Հուլիսի 3-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության եւ ԱԺ պատգամավոր Արտաշես Պետրոսյանի հեղինակած ««Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվող փոփոխությունները հիմնական զեկուցմամբ ներկայացրեց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Նշվեց, որ իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով կկատարելագործվեն ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից փոխհոսքերի իրականացման մեխանիզմները` հնարավորություն տալով նրանց կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան սպառել այլ հաշվառման կետում, ինչպես նաեւ ձեւավորել ինքնավար արտադրողների խմբեր ինչպես բնակիչներից, այնպես էլ կազմակերպություններից:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Ծովինար Վարդանյանը: Պատգամավորն ընդգծեց, որ փոփոխությունները բխում են Կառավարության` էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրից:

At the NA extraordinary sitting convened on June 3, the package of draft laws on Amending the Law on Energy Saving and Renewable Energy and on Making Amendments and Addenda to the Law on Energy authored by the Government and the NA deputy Artashes Petrosyan were debated in the first reading.
The RA Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Hakob Vardanyan presented the proposed amendments by the key report.
It has been noted that the mechanisms of realization of reciprocal flows by autonomous energy producers will be improved through the implemented legislative amendments.
Tsovinar Vardanyan presented the endorsement of the NA Standing Committee on Economic Affairs. The deputy has underlined that the amendments stem from the strategic programme for the energy sector development of the Government.