Խորհրդարանը հուլիսի 15-ին հրավիրած արտահերթ նստաշրջանի ընթացքում առաջին ընթերցմամբ քննարկեց Կառավարության հեղինակած ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում փոփոխություն եւ լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Հիմնական զեկուցող, Էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանի ներկայացմամբ՝ առաջարկվում է պղնձի, մոլիբդենի խտանյութերի եվ հարակից որոշ արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկի դասակարգիչների նկատմամբ սահմանել այս պահին գործող շուկայական գների մոտավորապես 15 %-ի չափով ֆիքսված արտահանման լիցենզիոն տուրք: Նշվեց, որ ռոյալթիների գործող համակարգը բավարար չափով չի պաշտպանում եւ ապահովում ընդերքից ստացած եկամուտների հավասարաչափ բաշխումը ՀՀ քաղաքացիների եւ տնտեսավարողների միջեւ: Ստեղծված գերբարենպաստ շուկայական կոնյուկտուրան թույլ է տալիս, որ ՀՀ-ն կիրառի նման տուրք՝ միաժամանակ ապահովելով բյուջեի համար անհրաժեշտ նոր մուտքեր, իսկ տնտեսվարողների համար պահպանել բավականին բարենպաստ աշխատանքային միջավայր:
Վահան Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ անցած տարվա համեմատ աճել են պղնձի եւ մոլիբդենի արժեքները: Նմանատիպ գործողություններ կիրառվել են ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ ՌԴ-ում, Չիլիում: Նախատեսվում է վերանայել ռոյալթիների համակարգը` ընդերքի պաշտպանությունը ճիշտ իրականացնելու, եկամուտները ճիշտ բաշխելու եւ առկա մարտահրավերներին դիմակայելու նպատակով:
Հիմնական զեկուցողին ուղղված հարցերը վերաբերում էին պղնձի գնի տատանումներին, ՀՀ-ում գործող պղնձի եւ պղնձի հանքերի շահութաբերությանը, հանքարդյունաբերության, ընդերքօգտագործման հայեցակարգին, ռազմավարությանը:
Ելույթում պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը նշեց, որ նախագիծը տարիներ շարունակ սպասված է եղել հանրության կողմից: Թեեւ դեռ գործում է յոթերորդ գումարման խորհրդարանը, նախաձեռնությունը նախընտրական շրջանում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության խոստումներից առաջինն է, որ ի կատար է ածվում: Վերջինիս կարծիքով՝ ազգայնացվում է ՀՀ ընդերքը, որը յուրաքանչյուր քաղաքացու սեփականությունն է: Գաբրիելյանը գործընկերներին առաջարկեց կողմ քվեարկել նախագծին:

15 июля в ходе внеочередной сессии парламент обсудил в первом чтении предложенный правительством проект о внесении изменения и дополнения в закон «О государственной пошлине».
По словам основного докладчика, и.о.министра экономики В.Керобяна, предлагается ввести экспортную лицензию в размере около 15% от текущих рыночных цен на медь, молибденовые концентраты и некоторые связанные товарные номенклатуры. Отмечено, что действующая система роялти не обеспечивает достаточной защиты и равного распределения доходов от недр между гражданами РА и бизнесом. Созданная сверхблагоприятная рыночная конъюнктура позволяет Республике Армения применять такую ​​пошлину, одновременно обеспечивая новые доходы, необходимые для бюджета, и поддерживая достаточно благоприятные условия труда для бизнеса.
В.Керобян сообщил, что цены на медь и молибден выросли по сравнению с прошлым годом. Подобные действия были предприняты не только в Армении, но также в России, Чили. Планируется пересмотреть систему роялти, чтобы должным образом защитить недра, правильно распределять доходы и решать существующие проблемы.
Вопросы, адресованные основному докладчику, касались колебаний цен на медь, рентабельности меди и медных рудников, действующих в РА, концепции добычи, использования недр, стратегии.
В своем выступлении депутат С.Габриелян отметил, что проект долгие годы ожидался общественностью. Хотя парламент седьмого созыва все еще функционирует, данная инициатива является первым из обещаний партии «Гражданский договор» в предвыборный период, которая реализуется. По его словам, национализируются недра РА, являющиеся собственностью каждого гражданина. Габриелян предложил коллегам проголосовать за проект.