Հունիսի 30-ին առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց ԱԺ պատգամավորներ Նիկոլայ Բաղդասարյանի, Ծովինար Վարդանյանի, Վիկտոր Ենգիբարյանի, Հայկ Գեւորգյանի, Սերգեյ Մովսիսյանի, Գեւորգ Պապոյանի, Հայկ Սարգսյանի, Հովիկ Աղազարյանի, Հռիփսիմե Գրիգորյանի, Սերգեյ Ատոմյանի եւ Հայկ Ցիրունյանի հեղինակած ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը պայմանավորված է ապօրինի շինությունների առկայությամբ: Հեղինակների համոզմամբ, եթե ընդունվեն  փոփոխությունները, ապա Հայաստանում այլեւս չեն կառուցվի ինքնակամ կառույցներ: Ըստ հիմնավորման` նախորդ տարիներին ձեւավորվել է պրակտիկա, երբ տնտեսվարող սուբյեկտներն ու ֆիզիկական անձինք կառուցապատումը կատարում էին առանց շինարարության  թույլտվության, իսկ այնուհետեւ դիմում  համայնքի ղեկավարին` ինքնակամ կառույցներն օրինականացնելու խնդրանքով: Պատճառն այն է, որ ինքնակամ շինությունների օրինականացումն ավելի արագ է կատարվում եւ ավելի մատչելի է, քան օրինական կարգով շինարարության թույլտվություն ստանալը:
Հետեւաբար առաջարկվում է փոփոխություն կատարել Քաղաքացիական օրենսգրքի 188-րդ հոդվածում` այն շարադրելով  նոր խմբագրությամբ: Փոփոխությամբ կապահովվեն  եւ' տնտեսվարող սուբյեկտների, եւ' քաղաքացիների իրավունքները` ինքնակամ կառույցների օրինականացման հարցում, եւ'  համայնքի իրավունքը` ապամոնտաժելու ինքնակամ կառույցները` առանց վարչական վարույթ իրականացնելու: Նախատեսվում է նաեւ, որ ինքնակամ կառույցների ապամոնտաժման ծախսերն ամբողջությամբ  կրելու է կառուցապատողը` անկախ նրանից, թե ով է այդ աշխատանքները կատարել: Նախագծով լուծվում է նաեւ ինքնակամ կառույցների առկայությամբ անշարժ գույքի պետական գրանցման հարցը:
Հարցուպատասխանի ձեւաչափում զեկուցող Նիկոլայ  Բաղդասարյանը պարզաբանեց, որ նախագծի ընդունումից հետո պետական կամ համայնքային պատկանելության  հողամասի վրա ինքնակամ կառուցված որեւէ կառույց օրինականացման ենթակա չի լինելու եւ ապամոնտաժվելու է:
Պատգամավոր Արթուր Դավթյանը հայտնեց, որ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախագծին բացասական եզրակացություն է տվել:   Պատգամավորն էլ իր հերթին  կարծում է, որ նախագիծը չի լուծելու այն խնդիրը, ինչին միտված է: Ըստ նրա` ինքնակամ կառույցի հետագա ճակատագիրը պետք է տնօրինի հողամասի տերը` որոշելով` ապամոնտաժե՞լ կառույցը, թե՞  օգտագործել այլ նպատակով:
Դրական չէր նաեւ Կառավարության դիրքորոշումը: ՀՀ կադաստրի կոմիտեի  ղեկավարի տեղակալ Արման Պետրոսյանը  նշեց, որ նախագծի բազմաթիվ դրույթներ խնդրահարույց են, մասնավորապես չի հստակեցվում, թե ինչ է լինելու այն ինքնակամ կառույցների ճակատագիրը, որոնց մի մասը գտնվում է պետական կամ համայնքային պատկանելության հողամասերի վրա: Նաեւ չի հստակեցվում` ինչպես է որոշվելու, թե երբ է կառուցվել տվյալ ինքնակամ կառույցը, քանի որ, ըստ նախագծի, քանդման ենթակա են լինելու օրենքի ընդունումից հետո կառուցված շինությունները:

30 июня в НС состоялись дебаты по внесению изменений в Гражданский кодекс РА в первом чтении, связанные с наличием незаконных построек. По мнению авторов – группы депутатов НС, с принятием поправок   самовольных построек в Армении не будет. Согласно аргументации, в предыдущие годы сложилась практика, когда хозяйствующие субъекты и физические лица вели строительство без разрешения на строительство, а затем обращались к главе общины с просьбой легализовать самовольные постройки. Причина в том, что легализация самовольных построек быстрее и доступнее, чем получение разрешения на строительство на законных основаниях.
Поэтому предлагается внести поправку в ст.188 Гражданского кодекса, изменив ее формулировку. Поправка гарантирует права как хозяйствующих субъектов, так и граждан на легализацию самовольных построек, а также право общины демонтировать подобные сооружения без проведения административных процедур. Также предполагается, что расходы на демонтаж несанкционированных конструкций будет полностью нести застройщик, независимо от того, кто выполнял работы. В проекте также решается вопрос о государственной регистрации самовольных построек.
Докладчик Н.Багдасарян в формате вопросов-ответов пояснил, что после принятия проекта любое сооружение, самовольно построенное на землях государственной или общинной собственности, не будет подлежать легализации и будет демонтировано.
А.Давтян сообщил, что Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам дала отрицательное заключение законопроекту. Депутат, в свою очередь, считает, что проект не решает проблемы, на которую направлен. По его словам, дальнейшую судьбу самовольного сооружения должен решать собственник земельного участка – демонтировать постройку или использовать ее с иной целью.
Позиция правительства также была негативной. Заместитель руководителя Комитета кадастра РА А.Петросян, заметив, что многие положения проекта довольно спорны, призвал парламентариев воздержаться от принятия законопроекта.