Օլիմպիադայի հաղթողները բացահայտեցին բուհից գիտություն անցումը
Հայաստանի տարբեր մարզերում գերազանց առաջադիմությամբ սովորող բարձր դասարանների աշակերտները տարբեր դպրոցներից են, տարբեր բնակավայրերից, ունեն տարբեր նախասիրություններ, կյանքին նայում են տարբեր տեսանկյուններից: Բայց նրանք բոլորն էլ ունեն մեկ ընդհանրություն՝ հաղթել են կենսաբանության առարկայի հանրապետական օլիմպիադայում:
Աշակերտները թեեւ փայլուն տիրապետում են կենսաբանություն առարկային, բայց գիտեն դրա միայն տեսական հատվածը: Այդ խնդիրը շտկելու համար ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը մայիսի 5-ին նրանց հրավիրեց ԵՊՀ-ի Մանրէաբանական կենսատեխնոլոգիաների եւ կենսավառելիքի նորարարական կենտրոն:
Կենտրոնում աշակերտներին դիմավորեց ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Թռչունյանը եւ անձամբ ներկայացրեց գերժամանակակից սարքավորումներով հագեցած կենտրոնը, որտեղ միջազգային չափանիշներով փորձեր անելու համար ապահովված են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները: Փոխնախարարի կարծիքով՝ շատ կարեւոր է, որ դպրոցից սկսվի աշակերտների ծանոթությունը բուհերի ու հատկապես նման նորարարական լաբորատորիաների հետ: Դա կօգնի նրանց հասկանալ եւ ապագայում ճիշտ կողմնորոշվել մասնագիտության ընտրության հարցում:
Հանրապետական օլիմպիադայի հաղթողների համար անակնկալ էր ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Առաքելյանի հետ հանդիպումը: Նա մասնագիտական գրքեր նվիրեց աշակերտներին՝ համոզմունքով, որ մի օր կդառնան թիրախային ընթերցող: Աշակերտներին հատկապես հետաքրքրել էր գենետիկ հիվանդություններն ուսումնասիրող լաբորատորիայի աշխատանքը: Նրանք բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին նաեւ COVID 19-ի վերաբերյալ:
Շրջելով ինստիտուտի փորձագիտական սենյակներով՝ աշակերտների ոգեւորությունը րոպե առ րոպե աճում էր: Սկզբում նրանք կարծես թե ունենին մասնագիտական հստակ կողմնորոշում՝ ապագա բժիշկներ են, բայց հանդիպման վերջում  սկսեցին երկմտել: Այցը գիտական կենտրոններ շրջեց նրանց մասնագիտական կողմնորոշումը դեպի գիտություն:
ԱԺ պատգամավոր Հովհաննես Հովհաննիսյանը հենց այս նպատակով էլ կազմակերպել էր աշակերտների շրջայցերը: Պատգամավորը նշեց, որ նման այցերը կլինեն շարունակական:
Կենսաբանության օլիմպիադայի հաղթողների համար անակնկալը միայն մասնագիտական կենտրոններ այցով չսահմանափակվեց: Նրանք հյուրընկալվեցին նաեւ երկրի գլխավոր կառույցներից մեկում՝ օրենսդիր մարմնում:  Ազգային ժողովում նրանց հետ զրուցեց Գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանը: Այնուհետեւ եղան խորհրդարանի թանգարանում ու գրադարանում:

High-school pupils who have excellent marks and study in different regions of Armenia are from various schools, different residences, have various preferences and look at life from a different angle. But they all have one commonality, they won in the Republican Olympiad in biology.
Though, the pupils brilliantly master the biology subject, but they know only the theoretical part of it. On May 5, for correcting that problem, the NA deputy Hovhannes Hovhannisyan invited them to the YSU (Yerevan State University) Microbial Biotechnologies and Biofuel Innovation Center. The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport Karen Trchunyan has met them there and has personally presented the center full of state-of-the-art equipment where all conditions are ensured to experiment by international criteria. In Deputy Minister’s opinion, it is very important that the pupils’ acquaintance with higher educational institutions and especially such innovation laboratories should begin from schools. It will help them to understand and correctly get oriented when choosing a profession in future.
It was a surprise for the winners of the Republican Olympiad to meet with the Director of the Institute of Molecular Biology of the National Academy of Science Arsen Arakelyan. He has given professional books to the pupils as a gift, being sure that one day they will become target reader. The pupils were mainly interested in the work of the laboratory studying genetic diseases. They also asked a lot of questions on COVID 19.
Taking a tour in the expert rooms of the institute, the pupils’ excitement grew minute by minute. At first, it seemed that they had professional clear orientation – future doctors, but in the end of the meeting they started to hesitate. The visit to scientific centers turned their professional orientation towards science.
The NA deputy Hovhannes Hovhannisyan with this aim organized the pupils’ tours. The MP noted that such visits will be continuous.
For the winners of the Olympiad in Biology the surprise was not restricted only by the visit to professional centers. They were also hosted in one of the main structures of the country – in the legislative body. The Chair of the Standing Committee on Science, Education, Culture, Diaspora, Youth and Sport spoke with them in the National Assembly . Then, they were in the museum and in the library of the parliament.