Օգոստոսի 6-ին Ազգային ժողովը քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության ութերորդ գումարման Ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու մասին» ԱԺ որոշման  երկու նախագիծ, որոնցից առաջինով  հեղինակը` ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը, առաջարկում է  ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողով:  Դրանցից երկուսը՝ Առողջապահության հարցերի, ինչպես նաեւ Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովները, կձեւավորվեն յոթերորդ գումարման Ազգային ժողովում գործած Առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի տարանջատմամբ: Մյուս 10 հանձնաժողովները կլինեն նույնը, ինչպես եղել է  յոթերորդ գումարման խորհրդարանում:
Մշտական հանձնաժողովներ ստեղծելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման երկրորդ՝ նույնանուն  նախագիծը հեղինակել են ԱԺ  «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունները: Նախագծով  առաջարկվում էր ստեղծել 12 մշտական հանձնաժողով, որոնցից մեկը հեղինակներն առաջարկում էին ձեւավորել որպես Արցախի հարցերով զբաղվող:
Տեղի ունեցած քվեարկությունների արդյունքում խորհրդարանն ընդունեց  ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության նախագիծը:
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» եւ «Հայաստան» խմբակցությունների հեղինակած նախագիծը չընդունվեց:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը տեղեկացմամբ՝ գումարվել են  ԱԺ խմբակցությունների նիստեր եւ ընտրվել են խմբակցությունների ղեկավարներ եւ քարտուղարներ:   «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության ղեկավար է ընտրվել Հայկ Կոնջորյանը, քարտուղար՝ Նազելի Բաղդասարյանը: «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար է ընտրվել Սեյրան Օհանյանը, քարտուղար՝ Արծվիկ Մինասյանը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար է ընտրվել Արթուր Վանեցյանը, քարտուղար՝ Հայկ Մամիջանյանը:

On August 6, the National Assembly debated the NA two draft decisions on Creating Standing Committees of the National Assembly of the eighth convocation of the Republic of Armenia, and with one of them the author, the NA Civil Contract Faction proposed to create 12 Standing Committees. Two of them: The Standing Committees on Health Care, as well as on Labor and Social Affairs, will be formed by separating the Standing Committee on Health Care and Social Affairs of the seventh convocation. Other 10 Committees would be the same, as it had been in the parliament of the seventh convocation.
The NA second namesake draft decision on creating Standing Committees authored the NA With Honor and Armenia factions. The draft decision proposed to create 12 Standing Committees, and one of them the authors proposed to form as on Artsakh.
As a result of voting, the parliament passed the draft law of the NA Civil Contract Faction.
The draft law authored by the NA With Honor and Armenia Factions was not passed.
As the NA Speaker Alen Simonyan informed, Sitting of the NA factions were convened, and Heads and Secretaries were elected. Head of the Civil Contract Faction was elected Hayk Konjoryan, and Secretary – Nazeli Baghdasaryan. Head of Armenia Faction was elected Seyran Ohanyan, Secretary – Artsvik Minasyan. Head of With Honor Faction was elected Artur Vanetsyan, Secretary – Hayk Mamijanyan.