Հունիսի 28-ին տեղի ունեցավ Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի Կրթության, հաղորդակցության եւ մշակութային հարցերի հանձաժողովի հեռավար նիստը, որին մասնակցեց  ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ, «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Սոնա Ղազարյանը:
Նիստի օրակարգի 12-րդ կետը վերաբերում էր Արցախի մշակութային ժառանգության վերացմանը: Թեմայի վերաբերյալ նախ ելույթ ունեցավ մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերով փորձագետ, Բրյուսելի Սեն-Լուի համալսարանի հետազոտող Մարի-Սոֆի Կլիպելը, որը ներկայացրեց մշակութային ժառանգության պահպանությանը վերաբերող ողջ կոնվենցիոնալ շրջանակը:
Ապա, համաձայն նախնական պայմանավորվածության, ելույթ ունեցավ կառույցում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սոնա Ղազարյանը: Նա անդրադարձավ 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի անմիջական աջակցությամբ եւ ահաբեկչական խմբավորումների մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնամասշտաբ պատերազմի հետեւանքով Արցախի վտանգված պատմամշակութային ժառանգությանը:
Հայ խորհրդարանականը հատկապես ընդգծեց պատերազմի ժամանակ մշակութային արժեքների դիտավորյալ թիրախավորված լինելու հանգամանքը` օրինակ բերելով Շուշիի  Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու` մեկ օրվա ընթացքում երկու անգամ հրթիռակոծվելը: Նա նշեց, որ հետպատերազմյան ընթացքում եւս շարունակվում է Արցախի կրոնական եւ մշակութային կոթողների ոչնչացումը, որի դրսեւորումներից մեկն էլ Ադրբեջանի կողմից դրանց արտաքին տեսքի ձեւախեղումն ու հայկականության հետքի վերացումն է, ինչի նպատակը Արցախի հայկական պատմական, մշակութային եւ կրոնական ժառանգության յուրացումն է: Սոնա Ղազարյանը հանձնաժողովականներին տեղեկացրեց, որ հենց այս նպատակով է, որ Ադրբեջանը միտումնավոր արգելափակում է UNESCO-ի փորձագետների եւ այլ մասնագետների մուտքը Արցախի հայկական մշակութային վտանգված կոթողներ:
ՖԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամը կոչ արեց միջազգային իրավասու մարմիններին ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` Արցախի հայկական մշակութային ժառանգության վերջնական ոչնչացումը կանխելու համար:
Ելույթի ավարտին ՖԽՎ Կրթության, հաղորդակցության եւ մշակութային հարցերի հանձաժողովի նախագահ, Շվեյցարիայի Կանտոնների խորհրդի անդամ Քրիստիան Լըվրան տեղեկացրեց, որ գալիք տարի կայանալիք ՖԽՎ լիագումար նիստին կներկայացվի Արցախի հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ բանաձեւի նախագիծ:

28 июня состоялось онлайн-заседание Комиссии по вопросам образования, коммуникации и культуры Парламентской Ассамблеи франкоязычных стран (ПАФ), на котором присутствовала член делегации НС РА в ПА, депутат фракции «Мой шаг» С.Казарян.
12-й вопрос повестки дня заседания был посвящен уничтожению культурного наследия Арцаха. По теме выступила эксперт по культурному наследию, исследователь из Университета Сен-Луи в Брюсселе Мари-Софи Клиппель, представившая полный конвенциональный круг сохранения культурного наследия.
Затем, по предварительной договоренности, выступила член делегации НС РА в структуре С.Казарян. Она коснулась   развязанной Азербайджаном 27 сентября 2020 г. широкомасштабной войны при прямой поддержке Турции и участии террористических группировок, подчеркнув, что вследствие боевых действий оказалось под угрозой историко-культурное наследие Арцаха.
Армянский парламентарий особо подчеркнула тот факт, что во время войны были целенаправленно нанесены удары по культурным ценностям, приведя в пример обстрел храма Святого Спасителя в Шуши дважды в день. Она отметила, что в послевоенный период продолжается разрушение религиозных и культурных памятников Арцаха, одним из проявлений чего является искажение Азербайджаном их внешнего вида и устранение армянского следа. Цель – присвоение   армянского историко-культурного и религиозного наследия Арцаха. С.Казарян проинформировала членов комиссии, что именно потому Азербайджан намеренно заблокировал доступ экспертов ЮНЕСКО и других специалистов к находящимся под угрозой армянским памятникам культуры Арцаха.
Член делегации НС РА в ПАФ призвала международные компетентные органы принять все необходимые меры для предотвращения окончательного уничтожения армянского культурного наследия Арцаха.
В завершение выступления председатель Комиссии ПАФ по вопросам образования, коммуникации и культуры, член Совета кантонов Швейцарии Кристиан Левра сообщил, что на предстоящем в следующем году пленарном заседании ПАФ будет представлен проект резолюции о сохранении армянского историко-культурного наследия Арцаха.