ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 26-ին ընդունեց Հայաստանում Արգենտինայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մարիանո Վերգարային:
Ողջունելով հյուրին՝ խորհրդարանի խոսնակը շնորհավորեց նրան Հայաստանում դիվանագիտական առաքելություն սկսելու առթիվ եւ արգասաբեր գործունեություն մաղթեց. «Վստահ եմ, որ Դուք կարեւոր ներդրում կունենաք եւ կնպաստեք երկու երկրների միջեւ հարաբերությունների զարգացմանը»: Միրզոյանը շնորհավորեց դեսպանին երեկ՝ մայիսի 25-ին, Արգենտինայում նշվող ազգային տոներից մեկի՝ Մայիսյան հեղափոխության օրվա առթիվ:
ԱԺ նախագահի խոսքով` չնայած աշխարհագրական մեծ հեռավորությանը` երկու երկրների միջեւ հարաբերությունները բարեկամական են, առկա է կառուցողական քաղաքական երկխոսություն: Այս համատեքստում ԱԺ նախագահը կարեւորեց միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը, պատգամավորական բարեկամական խմբերի գործունեությունը:
«Պարոն դեսպան, Դուք Հայաստանում եք մեզ համար չափազանց ծանր ժամանակահատվածում: Գիտեք, որ նախորդ աշնանը Ադրբեջանը Թուրքիայի աջակցությամբ եւ վարձկանների ներգրավմամբ պատերազմ սանձազերծեց Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ՝ այդ ընթացքում թույլ տալով ռազմական հանցագործություններ, թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, ենթակառուցվածքները, օգտագործելով արգելված զինատեսակներ: Արդյունքում՝ թեեւ հաստատվեց հրադադարի ռեժիմ, բայց Ադրբեջանը շարունակում է մինչ օրս խախտել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, Ժնեւյան կոնվենցիայի դրույթները՝ ազատ չարձակելով հայ ռազմագերիներին՝ կեղծ քրեական գործեր հարուցելով վերջիններիս նկատմամբ: Մենք ակնկալում ենք, որ մեր բոլոր միջազգային գործընկերները, առաջնորդվելով մարդասիրական մղումներով, պետք է անհապաղ իրենց ձայնը բարձրացնեն եւ միջամտեն այս հարցին»,-ընդգծեց Արարատ Միրզոյանը:
Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ Ադրբեջանը շարունակում է իր հայատյաց քաղաքականությունը եւ ագրեսիվ հակահայկական հայտարարություններն ու գործողությունները, ինչը ցույց է տալիս, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայությունը երբեւէ չի կարող անվտանգ ապրել  այդ երկրի կազմում. «Մեր համոզմամբ՝ ԼՂ-ի հայ բնակչության անվտանգությունը կարող է ապահովվել բացառապես նրանց ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմամբ»:
Միրզոյանը նաեւ անդրադարձավ ՀՀ սուվերեն տարածք ադրբեջանական զինվորների ներխուժմանը եւ դրա վերաբերյալ բազմաթիվ երկրների հայտարարություններին, ըստ որոնց՝ ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը չի կարող կասկածի տակ դրվել, եւ ադրբեջանական զորքերը պետք է անհապաղ հեռանան:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Մարիանո Վերգարան նշեց, որ Հայաստանը Արգենտինայի համար կարեւոր երկիր է՝ հատկապես հաշվի առնելով մեծաթիվ հայկական համայնքի ներկայությունը: Դեսպանը վերահաստատեց Արգենտինայի դիրքորոշումն առ այն, որ ցանկացած հակամարտություն պետք է լուծվի բացառապես դիվանագիտական ճանապարհով. «Անպայման պետք է հարգել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, համապատասխան կոնվենցիայի դրույթները»:
Հանդիպման ավարտին դեսպանը Արարատ Միրզոյանին փոխանցեց Արգենտինայի նախագահի եւ արտաքին հարաբերությունների նախարարի ուղերձները՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 106-րդ տարելիցին:

26 мая Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Аргентинской Республики в Армении Мариано Вергара.
Приветствуя гостя, спикер парламента поздравил его с началом дипломатической миссии в Армении и пожелал плодотворной деятельности: «Уверен, что вы внесете важный вклад в развитие отношений между двумя странами». Мирзоян поздравил посла вчера, 25 мая, в связи с одним из отмечаемых в Аргентине национальных праздников – Днем Майской революции.
По словам Председателя НС, несмотря на большую географическую удаленность, отношения между двумя странами дружеские, существует конструктивный политический диалог. В этом контексте спикер особо отметил укрепление межпарламентских связей, деятельность парламентских групп дружбы.
А.Мирзоян, обращаясь к послу, подчеркнул: «Вы находитесь в Армении в очень трудное для нас время. Знаете, что прошлой осенью Азербайджан при поддержке Турции и с вовлечением наемников развязал войну против армян Нагорного Карабаха, совершив военные преступления, нанося удары по мирному населению, инфраструктурам, используя запрещенные виды оружия. В результате, несмотря на установление режима прекращения огня, Азербайджан до сих пор продолжает нарушать нормы международного гуманитарного права, положения Женевской конвенции, не освобождая армянских военнопленных, возбуждая против них ложные уголовные дела. Мы рассчитываем, что все наши международные партнеры, руководствуясь гуманитарными устремлениями, должны немедленно поднять свой голос и вмешаться в этот вопрос».
По словам главы парламента, Азербайджан продолжает свою антиармянскую политику и агрессивные антиармянские заявления и действия, свидетельствующие о том, что армяне Нагорного Карабаха никогда не смогут безопасно жить в составе этой страны: «Мы убеждены, что безопасность армянского населения Нагорного Карабаха может быть обеспечена исключительно путем признания его права на самоопределение».
А.Мирзоян также коснулся вторжения азербайджанских военных на суверенную территорию РА и заявлений многих стран, согласно которым территориальная целостность РА не может быть поставлена ​​под сомнение, и азербайджанские войска должны быть немедленно выведены.
Мариано Вергара, поблагодарив за прием, отметил, что Армения – важная   для Аргентины страна, особенно с учетом наличия большой армянской общины. Посол подтвердил позицию Аргентины, что любой конфликт должен разрешаться исключительно дипломатическим путем: «Обязательно необходимо соблюдать нормы международного гуманитарного права, положения соответствующей конвенции».
В завершение встречи посол передал А.Мирзояну послания президента и министра иностранных дел Аргентины к 106-й годовщине Геноцида армян.