Սոցփաթեթի շահառու հանդիսացող աշխատողների սոցիալական կարիքների բավարարմանը, պետական մարմիններում աշխատանքի գրավչության բարձրացմանը, պետականից մասնավոր հատված կադրերի հոսունության կրճատմանն ուղղված նախաձեռնությունը քննարկվեց ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 20-ի նիստում: Կառավարությունը, փոփոխություն կատարելով «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում, ընդլայնում է օրենքի շահառու անձանց տրամադրվող սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ սոցփաթեթի համար հատկացվող միջոցները շահառուները կարող են ուղղել նաե պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի եւ մարզա-առողջարարական եւ սպորտային համալիրների, լողավազանների ու այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվելու համար սահմանված վճարի մարմանը:
Նախագծի ընդունմամբ չի նախատեսվում բյուջեի ծախսերի ավելացում:
Նշվեց, որ առաջիկայում շահառուն իր սոցփաթեթի գումարը կկարողանա օգտագործել նաեւ ատամնաբուժական ծառայությունների համար եւ ուղղել վճարովի մանկապարտեզ հաճախող իր երեխայի վարձի մարմանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, դրական գնահատելով նախաձեռնությունը, կարեւորեց սոցփաթեթի ծառայություններում նոր ուղղությունների ավելացումը. «Որքան շատ լինեն այս ուղղությունները, այնքան լայն հնարավորություններ կունենան շահառուները գումարը ծախսելու առումով, ինչը նաեւ դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա»:
Զեկուցողի խոսքով՝ Կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել շահառուների ցանկը. որպես երկրորդական շահառու կսահմանվի «Ընտանիքի անդամներ» հասկացությունը: Փոխնախարարն ընդգծեց, որ այս պահին շահառուների ցանկում ընդգրկված չեն բարձրաստիճան պաշտոն զբաղեցնող անձինք:

At May 20 sitting of the NA Standing Committee on Health Care and Social Affairs the initiative directed to the satisfaction of the employees’ social needs being social package beneficiary, the rise of the attractiveness of the work in the state bodies and the reduction of the flow of human resources from the state to private sector was debated. Amending the RA law on Remuneration of the Persons Holding State Positions and State Service Positions, the Government expands the framework of the social package services of the beneficiary persons.
As the key speaker, the RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Ruben Sargsyan informed, the means being allocated for the social package the beneficiaries could also address to covering the payment set for making use of the services of the state subsidy student’s loan, sport-health complexes, swimming pools and other sport organizations.
Increase of budget expenditures is not envisaged by passing the draft law.
It was noted that in the near future the beneficiary could also use the sum of money of the social package for dental services and for his/her child’s payment attending the paid kindergarten.
Assessing positive the initiative, the Committee Chair Narek Zeynalyan highlighted the increase of the new directions in the social package services: “as many will be the directions, so wide opportunities will have the beneficiaries in spending the money, which also will have positive impact on the economy.”
According to the speaker, the Government designs to expand the beneficiaries’ list: as a secondary beneficiary the notion Family members will be set. The Deputy Minister has underlined that at this moment high ranking officials are not included in the beneficiaries’ list.