ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ
Մեր երկրի Մայր օրենքով սահմանադիրը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը, անփոփոխելիորեն սահմանել է, որ Հայաստանը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է, եւ որ իշխանությունը Հայաստանում պատկանում է ժողովրդին:
Արժեքները, որոնք ընկած են այս ձեւակերպումների հիմքում, մարմնավորում են մեր ժողովրդի դարավոր նվիրական երազանքներն ու իղձերը, ազատության համար մղած պայքարը:
Այժմ, դաժան փորձություններից եւ արհավիրքներից հետո մեր ժողովուրդն իրավունք եւ ինչ-որ իմաստով նաեւ պարտավորություն ունի վերածնվելու եւ կրկին կառուցելու իր երջանիկ ապագան, ապացուցելու, որ այդ արժեքները սրբազան են, անքննելի եւ անսակարկելի, իսկ մեր պետականության ընթացքը` անկասելի:

Послание Председателя НС А.Мирзояна ко Дню Конституции
Народ Республики Армения Основным Законом нашей страны четко определил, что Армения – суверенное, демократическое, социальное, правовое государство, и власть в Армении принадлежит народу.
Ценности, лежащие в основе этих формулировок, воплощают вековые заветные мечты и чаяния нашего народа, борьбу за свободу.
Сейчас, после тяжких испытаний и бедствий, наш народ имеет право и обязан   возродиться, созидать свое счастливое будущее, доказать, что эти ценности священны и неоспоримы, а наша государственность – незыблема.