Էստոնիայի դեսպանը` ՀՀ խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը հունիսի 15-ին հանդիպեց Հայաստանում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդիին:
Անուշ Բեղլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, կարեւորեց հայ-էստոնական երկկողմ հարաբերությունների խորացումը, միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը:
Պատգամավորն անդրադարձավ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, ներկայացրեց Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ դրանց վերաբերյալ ստացել են դրական արձագանք նաեւ ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից: Նրա դիտարկմամբ՝ գալիք ընտրությունները քաղաքական ծրագրերի մրցակցություն է եւ ոչ թե անհատների:
Անուշ Բեղլոյանը շնորհակալություն հայտնեց Էստոնիայի խորհրդարանին, բարեկամական խմբին ռազմագերիների վերադարձի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձրացրեց հայ գերիներին պատանդ պահելու հարցը` նշելով, որ այն միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է: Անդրադարձ կատարվեց նաեւ հայկական մշակութային ու հոգեւոր կոթողների պահպանության հարցին, կարեւորվեց միջազգային հանրության եւ բարեկամ երկրների ընդգծված վերաբերմունքն ու գործուն քայլերը:
Պատգամավորը շնորհակալություն հայտնեց նաեւ ԵԽ-ին ստեղծված իրավիճակում մի շարք հայտարարություններով հանդես գալու համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առաջացած սահմանազատման հարցին՝ կողմերը կարեւորեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ներկայացնող դիտորդների ներգրավվածությունը նաեւ այս գործընթացում:

15 июня депутат фракции НС «Мой шаг», член Постоянной комиссии по внешним связям, руководитель группы дружбы Армения – Эстония А.Беглоян встретилась с Чрезвычайным и Полномочным Послом. Эстонской Республики в Армению Риной Кальюранди.
Приветствуя посла в парламенте, А.Беглоян отметила углубление армяно-эстонских двусторонних отношений, дальнейшее развитие межпарламентского сотрудничества.
Депутат коснулась проведения внеочередных парламентских выборов, представила поправки в Избирательный кодекс, подчеркнув, что Венецианская комиссия Совета Европы также высказалась по документу положительно. По ее словам, предстоящие выборы – соревнование политических программ, а не отдельных лиц.
А.Беглоян поблагодарила парламент, группу дружбы Эстонии за четкую позицию по возвращению военнопленных, посягательствам Азербайджана на суверенную территорию Армении.
Руководитель группы дружбы подняла вопрос взятия в заложники армянских пленных, отметив, что это грубое нарушение международного гуманитарного права. Также была затронута проблема сохранения армянских культурных и духовных памятников, подчеркнуты отношение и активные шаги международного сообщества и дружественных стран.
Депутат также поблагодарила Совет Европы за ряд заявлений в сложившейся ситуации.
Коснувшись вопроса демаркации границ между Арменией и Азербайджаном, стороны подчеркнули важность участия в этом процессе наблюдателей от Минской группы ОБСЕ.