Խորհրդարանում էին Գերմանիայի «Եզդիական համաշխարհային կազմակերպություն» ՀԿ ներկայացուցիչները
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Ռուստամ Բաքոյանը հուլիսի 23-ին հանդիպեց Գերմանիայի «Եզդիական համաշխարհային կազմակերպություն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներ Պետրա Շաղնհողսթի եւ Չոքնեզ Գյուլերի հետ:
Հյուրերը պատմեցին, որ Հայաստանի եզդիական մի շարք համայնքներում արդեն ծանոթացել են առկա խնդիրներին: Նրանց հատկապես մտահոգել է իգական սեռի ներկայացուցիչների՝ կրթության եւ վաղ ամուսնության հարցը:
Գերմանիայում գործող հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները նաեւ արձանագրել են, որ եզդիական համայնքներում առկա են ճանապարհային եւ ենթակառուցվածքային խնդիրներ:
Ռուստամ Բաքոյանի խոսքով՝ վերոնշյալ խնդիրները Կառավարության ուշադրության կետրոնում են եւ մոտ ապագայում լուծում կստանան:
Հայաստանի եզդի համայնքի ներկայացուցիչները ճանաչողական այցով Գերմանիա մեկնելու հրավեր են ստացել: Հյուրերը նաեւ համատեղ կրթական եւ մշակութային ծրագրեր իրականացնելու պատրաստակամություն հայտնեցին:
Գերմանիայի «Եզդիական համաշխարհային կազմակերպություն» հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչներն առաջին անգամ են Հայաստանում: Նրանք հյուրընկալվել են «Շամս» մարդասիրական հասարակական կազմակերպության հրավերով:

23 июля депутат НС Р.Бакоян встретился с представителями общественной организации Германии «Всемирная организация езидов» Шагнаст Петра и Чокнез Гюлер.
Гости поделились, что уже ознакомились с существующими проблемами в ряде езидских общин Армении. Их особенно беспокоит образование и ранние браки езидов.
Представители действующей в Германии общественной организации также констатировали проблемы с дорогами и инфраструктурой в общинах езидов.
По словам Р.Бакояна, указанные вопросы находятся в центре внимания правительства и будут решены в ближайшее время.
Представители езидской общины Армении приглашены с ознакомительным визитом в Германию. Гости также выразили готовность к реализации совместных образовательных и культурных программ.
Представители «Всемирной организации езидов» Германии находятся в Армении впервые. Их визит организован гуманитарной общественной организацией «Шамс».