Օլիմպիադայի հաղթողները բացահայտեցին բուհից գիտություն անցումը
Հայաստանի տարբեր մարզերում գերազանց առաջադիմությամբ սովորող բարձր դասարանների աշակերտները տարբեր դպրոցներից են, տարբեր բնակավայրերից, ունեն տարբեր նախասիրություններ, կյանքին նայում են տարբեր տեսանկյուններից: Բայց նրանք բոլորն էլ ունեն մեկ ընդհանրություն՝ հաղթել են կենսաբանության առարկայի հանրապետական օլիմպիադայում:
Աշակերտները թեեւ փայլուն տիրապետում են կենսաբանություն առարկային, բայց գիտեն դրա միայն տեսական հատվածը: Այդ խնդիրը շտկելու համար ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը մայիսի 5-ին նրանց հրավիրեց ԵՊՀ-ի Մանրէաբանական կենսատեխնոլոգիաների եւ կենսավառելիքի նորարարական կենտրոն:
Կենտրոնում աշակերտներին դիմավորեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը եւ անձամբ ներկայացրեց գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած կենտրոնը, որտեղ միջազգային չափանիշներով փորձեր անելու համար ապահովված են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Փոխնախարարի կարծիքով՝ շատ կարեւոր է, որ դպրոցից սկսվի աշակերտների ծանոթությունը բուհերի ու հատկապես նման նորարարական լաբորատորիաների հետ: Դա կօգնի նրանց հասկանալ եւ ապագայում ճիշտ կողմնորոշվել մասնագիտության ընտրության հարցում:
Հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողների համար անակնկալ էր ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանի հետ հանդիպումը: Նա մասնագիտական գրքեր նվիրեց աշակերտներին՝ համոզմունքով, որ մի օր կդառնան թիրախային ընթերցող: Աշակերտներին հատկապես հետաքրքրել էր գենետիկ հիվանդություններն ուսումնասիրող լաբորատորիայի աշխատանքը: Նրանք բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին նաեւ COVID 19-ի վերաբերյալ:
Շրջելով ինստիտուտի փորձագիտական սենյակներով՝ աշակերտների ոգեւորությունը րոպե առ րոպե աճում էր: Սկզբում նրանք կարծես թե ունենին մասնագիտական հստակ կողմնորոշում՝ ապագա բժիշկներ են, բայց հանդիպման վերջում  սկսեցին երկմտել: Այցը գիտական կենտրոններ շրջեց նրանց մասնագիտական կողմնորոշումը դեպի գիտություն:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հենց այս նպատակով էլ կազմակերպել էր աշակերտների շրջայցերը: Պատգամավորը նշեց, որ նման այցերը կլինեն շարունակական:
Կենսաբանության օլիմպիադայի հաղթողների համար անակնկալը միայն մասնագիտական կենտրոններ այցով չսահմանափակվեց: Նրանք հյուրընկալվեցին նաեւ երկրի գլխավոր կառույցներից մեկում՝ օրենսդիր մարմնում:  Ազգային ժողովում նրանց հետ զրուցեց Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը: Այնուհետեւ եղան խորհրդարանի թանգարանում ու գրադարանում:

Старшеклассники с отличной успеваемостью из разных школ, разных регионов и мест Армении, с различными предпочтениями и взглядами на жизнь объединены одним – они   победители Республиканской олимпиады по биологии.
Хотя учащиеся прекрасно владеют предметом биологии, но лишь теоретически. 5 мая депутат НС О.Ованнисян для практического ознакомления пригласил их в Центр микробиологических биотехнологий и биотопливных инноваций ЕГУ.
Гостей приветствовал заместитель министра образования и науки К.Трчунян и лично представил центр, оснащенный самым современным оборудованием, где созданы все необходимые условия для экспериментов в соответствии с международными стандартами. По словам замминистра, для учащихся   очень важно еще со школы ознакомиться с вузами и особенно с такими инновационными лабораториями. Это поможет им сориентироваться в будущем в выборе профессии.
Встреча с директором Института молекулярной биологии НАН РА А.Аракеляном стала неожиданностью для победителей олимпиады. Он подарил старшеклассникам книги по специальности, которые помогут им углубить познания в биологической науке. Особый интерес гостей вызвала работа лаборатории генетических заболеваний. Учащиеся также задали много вопросов по COVID-19.
Депутат О.Ованнисян отметил, что подобные визиты станут постоянными.
Победители олимпиады по биологии не ограничились посещением профессиональных центров. Они побывали также в одной из главных структур страны – законодательном   органе. В Национальном Собрании с ними беседовал председатель Постоянной комиссии по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта М.Айрапетян. Затем старшеклассники посетили музей и библиотеку парламента.