ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 30-ի արտահերթ նիստում Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահի ներկայացմամբ` առաջին ընթերցմամբ նախագիծն ընդունելուց հետո առկա էր բովանդակային եւ իրավական առումով  որոշակի վերապահումներ եւ փոփոխությունների ու լրացումների անհրաժեշտություն:
Էկոնոմիկայի նախարարության Հանրային ներդրումների քաղաքականության վարչության պետ Գայանե Գաբրիելյանը ներկայացրեց նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակը`  անդրադառնալով անցումային դրույթներում կատարված փոփոխություններին, շուրջ երկու տասնյակ առաջարկություններին, ՊՄԳ ծրագրերի իրականացման ընթացակարգերին, պարտավորությունների թույլատրելի սահմանաչափին վերաբերող կարգավորումներին:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման դեպքում կապահովվի երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի արդյունավետ իրականացում պայմանագրի գործողության ողջ ընթացքում` նպաստելով օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման արդյունավետության խթանմանը: Նշվեց, որ նախատեսվում են նոր ենթակառուցվածքների ստեղծում, մատուցվող հանրային ծառայությունների որակի բարելավում, կառավարման համակարգի վերահսկելիություն, մրցակցության խթանում, հնարավոր ռիսկերի կանխատեսում, ինչպես նաեւ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում:

At June 30 extraordinary sitting of the RA NA Standing Committee on Economic Affairs, moderated by Babken Tunyan, the package of draft laws on Making Amendments and Addenda to the Law on Public-Private Partnership (PPP) and the enclosed ones authored by the Government was debated in the second reading.
As the Committee Chair presented, there were certain reservations in terms of content and law and the need for changes and addenda.
The Head of Public Investment Policy Department of the Ministry of Economy Gayane Gabrielyan introduced the revised version of the package of drafts, referring to the amendments implemented in the transitional provisions, about two dozen proposals, the procedures for carrying out the PPP programmes, the regulations related to the allowable limit of obligations.
According to the key rapporteur, in case of adopting the legislative initiative, the efficient implementation of the long-term investment programmes will be ensured during the whole process of the contract, promoting to boost the efficiency of attracting foreign investment. It has been noted that it is envisaged to create new infrastructure, to improve the quality of public services, to control the management system, to boost competition, to forecast possible risks, as well as to develop institutional capacities.