Հուլիսի 15-ին ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը տեղեկացրեց, որ օրինագիծը փոփոխությունների չի ենթարկվել:
Հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Աննա Կարապետյանը հարակից զեկուցմամբ նշեց, որ քննարկման արդյունքում որոշվել է ներկայացված օրինագիծը թողնել անփոփոխ:
ԱԺ պատգամավորներ Վիկտոր Ենգիբարյանի, Նիկոլայ Բաղդասարյանի հեղինակած ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը եւս հանձնաժողովում քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ:
Հիմնական զեկուցող Վիկտոր Ենգիբարյանը նշեց, որ պատգամավորներն օրինագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն ներկայացրել` բացառությամբ համահեղինակ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, որը ներկայացրել է խմբագրական բնույթի առաջարկներ:
Հարակից զեկուցող, ԱԺ պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանն առաջարկեց օրենքի նախագծին տալ դրական եզրակացություն:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Դավիթ Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ Կառավարությունն ունի դրական դիրքորոշում, ներկայացված հիմնավորումները գործադրի կողմից ընդունելի են:

15 июля на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам во втором чтении был рассмотрен внесенный правительством проект закона о внесении изменения и дополнения в Кодекс РА об административных правонарушениях.
Руководитель Бюро по координации работ инспекционных органов Аппарата Премьер-министра РА А.Асоян проинформировал, что законопроект не подвергался изменениям.
Заместитель председателя комиссии А.Карапетян в содокладе отметила, что в результате обсуждения было принято решение оставить внесенный законопроект без изменений.
Во втором чтении также рассмотрен проект закона о внесении поправки в закон «Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности и должности государственной службы», предложенный депутатами НС В.Енгибаряном и Н.Багдасаряном.
Основной докладчик В.Енгибарян отметил, что депутаты не вносили никаких предложений по законопроекту, за исключением редакционных правок соавтора Н.Багдасаряна.
Содокладчик депутат НС С.Габриелян предложил дать положительное заключение законопроекту.
Заместитель министра труда и социальных вопросов РА Д.Хачатрян сообщил, что у правительства положительная позиция, представленные обоснования приемлемы для исполнительной власти.