Խորհրդարանը մայիսի 7-ի նիստում քննարկեց Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության հարցը: Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովը, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 145-րդ հոդվածի համաձայն, ՀՀ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի թափուր տեղի համար Ազգային ժողովին է առաջարկել «Իմ քայլը» խմբակցության կողմից ներկայացված Գեղամ Ազատի Հովեյանի թեկնածությունը:
Թեկնածուի կենսագրությունը եւ աշխատանքային գործունեությունը խորհրդարանին ներկայացրեց Ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Կարեն Գրիգորյանը:
Գեղամ Հովեյանը երախտագիտություն հայտնեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցությանն իր թեկնածությունը առաջադրելու համար: Նա նշեց, որ հանդիպել է ԱԺ խմբակցությունների, պատգամավորների հետ, ինչի արդյունքում եկել է այն համոզման, որ համատեղ աշխատանքի միջոցով կարող են հաղթահարել պետական բյուջեի արդյունավետ հաշվեքննություն իրականացնելու հարցում եղած մարտահրավերները:
Ներկայացնելով աշխատանքային գործունեությունը՝ թեկնածուն հատկապես ընդգծեց համայնքների հաշվեքննության ոլորտում կուտակած գիտելիքները եւ հմտությունները: «Առաջարկելու եմ ավելի շատ ռեսուրս տրամադրել համայնքների հաշվեքննության համար եւ հետագայում կիրառել հաշվեքննության նոր գործիքակազմ»,-ասաց Հովեյանը եւ Հաշվեքննիչ պալատի զարգացման ռազմավարական ծրագրերի իրագործման հարցում աջակցելու պատրաստակամություն հայտնեց:
Թեկնածուի գնահատմամբ՝ իր նպատակը համայնքների հաշվետվության ոլորտում նվազագույն ռեսուրսներով առավելագույն արդյունքի հասնելն է: Նա օրենսդրական փոփոխությունների հարցում աջակցության պատրաստակամություն հայտնեց:
Թեկնածուն պատասխանեց պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին համայնքներում կատարվող հաշվեքննություններին, դրանց արդյունքում խախտումների բացահայտմանը, օրենսդրական փոփոխությունների իրականացման անհրաժեշտությանը, ՏԻՄ լիազորությունների հստակեցմանը, պալատում կադրային ճիշտ քաղաքականության իրականացմանը, ցածր աշխատավարձերի պարագայում որակյալ մասնագետների պահպանմանը: Հնարավոր չարաշահումներից խուսափելու համար թեկնածուն կարեւորեց համայնքներում նախնական հաշվեքննությունների իրականացումը:
ԱԺ հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ Հաշվեքննիչ պալատի անդամի ընտրության քվեարկությունը տեղի կունենա ԱԺ նիստերի դահլիճին կից նախասրահում՝ ժամը 14:30-15:30-ը:

7 мая НС обсудил на заседании вопрос избрания члена Аудиторской палаты. Постоянная комиссия НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам в соответствии со ст.145 Регламента НС представила парламенту на вакантную должность члена Аудиторской палаты РА кандидатуру Г.Овеяна, предложенную фракцией НС «Мой шаг».
Член Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам К.Григорян ознакомил с биографией и трудовой деятельностью кандидата.
Г.Овеян поблагодарил фракцию «Мой шаг» за выдвижение его кандидатуры. Он отметил, что встречался с фракциями, депутатами НС и пришел к убеждению, что совместной работой они смогут преодолеть существующие вызовы в проведении эффективного аудита государственного бюджета.
Представляя свою трудовую деятельность, кандидат особо выделил знания и навыки, накопленные им в сфере бухгалтерского учета в общинах. «Предложу предоставить больше ресурсов для аудита в общинах и в будущем использовать новый инструментарий аудита», - отметил Овеян, выразив готовность способствовать реализации стратегических программ развития Аудиторской палаты.
По словам кандидата, его цель – добиться   в сфере  подотчетности  общин  максимального результата с минимальными ресурсами. Он выразил готовность содействовать законодательным изменения.
Г.Овеян ответил на вопросы депутатов, в основном касавшиеся проводимых в общинах аудитов и выявления в результате их нарушений, необходимости внесения изменений в законодательство, уточнения полномочий местного самоуправления, проведения в палате правильной кадровой политики, сохранения квалифицированных специалистов. Во избежание возможных злоупотреблений кандидат подчеркнул важность проведения в общинах предварительных аудитов.
Председатель Счетной комиссии НС В.Овакимян сообщил, что голосование по выборам члена Аудиторской палаты состоится в фойе зала заседаний НС в 14:30 - 15:30.