ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 6-ին ընդունեց ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջոն Գալագերին:
Ողջունելով հյուրին՝ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորեց նրան մեր երկրում դեսպան նշանակվելու առթիվ եւ վստահություն հայտնեց, որ Գալագերի պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական հարաբերություններն էլ ավելի կամրապնդվեն:
«Մենք շահագրգռված ենք ընդլայնել եւ խորացնել Միացյալ Թագավորության հետ հարաբերությունները եւ կարեւորում ենք Ազգային ժողովի դերն այս երկխոսության մեջ»,- նշեց Արարատ Միրզոյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարը կարեւոր համարեց Միացյալ Թագավորության աջակցությունը մեր երկրում տարբեր ոլորտների զարգացման գործում. «Որպես ԱԺ նախագահ՝ արժեւորում եմ Միացյալ Թագավորության մասնակցությունը ՄԱԿ-ի՝ «Ժամանակակից խորհրդարան՝ ժամանակակից Հայաստանի համար» ծրագրում, որով արձանագրվել են կոնկրետ եւ շոշափելի արդյունքներ»:
Անդրադառնալով խորհրդարանների միջեւ համագործակցությանը՝ օրենսդիր մարմնի ղեկավարը հույս հայտնեց, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգընթաց բարեկամական խմբերի միջեւ շփումներն ավելի կակտիվանան:
Օգտվելով առիթից՝ ԱԺ նախագահը Հայաստան հրավիրեց Միացյալ Թագավորության խորհրդարանում մեր երկրի հետ բարեկամական խմբի անդամներին:
«Անցյալ տարի մեր երկիրն առճակատվեց ավելի մեծ արհավիրքի հետ, քան համավարակն էր: Ադրբեջանը Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ պատերազմ սկսեց Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ՝ այդ ընթացքում թույլ տալով ռազմական հանցագործություններ, թիրախավորելով խաղաղ բնակչությանը, ենթակառուցվածքները: Արդյունքում հաստատվեց հրադադարի ռեժիմ, բայց Ադրբեջանը շարունակում է մինչ օրս խախտել միջազգային մարդասիրական օրենքի նորմերը, Ժնեւյան կոնվենցիայի դրույթները՝ ազատ չարձակելով հայ ռազմագերիներին: Մեզ համար սա ծայրահեղ հրատապ խնդիր է, եւ մեր բոլոր միջազգային գործընկերները, առաջնորդվելով մարդասիրական մղումներով, պետք է անհապաղ միջամտեն այս հարցին»,-ընդգծեց ԱԺ նախագահը:
Միրզոյանը մտահոգություն հայտնեց Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո հայտնված տարածքներում հայկական հուշարձանների նկատմամբ առանձնակի բարբարոսական վերաբերմունքի վերաբերյալ. «Ցավոք, Ադրբեջանը շարունակում է ակնհայտ հայատյաց քաղաքականությունը եւ ագրեսիվ հայտարարությունները, ինչի վառ օրինակն է Ադրբեջանի նախագահի կողմից պուրակի բացումը Բաքվում»:
Ըստ խորհրդարանի ղեկավարի՝ Արցախի անվտանգության ապահովման երաշխիքը ինքնորոշման ճանաչումն է: Ինչ վերաբերում է հակամարտության վերջնական լուծմանը, ըստ Միրզոյանի, դրան հնարավոր է հասնել խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափով:
Դեսպանը նշեց, որ Միացյալ Թագավորությունը հետաքրքրված է տարածաշրջանում կայուն խաղաղության պահպանմամբ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ կատարվեց նաեւ հունիսին 20-ին նախատեսվող արտահերթ խորհրդարանական ընտրություներին: ԱԺ նախագահը վստահեցրեց, որ իշխանությունն ամեն ջանք գործադրելու է միջազգային ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ անցկացնելու համար:

6 мая Председатель НС А.Мирзоян принял Чрезвычайного и Полномочного Посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джона Галлагера.
Приветствуя гостя, А.Мирзоян поздравил с назначением послом в Армению и выразил уверенность, что армяно-британские отношения еще более окрепнут в ходе его работы в нашей стране.
«Мы заинтересованы в расширении и углублении отношений с Соединенным Королевством, придаем большое значение роли НС в этом диалоге», - подчеркнул А.Мирзоян.
Глава парламента счел важной поддержку Великобритании в развитии различных сфер нашей страны: «Как спикер НС высоко ценю участие Соединенного Королевства в программе ООН «Современный парламент – современной  Армении», принесшей конкретные и ощутимые результаты».
Касаясь сотрудничества между парламентами, глава законодательного органа выразил надежду, что по мере преодоления пандемии контакты между группами дружбы станут более активными.
Председатель НС, пользуясь случаем, пригласил членов группы дружбы с Арменией  парламента Соединенного Королевства в нашу страну.
«В прошлом году наша страна столкнулась с еще большим бедствием, чем пандемия. Азербайджан при открытой поддержке Турции начал войну против армян Нагорного Карабаха, в ходе которой совершил военные преступления, нанося удары по мирному населению, инфраструктурам. В итоге   было достигнуто   прекращение огня, но Азербайджан продолжает нарушать нормы международного гуманитарного права, положения Женевской конвенции, не освобождая армянских военнопленных. «Это крайне актуальная для нас проблема, и все наши международные партнеры, руководствуясь гуманитарными устремлениями, должны немедленно вмешаться в этот вопрос», - подчеркнул Председатель НС.
Мирзоян выразил обеспокоенность особо варварским отношением к армянским памятникам на территориях, находящихся под азербайджанским контролем: «К сожалению, Азербайджан продолжает свою явную антиармянскую политику и агрессивные заявления, ярким примером чего является открытие президентом Азербайджана парка в Баку».
По словам главы парламента, гарантия безопасности Арцаха – признание   самоопределения. Что касается окончательного урегулирования конфликта, то, по словам Мирзояна, его можно достичь путем мирных переговоров в формате сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Посол отметил, что Соединенное Королевство заинтересовано в сохранении прочного мира в регионе.
В ходе встречи затронуты также намеченные на 20 июня внеочередные парламентские выборы. Председатель НС заверил, что власти приложат все усилия для проведения выборов в соответствии с самыми высокими международными критериями.