ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագիծը հաստատելու ժամանակ ելույթներ ունեցան ԱԺ պատգամավորները: Նրանք անդրադարձան մայիսի 3-ին Ադրբեջանի կողմից այսպես կոչված «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ աղավաղված հայկական հոգեւոր-մշակութային կարեւորագույն արժեքներից մեկին` Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն:
Վլադիմիր Վարդանյան. Ես չեմ կարող չանդրադառնալ այն շարունակական բարբարոսությանը, որը տեղի է ունենում Արցախի օկուպացված տարածքներում, մասնավորապես` Շուշիում: Խոսքը վերաբերում է շինարարական եւ վերանորոգման աշխատանքների շրջանակներում Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը քանդելուն եւ 1992-ի վիճակին վերադարձնելուն: Սա արվում է մի շարք հստակ պատճառներով` վերացնել հայկական ինքնության վերաբերյալ ցանկացած նշույլ, ընդգծել Ադրբեջանի հայատյաց վերաբերմունքը, վերացնել այն ճարտարապետական կոթողը, որը Շուշիում մշտապես լինելու էր բարձր եւ տեսանելի ամեն հատվածից, եւ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում որեւէ եղանակով հանդուրժել որեւիցե էթնիկ հայի ներկայությունն այդ տարածաշրջանում:
Լիլիթ Մակունց. Ես նույնպես պետք է անդրադառնամ Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու թեմային: Այն, ինչ կազմակերպվում է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, միայն կարելի է որակել որպես ռասիստական պետության քաղաքականություն, որն ունի էթնիկ ատելություն հայության նկատմամբ: Այլ բառով որակել Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությունը, քան բարբարոսությունն է, հնարավոր չէ: Սա մի պետության քաղաքականություն է, որը տպավորություն է թողնում, որ այդ մարդիկ չունեն մշակութային պատմություն եւ հենց նման մոտեցմամբ էլ վերաբերվում են հայկական մշակույթին` փորձելով վերացնել  բոլոր հետքերը: Կարծում եմ` այս հարցը պետք է լինի բոլոր միջազգային կառույցների ուշադրության կենտրոնում: Այս հարցը նաեւ պետք է լինի Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրության կենտրոնում` հետագա լուծումների առումով, որովհետեւ հայության նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի կարող չունենալ արձագանք:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյան. Կարծում եմ եւ՛ այդ բարբարոսությունը, եւ՛ գերության մեջ կամ այլ կարգավիճակով Ադրբեջանում պահվող հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը, եւ՛ խայտառակ պուրակի բացումը Բաքվում հերթական վկայությունն է, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնարին է, եւ աշխարհը պետք է ճանաչի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը: Սա է այն քաղաքականությունն ու դիրքորոշումը, որը մենք` որպես Հայաստանի Հանրապետություն, ունենք, եւ այստեղ որեւէ փոփոխություն չկա: Մեր միջազգային գործընկերների հետ այս ուղղությամբ պետք է սերտորեն աշխատենք:
Տարոն Սիմոնյան. Այն, ինչ որ տեղի է ունեցել Շուշիում եւ Արցախի օկուպացված մյուս տարածքներում, ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունն է, եւ այդ քաղաքականությունը դրսեւորվում է էթնիկ զտումներով, գերիների նկատմամբ նման վերաբերմունքով, ինչին մենք ականատես ենք եղել: Սա մեկ անգամ եւս փաստում է, որ որեւէ քաղաքական գործիչ ՀՀ-ում, որի խոսքը հանրային նշանակություն ունի, իրավունք չունի բարեկամական հարաբերությունների մասին խոսելու Ադրբեջանի հետ: Այն մի պետություն է, որը նման ցեղասպան քաղաքականություն է վարում: Մենք պետք է մեր դիրքորոշումները հստակեցնենք եւ պարզ լինենք միջազգային հանրության առջեւ, որպեսզի նրանք արձագանքեն Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականությանը:

Депутаты НС выступили при утверждении проекта повестки дня шестой сессии НС седьмого созыва. Они коснулись произведенных Азербайджаном 3 мая под видом так называемых «ремонтных работ» искажения архитектурного облика церкви Газанчецоц Сурб Аменапркич в Шуши – одной  из важнейших армянских духовных и культурных ценностей.
Владимир Варданян: Не могу не упомянуть непрекращающееся варварство на оккупированных территориях Арцаха, особенно в Шуши. Речь идет о сносе купола церкви Св. Газанчецоц в рамках строительных и ремонтных работ и возвращении его в состояние 1992 года. Это делается по ряду очевидных причин: чтобы устранить любое стремление к армянской идентичности, подчеркнуть антиармянскую позицию Азербайджана, убрать памятник архитектуры, который всегда был бы высоким и заметным в Шуши, и еще раз подчеркнуть, что Азербайджан не желает терпеть любое присутствие этнических армян в этом регионе.
Лилит Макунц: Я также хочу затронуть тему церкви Газанчецоц в Шуши. То, что организует азербайджанское руководство, можно охарактеризовать лишь как политику расистского государства с этнической ненавистью к армянам. Политику руководства Азербайджана можно охарактеризовать только одним словом – варварство. Это политика государства, оставляющего впечатление, что эти люди не имеют культурной истории и относятся к армянской культуре с таким же подходом, пытаясь стереть все следы. Считаю, что этот вопрос должен быть в центре внимания всех международных структур. Этот вопрос также должен быть в центре внимания сопредседательства Минской группы в плане дальнейших решений, поскольку межнациональная ненависть к армянам не может оставаться без отклика.
Председатель НС Арарат Мирзоян: Думаю, и это варварство, и отношение   к армянам, находящимся в плену или удерживаемых в ином статусе в Азербайджане, и открытие позорного парка в Баку –   очередное доказательство того, что безопасное существование армян Арцаха в составе Азербайджана невозможно, и мир должен признать право арцахских армян на самоопределение. Это политика и позиция, которых мы, как Республика Армения, придерживаемся, и здесь нет никаких изменений. В этом направлении мы должны тесно сотрудничать с нашими международными партнерами.
Тарон Симонян: То, что произошло в Шуши и на других оккупированных территориях Арцаха, является продолжением политики геноцида, и эта политика проявляется в этнических чистках и обращении с пленными, свидетелями которых мы стали. Это вновь доказывает, что любой политик в Армении, выступление которого имеет общественное значение, не имеет права говорить о дружеских отношениях с Азербайджаном. Это государство, проводящее геноцидальную ​​политику. Мы должны прояснить наши позиции и быть понятными международному сообществу, чтобы оно отреагировало на антиармянскую политику Азербайджана.