Գործադիրը նպատակ ունի կատարելագործել ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում
««Թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» 2000 թվականի նոյեմբերի 30-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվեց մայիսի 5-ի ԱԺ նիստում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշեց, որ արձանագրությունն արդեն ուժի մեջ է մտել Բելառուսի, Ղազախստանի, Մոլդովայի եւ Տաջիկստանի համար:
Փոփոխությունները նպատակ ունեն կատարելագործելու թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը: Համաձայնագրում լրացվում են օգտագործվող հասկացությունների սահմանումները, նախատեսվում են ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջեւ թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի, դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության առավել մանրամասն կարգավորումներ, պետությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակման կատարելագործմանն ուղղված դրույթներ:
Բացի այդ, փոփոխությունների արդյունքում նախատեսվում են իրավական հիմքեր` օպերատիվ հետախուզական եւ այլ միջոցառումների անցկացման նպատակով համատեղ օպերատիվ քննչական խմբեր ստեղծելու եւ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների շրջանակն ընդլայնելու վերաբերյալ:
«Արձանագրության վավերացումը նպատակահարմար է Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության առումով»,-եզրափակեց Ֆիդանյանը:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը:

At May 5 NA sitting, the draft law on Ratifying the Protocol, on Amending the Agreement of 30 November 2000 on Cooperation of the CIS Member States in the Fight Against the Illicit Trafficking in Drugs, Psychotropic Substances and Components was debated.
The key rapporteur, the RA Deputy Head of Police Ara Fidanyan has noted that the protocol has already entered into force for Belarus, Kazakhstan, Moldova and Tajikistan.
The amendments are aimed at improving the cooperation between the CIS States in the fight against the illicit trafficking in drugs, psychotropic substances and components. The definitions of the used concepts are filled in the agreement, more detailed regulatory cooperation between the CIS member states in the fight against the illicit trafficking in drugs, psychotropic substances and components and the provisions directed to the improvement of information exchange between the states are designed.
Furthermore, legal bases are envisaged as a result of the amendments which referred to creating joint operative investigation groups aimed at taking operative-intelligence measures and other ones, as well as expanding the scope of the operative-intelligence measures.
“The ratification of the protocol is expedient in terms of foreign policy of Armenia,” Fidanyan concluded.
The committee member Armen Khachatryan presented the endorsement of the RA NA Standing (Head) Committee on Defense and Security.