ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի հունիսի 30-ի արտահերթ նիստում Բաբկեն Թունյանի նախագահությամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության հեղինակած ««Պետություն-մասնավոր գործընկերության մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Հանձնաժողովի նախագահի ներկայացմամբ` առաջին ընթերցմամբ նախագիծն ընդունելուց հետո առկա էր բովանդակային եւ իրավական առումով  որոշակի վերապահումներ եւ փոփոխությունների ու լրացումների անհրաժեշտություն:
Էկոնոմիկայի նախարարության Հանրային ներդրումների քաղաքականության վարչության պետ Գայանե Գաբրիելյանը ներկայացրեց նախագծերի փաթեթի լրամշակված տարբերակը`  անդրադառնալով անցումային դրույթներում կատարված փոփոխություններին, շուրջ երկու տասնյակ առաջարկություններին, ՊՄԳ ծրագրերի իրականացման ընթացակարգերին, պարտավորությունների թույլատրելի սահմանաչափին վերաբերող կարգավորումներին:
Ըստ հիմնական զեկուցողի` օրենսդրական նախաձեռնության ընդունման դեպքում կապահովվի երկարաժամկետ ներդրումային ծրագրերի արդյունավետ իրականացում պայմանագրի գործողության ողջ ընթացքում` նպաստելով օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման արդյունավետության խթանմանը: Նշվեց, որ նախատեսվում են նոր ենթակառուցվածքների ստեղծում, մատուցվող հանրային ծառայությունների որակի բարելավում, կառավարման համակարգի վերահսկելիություն, մրցակցության խթանում, հնարավոր ռիսկերի կանխատեսում, ինչպես նաեւ ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացում:

30 июня на внеочередном заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам под председательством Б. Туняна обсуждался во втором чтении представленный правительством пакет проектов о внесении изменений и дополнений в закон «О государственно-частном партнерстве» и смежные законы.
По словам председателя комиссии, после принятия законопроекта в первом чтении были определенные оговорки по содержанию и праву, необходимости внесения поправок.
Начальник управления общественной инвестиционной политики Министерства экономики Г.Габриелян представила доработанный вариант пакета проектов, отметив внесенные в переходные положения изменения, около двух десятков предложений, положения о допустимом лимите ответственности и др.
По словам основного докладчика, в случае принятия законодательной инициативы будет обеспечена эффективная реализация долгосрочных инвестиционных программ в течение всего срока действия договора, что будет способствовать повышению эффективности привлечения иностранных инвестиций. Предусмотрены создание новых инфраструктур, повышение качества общественных услуг, контроль системы управления, стимулирование конкуренции, прогнозирование возможных рисков, а также развитие институционального потенциала.