Հուլիսի 3-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում առաջին ընթերցմամբ քննարկվեց Կառավարության եւ ԱԺ պատգամավոր Արտաշես Պետրոսյանի հեղինակած ««Էներգախնայողության եւ վերականգնվող էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««Էներգետիկայի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Առաջարկվող փոփոխությունները հիմնական զեկուցմամբ ներկայացրեց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը:
Նշվեց, որ իրականացվող օրենսդրական փոփոխությունների միջոցով կկատարելագործվեն ինքնավար էներգաարտադրողների կողմից փոխհոսքերի իրականացման մեխանիզմները` հնարավորություն տալով նրանց կողմից արտադրված էլեկտրաէներգիան սպառել այլ հաշվառման կետում, ինչպես նաեւ ձեւավորել ինքնավար արտադրողների խմբեր ինչպես բնակիչներից, այնպես էլ կազմակերպություններից:
ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց Ծովինար Վարդանյանը: Պատգամավորն ընդգծեց, որ փոփոխությունները բխում են Կառավարության` էներգետիկայի բնագավառի զարգացման ռազմավարական ծրագրից:

3 июля на внеочередном заседании НС обсуждался в первом чтении пакет проектов о внесении изменений и дополнений в законы «Об энергосбережении и возобновляемой энегетике»   и   «Об энергетике», подготовленный правительством и депутатом НС А.Петросяном.
Предлагаемые изменения представлены в основном докладе замминистра территориального управления и инфраструктур РА А.Варданяна.
Отмечено, что предлагаемые законодательные поправки улучшат механизмы обменных потоков автономных энергопроизводителей, что позволит потреблять производимую ими электроэнергию в другой точке учета, а также формировать группы автономных производителей как из населения, так и организаций.
Положительное заключение Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам представила Ц.Варданян.   Депутат подчеркнула, что изменения исходят из стратегической программы правительства по развитию энергетической сферы.