Ազգային ժողովը մայիսի 6-ին «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակներում հյուրընկալել էր Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ուսանողներին եւ դասախոսներին, ինչպես նաեւ Գեղարքունիքի մարզի Նորատուս եւ Վարդենիկ համայնքների դպրոցականներին ու ուսուցիչներին: Նրանք խորհրդարանում էին հյուրընկալվել ԱԺ պատգամավոր Արտակ Մանուկյանի նախաձեռնությամբ:
Ուսանողների հետ հանդիպեցին ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, Եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արման Եղոյանը, պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանը եւ Հայկ Գեւորգյանը:
Լիլիթ Մակունցը հյուրերին առաջարկեց լինել ավելի անկաշկանդ եւ հնչեցնել բոլոր մտահոգող խնդիրները: Խմբակցության ղեկավարն ընդգծեց, որ առաջարկներն ապագայում հաշվի կառնվեն եւ կստանան լուծումներ:
Արտակ Մանուկյանը երիտասարդներին ներկայացրեց ագրարային ոլորտում իրականացվող ծրագրերը՝ մատնանշելով դրանց դրական եւ բացասական կողմերը:
Հայկ Գեւորգյանի խոսքով՝ եթե գյուղատնտեսության ոլորտը ստանա ճիշտ աջակցություն, ապա այն շատ արագ կզարգանա:
Ուսանողների՝ կրթության բնագավառին առնչվող հարցերին պատասխանեց Արման Եղոյանը:
Դպրոցականների հետ հանդիպեցին «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանը, Կարեն Գրիգորյանը, Հայկ Գեւորգյանը եւ Նարեկ Գրիգորյանը:
Պատգամավորները հյուրերին ներկայացրին մտքերի ու գաղափարների այն ճանապարհը, որը հասունանալանով դառնում է օրենք:
Հուզող հարցերը բազմազան էին՝ կրթության ոլորտից մինչեւ համայնքների ճանապարհների բարելավումը:
Պատգամավորները ողջունեցին աշակերտների՝ կրթություն ստանալուց հետո համայնքներ վերադառնալու եւ այն շենացնելու ցանկությունը:
Ճանաչողական այցի շրջանակներոմ հյուրերը նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւեցին պատգամավորների աշխատանքներին, եղան ԱԺ թանգարանում եւ գրադարանում:

On May 6, the National Assembly hosted the students and the professors of the Armenian National Agrarian University in the framework of Open Lesson programme, as well as the pupils and the teachers of Noratus and Vardenik communities in Gegharkunik marz. They were hosted in the parliament by the NA deputy Artak Manukyan’s initiative.
The Head of the NA My Step Faction Lilit Makunts, the Chair of the Standing Committee on European Integration Arman Yeghoyan and the deputies Artak Manukyan and Hayk Gevorgyan met with the students.
Lilit Makunts proposed the guests to be freer and to voice all concerns. The head of the faction has underlined that the proposals will be taken into account in future and will be solved.
Artak Manukyan introduced the implementing programmes in the agrarian sphere to the young people, pointing out their positive and negative sides.
According to Hayk Gevorgyan, if the field of agriculture gets right support then it will quickly develop.
Arman Yeghoyan answered to the questions related to the education field.
The Head of My Step Faction Lilit Makunts, the deputies Artak Manukyan, Karen Grigoryan, Hayk Gevorgyan and Narek Grigoryan met with the schoolchildren.
The deputies have presented the way of thoughts and ideas to the guests which become a law when they mature.
There were a lot of questions that worried them: from the education field to the improvement of the roads in the communities.
The deputies welcomed the pupils’ wish to return to the communities and make it prosperous after getting education.
The guests followed the deputies’ works from the box of the session hall, and they were in the NA museum and the library in the framework of a cognitive visit.
The pupils were mostly inspired with the opportunity of being in the session hall and being photographed.