ՀՀ ԱԺ «Բաց դաս» ծրագրի շրջանակում մայիսի 4-ին ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը հանդիպեց  Երեւանի Անդրանիկ Մարգարյանի անվան թիվ 29 ավագ դպրոցի աշակերտների եւ ուսուցիչների հետ:
«Ինձ համար խորհրդանշական դպրոց եք ներկայացնում: Ինքս ուսանել եմ թիվ 30 դպրոցում, որը հետագայում վերամիավորվեց թիվ 29 դպրոցին եւ այսօր միասնական գործունեություն են իրականացնում: Ձեր դպրոցը շատ անվանի շրջանավարտներ է ունեցել: Վստահ եմ, որ ձեզնից շատերի անուններն էլ տեղ կգտնեն այդ ինքնատիպ, հետաքրքիր մարդկանց անվանացանկում»,- ասաց Վահե Էնֆիաջյանը:
Նա դպրոցականներին ներկայացրեց խորհրդարանի կառուցվածքը, խորհրդարանում ընդգրկված իշխող եւ ընդդիմադիր կուսակցությունների գործունեությունը, մշտական հանձնաժողովների աշխատանքը, օրինագծերի մշակման, քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերը:
Դպրոցականների հարցերը հիմնականում վերաբերում էին կրթական համակարգում սպասվող փոփոխություններին, երկրի անվտանգությանը, առաջիկայում սպասվող արտահերթ ընտրություններին:
Ավագ դպրոցի սաները խոսեցին տասնամյա կրթական համակարգին վերադառնալու հարցի մասին՝ նշելով, որ 12-ամյա կրթական համակարգն այնքան էլ արդյունավետ չէ: Վահե Էնֆիաջյանն ասաց, որ բազմիցս քննարկվել է բոլոնյան համակարգի արդյունավետության հարցը: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորեց մասնագիտություն ընտրելու հարցում ճիշտ կողմնորոշվելու հանգամանքը:
Վահե Էնֆիաջյանն անդրադարձավ նաեւ «Զինապարտության մասին» օրենքում կատարված փոփոխություններին՝ պարզաբանելով աշակերտներին հետաքրքրող հարցերը:
Դպրոցականներն ԱԺ նիստերի դահլիճի օթյակից հետեւեցին խորհրդարանում ընթացող նիստի աշխատանքներին, լուսանկարվեցին նիստերի դահլիճում, այցելեցին ԱԺ գրադարան եւ թանգարան:
Նրանց հետաքրքրքում էր նաեւ Ազգային ժողովի պատմությունը, շենքի ճարտարապետությունը, որի վերաբերյալ ստացան ամփոփ տեղեկատվություն, ծանոթացան ԱԺ թանգարանում ներկայացված ցուցանմուշներին, հուշանվերներին:

4 мая в рамках программы "Открытый урок" вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с учащимися и учителями Ереванской средней школы N 29 им.А.Маргаряна.
"Вы представляете для меня символическую школу. Я сам учился в школе N 30, которая потом была воссоединена со школой N 29 и сегодня они проводят совместную деятельность. В вашей школе было много знаменитых выпускников. Уверен, что имена многих из вас войдут в список этих незаурядных, интересных людей», - заметил В.Энфиаджян.
Он ознакомил школьников со структурой НС, деятельностью правящей и оппозиционных партий в парламенте, работой постоянных комиссий, процедурой разработки, обсуждения и принятия законопроектов.
Вопросы школьников в основном касались ожидаемых изменений в системе образования, безопасности страны, предстоящих внеочередных выборов.
Старшеклассники говорили о возвращении к десятилетней системе образования, отмечая, что 12-летняя система не очень продуктивна. В.Энфиаджян заметил, что вопрос эффективности Болонской системы неоднократно обсуждался. Вице-спикер НС особо отметил необходимость правильной ориентации в выборе профессии.
В.Энфиаджян также коснулся поправок, внесенных в закон о воинской повинности, разъяснил интересующие учащихся вопросы.