Խորհրդարանը մշտական հանձնաժողովների նախագահներ է ընտրում
Օգոստոսի 9-ին   շարունակվեց ԱԺ ութերորդ գումարման  առաջին նստաշրջանի աշխատանքը: Պատգամավորները շարունակեցին քննարկել ԱԺ մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրության հարցը: Նշենք, որ Դոնթի բանաձեւով ԱԺ 9 հանձնաժողովների նախագահներին առաջադրելու է «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, 3-ին՝ «Հայաստան» խմբակցությունը:
Պատգամավոր Արփինե Դավոյանը հայտնեց, որ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունն առաջադրում է  Վլադիմիր Վարդանյանի թեկնածությունը:  Արփինե Դավոյանը ներկայացրեց թեկնածուի կենսագրությունն ու աշխատանքային ուղին: Վլադիմիր Վարդանյանը իրավաբանական գիտությունների թեկնածու է եւ միջազգային իրավունքի մասնագետ: Մասնագիտական աշխատանքից զատ  նաեւ դասախոսել է:  Նա 1 մենագրության եւ ավելի քան 30 գիտական հոդվածների հեղինակ է:
Վլադիմիր Վարդանյանը շնորհակալություն հայտնեց իր թեկնածությունն այդ պատասխանատու պաշտոնում առաջադրելու համար՝ նշելով, որ յոթերորդ գումարման  Ազգային ժողովում նույնպես ղեկավարել է այդ կարեւոր եւ ծանրաբեռնված հանձնաժողովը: Թեկնածուն անդրադարձավ դատական համակարգի խնդիրներին,  խոսեց  ոլորտի բարեփոխման անհրաժեշտությունից, նշեց աշխատանքի իր տեսլականը:  Վլադիմիր Վարդանյանն անդրադարձավ նաեւ հանձնաժողովի աշխատանքներին, որոնք պետք է շարունակել:
«Մեր համատեղ աշխատանքների շնորհիվ հնարավոր կլինի ապահովել բարվոք մակարդակ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովում»,-մասնավորապես ընդդիմադիր գործընկերներին դիմելով՝ խոսքն ամփոփեց Վլադիմիր Վարդանյանը:
Վլադիմիր Վարդանյանը պատասխանեց պատգամավորների բազմաբնույթ հարցերին: Թեկնածուի ընտրությունը կկատարվի մյուս հանձնաժողովների նախագահների թեկնածությունների քննարկումից հետո:
Պատգամավոր Զեմֆիրա Միրզոեւայի առաջարկով խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգեց ցեղասպանության ենթարկված ասորիների հիշատակը: Նշենք, որ հիշատակի օրը նշվում է օգոստոսի 7-ին:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ Ազգային ժողովում ներկայացված ազգային փոքրամասնությունների հետ հանդիպումներ է  նախաձեռնելու:

Parliament Elects Chairs of Standing Committees
On August 9, the work of the first session of the NA eighth convocation continued. The MPs carried on with debating the item on the election of the Chairs of the NA Standing Committees. It should be noted that the Civil Contract Faction would nominate the Chairs of 9 NA Committees by the D’Hondt method, the Armenia Faction - 3.
The deputy Arpine Davoyan informed that the Civil Contract Faction nominated Vladimir Vardanyan as a candidate to be elected for the post of the Chair of the Standing Committee on State and Legal Affairs. Arpine Davoyan presented the candidate’s biography and work experience. Vladimir Vardanyan is a candidate for law and expert on international law. Besides his professional work, he also worked as a lecturer. He is an author of one monograph and more than 30 scientific articles.
Vladimir Vardanyan thanked for nominating him as a candidate for that responsible post, noting that he also headed that important and overloaded committee in the seventh convocation of the National Assembly. The candidate referred to the problems of the judicial system, spoke about the need to reform the sphere and mentioned his vision of the work. Vladimir Vardanyan touched upon the works of the Standing Committee too, which should be continued.
“Due to our joint work, it will be possible to ensure a good level in the NA Standing Committee on State and Legal Affairs,” particularly addressing the opposition partners, Vladimir Vardanyan summarized the word.
Vladimir Vardanyan answered to the deputies’ various questions. The election of the candidate will be held after the debate of the candidacies of the Chairs of the other Committees.
The MP Zemfira Mirzoeva proposed the Parliament to observe one minute of silence in memory of the Assyrians who had been victims of genocide. It should be noted that the Remembrance Day is marked on August 7.
The NA President Alen Simonyan informed that he would initiate meetings with the national minorities represented in the National Assembly.