Լիտվայի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում մայիսի 11-ին ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հանդիպել է Լիտվայի Սեյմասի նախագահ Վիկտորյա Չմիլիտե-Նիլսենի եւ լիտվացի խորհրդարանականների հետ:
Ողջունելով Ազգային ժողովի նախագահին՝ Լիտվայի խորհրդարանի խոսնակը նշել է, որ մեծ ուրախությամբ է հյուրընկալում հայկական պատվիրակությանը՝ ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի եւ Լիտվայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը: Վիկտորյա Չմիլիտեն բարձր է գնահատել այս տարիների ընթացքում երկու երկրների միջեւ ձեւավորված երկկողմ հարաբերությունները եւ ընդգծել դրանում երկու խորհրդարանների եւ մասնավորապես խորհրդարանական բարեկամական խմբերի ակտիվ համագործակցության դերը:
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ երկու երկրներն ունեն երկխոսության մեծ շրջանակ, որը հիմնված է ժողովրդավարական արժեքների վրա: Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը բարձր է գնահատել Լիտվայի աջակցությունը Հայաստանին համաճարակի դեմ պայքարում եւ երախտագիտություն հայտնել լիտվական կողմին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, ինչպես նաեւ այս տարի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություններին Լիտվայի բարձր մակարդակով մասնակցության համար:
Անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակին՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է կոպտորեն խախտել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը՝ հրաժարվելով վերադարձնել հայ ռազմագերիներին եւ այլ պահվող անձանց: Ի հավելումն դրա՝ Ադրբեջանի իշխանությունը շարունակում է հայատյացության իր քաղաքականությունը, ինչը եւս մեկ անգամ ապացուցում է, որ արցախահայերը որեւէ պարագայում չեն կարող անվտանգ ապրել այդ երկրի կազմում:
Սեյմասի նախագահը նշել է, որ Լիտվան շարունակում է անհանգստություն հայտնել ինչպես ռազմագերիների վերադարձի գործընթացի, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ ոտնձգությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, ի թիվս որոնց` Արարատ Միրզոյանը տեղեկացրել է գործընկերներին Հայաստանում սպասվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ եւ հրավիրել այդ օրերին Հայաստանում իրականացնել դիտորդական առաքելություն:

11 мая в рамках официального визита в Литовскую Республику делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном встретилась со спикером Сейма Литвы Викторией Ч милите-Нильсен и литовскими парламентариями.
Приветствуя Председателя НС, спикер парламента Литвы отметила, что рада принять армянскую делегацию, подчеркнув, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Литвой. Она высоко оценила двусторонние отношения за эти годы, особо выделив роль активного сотрудничества между парламентами обоих государств, в частности, группами дружбы.
Выразив благодарность за приглашение, А.Мирзоян отметил, что между двумя странами ведется широкий диалог, основанный на демократических ценностях. Спикер парламента РА высоко оценил поддержку Литвой Армении в борьбе с пандемией и поблагодарил литовскую сторону за признание Геноцида армян, а также за участие Литвы на высоком уровне в церемониях поминовения жертв Геноцида армян в этом году.
Касаясь ситуации вокруг Нагорного Карабаха, А.Мирзоян отметил, что Азербайджан продолжает грубо нарушать трехстороннее заявление от 9 ноября, отказываясь возвращать армянских военнопленных и других удерживаемых лиц. Кроме того, правительство Азербайджана, продолжая антиармянскую политику, лишний раз доказывает, что армяне Арцаха не могут безопасно жить в этой стране ни при каких обстоятельствах.
Спикер Сейма отметила, что Литва обеспокоена процессом возвращения военнопленных и посягательствами Азербайджана на культурное наследие Армении.
В ходе встречи стороны обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, среди которых предстоящие внеочередные парламентские выборах в Армении. А.Мирзоян пригласил литовских коллег с наблюдательной миссией в РА.