, подчеркнув возможность регулярных посещений всех армянских пленных, признаваемых таковыми   властями Азербайджана, а также обеспечение контактов между ними и их семьями.
Обе стороны коснулись сложной ситуации в приграничных зонах, в частности обсудили возникающие и жизненно важные для населения вопросы.
Тьерри Рибо представил скоординированную работу МККК, отметив, что представители структуры регулярно встречаются с семьями жертв, пропавших без вести и заключенных, чтобы попытаться поддержать их. Они также проводят оценки и сообщают о результатах властям в формате конфиденциального диалога.
По словам Тьерри Рибо, МККК в связи с конфликтом осуществляет исключительно гуманитарную и аполитичную деятельность, работая в регионе с 1992 г. через свои офисы в Ереване, Баку и Нагорном Карабахе.
Председатель комиссии Т.Товмасян сообщила, что регулярно посещает приграничные общины и хорошо знакома с проблемами населения. По ее словам, помимо других вопросов необходимо решить вопрос о компенсации пострадавшим жителям.