Հունիսի 1-ին ՀՀ ԱԺ պաշտպանության ու անվտանգության հարցերի եւ ԱԺ ֆինանսավարկային ու բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում քննարկվեցին «ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվությամբ նախատեսված ՀՀ ոստիկանության եւ ԱԻՆ-ի կատարողականները:
ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանի տեղեկացմամբ՝ ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության համար 2020-ի բյուջեով նախատեսված է եղել սկզբնական ծրագրով օգտագործել 15.2 մլրդ դրամ: Տարվա ընթացքում ծրագիրը ճշտվել է՝ կազմելով 14.6 մլրդ դրամ, որի դիմաց արձանագրվել է 98.3 տոկոս կատարողական: Նախարարությունը պատասխանատու է եղել իրականացնելու 7 ծրագիր, որի շրջանակում նախանշված է եղել 15 միջոցառում: Հատկացված միջոցների մեծ մասը՝ շուրջ 78 տոկոսը կամ 11.2 մլրդ դրամը, ուղղվել է Փրկարար ծառայության ֆինանսավորմանը: Գերատեսչության աշխատակազմի պահպանման համար օգտագործվել է 1 մլրդ 96 մլն դրամ:
Ջանջուղազյանը նշեց, որ հաշվետու տարում ՀՀ ոստիկանությանը սկզբնական ծրագրով նախատեսված է եղել հատկացնել 65.3 մլրդ դրամ: Տարվա ընթացքում ծրագիրը ճշտվել է՝ կազմելով 65 մլրդ դրամ, որի դիմաց կատարողականը եղել է 98.2 տոկոս: Ոստիկանությունը պատասխանատու է եղել 6 ծրագրի համար՝ անձնագրերի եւ վիզաների տրամադրում, բնակչության պետական ռեգիստրի միասնական համակարգի վարում, ոստիկանության աշխատողների եւ նրանց ընտանիքի անդամների առողջության ապահովում եւ ոստիկանության կրթական ծառայություններ: «Հասարակական անվտանգության ապահովում» ծրագրով ծախսվել է 3.7 մլրդ դրամ: 2020-ի ընթացքում 9.78 մլրդ դրամ էլ օգտագործվել է ոստիկանության աշխատակազմի պահպանման համար:
Արտակարգ իրավիճակների նախարարի պաշտոնակատար Անդրանիկ Փիլոյանը եւ ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը ներկայացրին իրենց ղեկավարած կառույցների կողմից իրականացված ծրագրերն ու կատարողական ցուցանիշները:
Պատգամավորները բարձրացրին ապաստարանների կառուցման ու կահավորման, սեյսմիկ ծառայության տեխնիկական բազայի թարմացման հարցերը:
Անդրանիկ Փիլոյանը տեղեկացրեց, որ Քաղաքաշինության կոմիտեի հետ արդյունավետ համագործակցում են նախագծվող շենք-շինություններում ապաստարանների խնդիրը լուծելու հարցում: Նրա խոսքով՝ «Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայություն« ՊՈԱԿ-ը տարածաշրջանում լավագույններից է թե՛ տեխնիկական հագեցածության, թե՛ աշխատակազմի պատրաստվածության առումով:
Արա Ֆիդանյանը հավաստիացրեց, որ չնայած ոստիկանությունը 2020-ի ընթացքում ունեցել է գերծանրաբեռնված օրակարգ՝ այնուամենայնիվ կատարվել են լայնածավալ եւ բազմաբնույթ աշխատանքներ հանցավորության աճի զսպման, օպերատիվ իրավիճակի վերահսկման, հասարակական կարգի եւ անվտանգության պահպանման, ինչպես նաեւ բարեփոխումների իրականացման ուղղությամբ:
«ՀՀ 2020 թ. պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ՀՀ պաշտպանության բնագավառի կատարողականը քննարկվեց դռնփակ նիստում:

1 июня на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам обороны и безопасности и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам обсуждалось исполнение Государственного бюджета РА на 2020 г. Полицией РА и Министерством по чрезвычайным ситуациям (МЧС) РА.
По словам и.о. министра финансов РА А.Джанджугазяна, в бюджете МЧС на 2020 г. предусмотрено израсходовать 15,2 млрд драмов по первоначальной программе. В течение года программа скорректирована до 14,6 млрд. драмов, что составляет 98,3% выполнения. Министерство отвечало за реализацию 7 программ, в рамках которых было запланировано 15 мероприятий. Большая часть выделенных средств, около 78%, или 11,2 млрд драмов, направлена ​​на финансирование Спасательной службы. На содержание аппарата направлен 1 млрд 96 млн драмов.
А.Джанджугазян отметил, что в отчетном году по первоначальной программе предусматривалось выделить Полиции РА 65,3 млрд. драмов. В течение года программа была скорректирована до 65 млрд драмов, выполнение которых составило 98,2%. Полиция отвечала за шесть программ: выдача паспортов и виз, ведение единой системы государственного реестра населения, медицинское обслуживание сотрудников полиции и их семей, а также услуги по обучению сотрудников полиции. По программе «Обеспечение общественной безопасности» израсходовано 3,7 млрд драмов. В течение 2020 г. на содержание сотрудников полиции было израсходовано 9,78 млрд драмов.
И.о. министра по чрезвычайным ситуациям А.Пилоян и заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян представили программы и показатели эффективности, реализуемые возглавляемыми ими структурами.
Депутаты подняли вопросы строительства и оснащения укрытий, обновления технической базы Сейсмической службы.
А.Пилоян сообщил, что ведомство эффективно сотрудничает с Комитетом по градостроительству в решении проблемы создания убежищ в сооружаемых зданиях и строениях. По его словам, ГНКО «Территориальная служба сейсмической защиты» - одна из лучших в регионе как по техническому оснащению, так и по подготовке кадров.
А.Фиданян заверил, что, несмотря на перегруженную повестку в 2020 г., полицией проведены масштабные и различные работы по сдерживанию роста преступности, контролю оперативной обстановки, поддержанию общественного порядка и безопасности, а также проведению реформ.
Годовой отчет «Об исполнении Государственного бюджета РА на 2020 г.» в оборонной сфере обсуждался на закрытом заседании.