Սոցփաթեթի շահառու հանդիսացող աշխատողների սոցիալական կարիքների բավարարմանը, պետական մարմիններում աշխատանքի գրավչության բարձրացմանը, պետականից մասնավոր հատված կադրերի հոսունության կրճատմանն ուղղված նախաձեռնությունը քննարկվեց ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մայիսի 20-ի նիստում: Կառավարությունը, փոփոխություն կատարելով «Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» ՀՀ օրենքում, ընդլայնում է օրենքի շահառու անձանց տրամադրվող սոցփաթեթի ծառայությունների շրջանակը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանի տեղեկացմամբ՝ սոցփաթեթի համար հատկացվող միջոցները շահառուները կարող են ուղղել նաե պետական սուբսիդավորմամբ ուսանողական վարկերի եւ մարզա-առողջարարական եւ սպորտային համալիրների, լողավազանների ու այլ սպորտային կազմակերպությունների ծառայություններից օգտվելու համար սահմանված վճարի մարմանը:
Նախագծի ընդունմամբ չի նախատեսվում բյուջեի ծախսերի ավելացում:
Նշվեց, որ առաջիկայում շահառուն իր սոցփաթեթի գումարը կկարողանա օգտագործել նաեւ ատամնաբուժական ծառայությունների համար եւ ուղղել վճարովի մանկապարտեզ հաճախող իր երեխայի վարձի մարմանը:
Հանձնաժողովի նախագահ Նարեկ Զեյնալյանը, դրական գնահատելով նախաձեռնությունը, կարեւորեց սոցփաթեթի ծառայություններում նոր ուղղությունների ավելացումը. «Որքան շատ լինեն այս ուղղությունները, այնքան լայն հնարավորություններ կունենան շահառուները գումարը ծախսելու առումով, ինչը նաեւ դրական ազդեցություն կունենա տնտեսության վրա»:
Զեկուցողի խոսքով՝ Կառավարությունը նախատեսում է ընդլայնել շահառուների ցանկը. որպես երկրորդական շահառու կսահմանվի «Ընտանիքի անդամներ» հասկացությունը: Փոխնախարարն ընդգծեց, որ այս պահին շահառուների ցանկում ընդգրկված չեն բարձրաստիճան պաշտոն զբաղեցնող անձինք:

20 мая на заседании Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам обсуждалась инициатива, направленная на удовлетворение социальных потребностей сотрудников-выгодополучателей социального пакета, повышение привлекательности работы в государственных органах, сокращение оттока кадров из государственного в частный сектор. Внося поправки в закон РА «Об оплате труда государственных служащих и занимающих должности государственных служащих», правительство расширяет круг услуг социального пакета, предоставляемых бенефициарам.
По словам основного докладчика, заместителя министра труда и социальных вопросов РА Р.Саргсяна, выделенные на социальный пакет средства также могут быть использованы для погашения субсидируемых государством студенческих ссуд и оплаты услуг физкультурно-оздоровительных комплексов, бассейнов и другие спортивных организаций.
Принятие законопроекта не предусматривает увеличения бюджетных расходов.
Отмечалось, что в будущем выгодополучатель сможет использовать суммы своего социального пакета также на стоматологические услуги, направить их на оплату своему ребенку платного детсада.
Председатель комиссии Н.Зейналян, положительно оценив инициативу, отметил рост новых направлений в услугах социального пакета: «Чем больше этих направлений, тем больше у бенефициаров возможностей потратить суммы, что также окажет положительное влияние на экономику».
По словам докладчика, правительство планирует расширить список выгодополучателей. Понятие «члены семьи» будет определяться как вторичный бенефициар. Заместитель министра подчеркнул, что на данный момент в списке бенефициаров нет высокопоставленных чиновников.