ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ուղերձը Սահմանադրության օրվա կապակցությամբ
Մեր երկրի Մայր օրենքով սահմանադիրը` Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդը, անփոփոխելիորեն սահմանել է, որ Հայաստանը ինքնիշխան, ժողովրդավարական, սոցիալական, իրավական պետություն է, եւ որ իշխանությունը Հայաստանում պատկանում է ժողովրդին:
Արժեքները, որոնք ընկած են այս ձեւակերպումների հիմքում, մարմնավորում են մեր ժողովրդի դարավոր նվիրական երազանքներն ու իղձերը, ազատության համար մղած պայքարը:
Այժմ, դաժան փորձություններից եւ արհավիրքներից հետո մեր ժողովուրդն իրավունք եւ ինչ-որ իմաստով նաեւ պարտավորություն ունի վերածնվելու եւ կրկին կառուցելու իր երջանիկ ապագան, ապացուցելու, որ այդ արժեքները սրբազան են, անքննելի եւ անսակարկելի, իսկ մեր պետականության ընթացքը` անկասելի:

Message by RA NA President Ararat Mirzoyan on Constitution Day
According to the Mother Law of our country, the constituent, the people of the Republic of Armenia has invariably defined that Armenia is a sovereign, democratic, social, legal state and that in Armenia power belongs to the people.
The values that underlie these formulations embody the centuries-old cherished dreams and desires of our people and the fight for freedom.
Now, after severe ordeals and calamities, our people have the right and, in some sense, also the obligation to be reborn and to build their happy future again, to prove that those values are sacred, unquestionable and indisputable, and the course of our statehood – unstoppable.