Գործադիրը նպատակ ունի կատարելագործել ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում
««Թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում Անկախ Պետությունների Համագործակցության մասնակից պետությունների համագործակցության մասին» 2000 թվականի նոյեմբերի 30-ի համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու մասին» արձանագրությունը վավերացնելու մասին» օրենքի նախագիծը քննարկվեց մայիսի 5-ի ԱԺ նիստում:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արա Ֆիդանյանը նշեց, որ արձանագրությունն արդեն ուժի մեջ է մտել Բելառուսի, Ղազախստանի, Մոլդովայի եւ Տաջիկստանի համար:
Փոփոխությունները նպատակ ունեն կատարելագործելու թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի եւ դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում ԱՊՀ պետությունների միջեւ համագործակցությունը: Համաձայնագրում լրացվում են օգտագործվող հասկացությունների սահմանումները, նախատեսվում են ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջեւ թմրամիջոցների, հոգեներգործող նյութերի, դրանց բաղադրիչների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցության առավել մանրամասն կարգավորումներ, պետությունների միջեւ տեղեկատվության փոխանակման կատարելագործմանն ուղղված դրույթներ:
Բացի այդ, փոփոխությունների արդյունքում նախատեսվում են իրավական հիմքեր` օպերատիվ հետախուզական եւ այլ միջոցառումների անցկացման նպատակով համատեղ օպերատիվ քննչական խմբեր ստեղծելու եւ օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների շրջանակն ընդլայնելու վերաբերյալ:
«Արձանագրության վավերացումը նպատակահարմար է Հայաստանի վարած արտաքին քաղաքականության առումով»,-եզրափակեց Ֆիդանյանը:
Գլխադասային` ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Արմեն Խաչատրյանը:

5 мая на заседании НС обсуждался проект закона о ратификации Протокола о внесении изменений в Соглашение от 30 ноября 2000 г. о сотрудничестве государств-участников  СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и их компонентов.
Основной докладчик заместитель начальника Полиции РА А.Фиданян отметил, что протокол уже вступил в силу для Беларуси, Казахстана, Молдовы и Таджикистана.
Изменения направлены на более тесное сотрудничество между государствами СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотиков, психотропных веществ и их компонентов. Соглашение дополняет определения используемых понятий, предусматривает более детальное регулирование сотрудничества государств-участников СНГ в сфере борьбы с наркотиками, психотропными веществами, их компонентами, а также положения, направленные на улучшение обмена информацией между государствами.
Кроме того, в итоге внесения изменений предусмотрены правовые основания – для проведения оперативной разведки и других мероприятий с целью создания совместных оперативных следственных групп и расширения круга оперативно-разведывательных мероприятий.
«Ратификация протокола целесообразна для Армении во внешнеполитическом аспекте», - заключил Фиданян.
Положительное   заключение профильной Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности представил член комиссии А.Хачатрян.