Հանդիպում ԵԽ սպորտի զարգացման կոմիտեի հանձնախմբի հետ
Հոկտեմբերի 21-ին Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահան Հովհաննիսյանը եւ գիտության, կրթության, մշակույթի եւ երիտասարդության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպեցին Եվրախորհրդի սպորտի զարգացման կոմիտեի հանձնախմբի հետ:
Պարոն Հովհաննիսյանը հյուրերին ծանոթացրեց սպորտի ոլորտին վերաբերող օրինաստեղծ աշխատանքին` նշելով, որ անելիքներ դեռեւս շատ կան օրենսդրական դաշտը կարգավորելու եւ ոլորտը զարգացնելու համար:
Տիկին Հակոբյանն առաջարկեց փորձաքննության ենթարկել սպորտին վերաբերող օրենսդրությունը, հստակեցնել, թե սպորտի հետ կապված որ կոնվենցիաները չի ընդունել Հայաստանը, հնարավորինս աջակցել մասնագետների վերապատրաստմանը եւ ներկայացնել ֆեդերացիաների ձեւավորման ու զարգացման եվրոպականփորձը:
Պատվիրակության ղեկավար, ԵԽ սպորտի դեպարտամենտի ղեկավարի օգնական Մարի-Ֆրանսուազ Գլաթզը տեղեկացրեց, որ հանձնախումբն արդեն հանդիպել է ՀՀ կառավարության, սպորտկոմիտեի ներկայացուցիչներին, հանգամանորեն քննարկել բոլոր առաջիկա անելիքները: Նա նկատեց, որ հանձնախմբի առաքելությունն է խորհրդատվությամբ, եվրոպական երկրների փորձը ներկայացնող փաստաթղթերի տրամադրմամբ նպաստել Հայաստանում ոլորտի զարգացմանն ու եվրոպական չափանիշներին օրենսդրության համապատասխանեցմանը:
Հանձնախմբի անդամները` Լիտվայի սպորտի նախարար Ալգիրդաս Ռասլանասը եւ Սլովենիայի սպորտի փոխնախարար Զորան Վերովնիկը ներկայացրին այս ոլորտում իրենց երկրի անցած ճանապարհը: Նրանք ողջունեցին Հայաստանի` սպորտային ֆեդերացիաները հզորացնելու ռազմավարությունը:
Պարոն Հովհաննիսյանը վստահեցրեց, որ Հայաստանը ամեն ինչ կանի սպորտին վերաբերող օրենսդրական դաշտը եվրոպական չափանիշներին համապատասխանեցնելու եւ գործնական հաջողություններ ապահովելու համար:

Встреча с Комиссией Комитета СЕ по развитию спорта
21 октября Заместитель Председателя НС Ваан Ованнисян и председатель Постояной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры и молодежи Грануш Акопян встретились с Комиссией Комитета СЕ по развитию спорта.
Г-н Ованнисян ознакомил гостей с законодательной работой в спортивной сфере, отметив, что многое еще предстоит проделать для регулирования законодательного поля и развития этой сферы.
Г-жа Акопян предложила подвергнуть экспертизе касающееся спорта законодательство, конкретизировать, какие конвенции по спорту не приняла Армения, по возможности содействовать переподготовке специалистов и представить европейский опыт формирования и развития федераций.
Руководитель делегации, помощник руководителя Департамента СЕ по вопросам спорта Мари-Франсуаза Гладз сообщила, что Комиссия уже встречалась с представителями Правительства РА и спорткомитета и обстоятельно обсудила предстоящую в ближайшее время работу. Она заметила, что миссия Комиссии заключается в том, чтобы содействовать развитию сферы спорта в Армении и привести законодательство этой сферы в соответствие с европейскими критериями посредством консультаций и предоставления документов, предтавляющих опыт европейских стран.
Члены Комиссии – Министр спорта Литвы Альгидарс Расланас и замминистра спорта Словении Зоран Веровник - представили пройденный их странами путь в этой сфере. Они приветствовали стратегию развития спортивных федераций Армении.
Г-н Ованнисян заверил, что Армения сделает все возможное для приведения законодательсва в сфере спорта в соответствие с европейскими критериями и обеспечения практических успехов.