Էստոնիայի դեսպանը` ՀՀ խորհրդարանում
ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի անդամ, Հայաստան-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Անուշ Բեղլոյանը հունիսի 15-ին հանդիպեց Հայաստանում Էստոնիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ռինա Կալյուրանդիին:
Անուշ Բեղլոյանը, ողջունելով դեսպանին խորհրդարանում, կարեւորեց հայ-էստոնական երկկողմ հարաբերությունների խորացումը, միջխորհրդարանական գործակցության հետագա զարգացումը:
Պատգամավորն անդրադարձավ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացմանը, ներկայացրեց Ընտրական օրենսգրքում կատարված փոփոխությունները՝ ընդգծելով, որ դրանց վերաբերյալ ստացել են դրական արձագանք նաեւ ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից: Նրա դիտարկմամբ՝ գալիք ընտրությունները քաղաքական ծրագրերի մրցակցություն է եւ ոչ թե անհատների:
Անուշ Բեղլոյանը շնորհակալություն հայտնեց Էստոնիայի խորհրդարանին, բարեկամական խմբին ռազմագերիների վերադարձի, Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի ոտնձգությունների վերաբերյալ հստակ դիրքորոշումներ ներկայացնելու համար:
Բարեկամական խմբի ղեկավարը բարձրացրեց հայ գերիներին պատանդ պահելու հարցը` նշելով, որ այն միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ ոտնահարում է: Անդրադարձ կատարվեց նաեւ հայկական մշակութային ու հոգեւոր կոթողների պահպանության հարցին, կարեւորվեց միջազգային հանրության եւ բարեկամ երկրների ընդգծված վերաբերմունքն ու գործուն քայլերը:
Պատգամավորը շնորհակալություն հայտնեց նաեւ ԵԽ-ին ստեղծված իրավիճակում մի շարք հայտարարություններով հանդես գալու համար:
Անդրադառնալով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ առաջացած սահմանազատման հարցին՝ կողմերը կարեւորեցին ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը ներկայացնող դիտորդների ներգրավվածությունը նաեւ այս գործընթացում:

Ambassador of Estonia in RA Parliament
On June 15, the deputy of the RA NA My Step Faction, the member of the Standing Committee on Foreign Relations, the Head of Armenia-Estonia Friendship Group Anush Begloian met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Estonia to Armenia Riina Kaljurand.
Welcoming the Ambassador in the parliament, Anush Begloian highlighted the deepening of the Armenian-Estonian relations and the further development of the inter-parliamentary cooperation.
The MP touched upon the holding of the extraordinary parliamentary elections, presented the amendments made in the Electoral Code, underlining that they received positive response on them also from the Venice Commission of the Council of Europe/CoE. To her observation, the upcoming elections are considered to be a competition of political programmes, but not of individuals.
Anush Begloian thanked the parliament of Estonia, the Friendship Group for presenting distinct positions on the return of the prisoners of war, the encroachments of Azerbaijan towards the sovereign territory of Armenia.
The Head of the Friendship Group has raised the issue of keeping the Armenian captives as hostages, noting that it is a gross violation of the international humanitarian law. The issue of preservation of the Armenian cultural and spiritual monuments was also referred to, and the stressed attitude and the practical steps of the international community and the friendly countries.
The deputy also expressed her gratitude the Council of Europe for making a number of statements in the created situation.
Regarding the issue of demarcation of the border caused between Armenia and Azerbaijan, the sides emphasized the involvement of the observers representing the OSCE Minsk Group also in this process.