ԱԺ յոթերորդ գումարման վեցերորդ նստաշրջանի օրակարգի նախագիծը հաստատելու ժամանակ ելույթներ ունեցան ԱԺ պատգամավորները: Նրանք անդրադարձան մայիսի 3-ին Ադրբեջանի կողմից այսպես կոչված «նորոգման աշխատանքների» քողի տակ աղավաղված հայկական հոգեւոր-մշակութային կարեւորագույն արժեքներից մեկին` Շուշիի Ղազանչեցոց Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցուն:
Վլադիմիր Վարդանյան. Ես չեմ կարող չանդրադառնալ այն շարունակական բարբարոսությանը, որը տեղի է ունենում Արցախի օկուպացված տարածքներում, մասնավորապես` Շուշիում: Խոսքը վերաբերում է շինարարական եւ վերանորոգման աշխատանքների շրջանակներում Սուրբ Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը քանդելուն եւ 1992-ի վիճակին վերադարձնելուն: Սա արվում է մի շարք հստակ պատճառներով` վերացնել հայկական ինքնության վերաբերյալ ցանկացած նշույլ, ընդգծել Ադրբեջանի հայատյաց վերաբերմունքը, վերացնել այն ճարտարապետական կոթողը, որը Շուշիում մշտապես լինելու էր բարձր եւ տեսանելի ամեն հատվածից, եւ եւս մեկ անգամ ընդգծել, որ Ադրբեջանը չի ցանկանում որեւէ եղանակով հանդուրժել որեւիցե էթնիկ հայի ներկայությունն այդ տարածաշրջանում:
Լիլիթ Մակունց. Ես նույնպես պետք է անդրադառնամ Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու թեմային: Այն, ինչ կազմակերպվում է Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից, միայն կարելի է որակել որպես ռասիստական պետության քաղաքականություն, որն ունի էթնիկ ատելություն հայության նկատմամբ: Այլ բառով որակել Ադրբեջանի ղեկավարության քաղաքականությունը, քան բարբարոսությունն է, հնարավոր չէ: Սա մի պետության քաղաքականություն է, որը տպավորություն է թողնում, որ այդ մարդիկ չունեն մշակութային պատմություն եւ հենց նման մոտեցմամբ էլ վերաբերվում են հայկական մշակույթին` փորձելով վերացնել  բոլոր հետքերը: Կարծում եմ` այս հարցը պետք է լինի բոլոր միջազգային կառույցների ուշադրության կենտրոնում: Այս հարցը նաեւ պետք է լինի Մինսկի խմբի համանախագահության ուշադրության կենտրոնում` հետագա լուծումների առումով, որովհետեւ հայության նկատմամբ էթնիկ ատելությունը չի կարող չունենալ արձագանք:
ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյան. Կարծում եմ եւ՛ այդ բարբարոսությունը, եւ՛ գերության մեջ կամ այլ կարգավիճակով Ադրբեջանում պահվող հայերի նկատմամբ վերաբերմունքը, եւ՛ խայտառակ պուրակի բացումը Բաքվում հերթական վկայությունն է, որ Արցախի հայության անվտանգ գոյությունն Ադրբեջանի կազմում անհնարին է, եւ աշխարհը պետք է ճանաչի արցախահայության ինքնորոշման իրավունքը: Սա է այն քաղաքականությունն ու դիրքորոշումը, որը մենք` որպես Հայաստանի Հանրապետություն, ունենք, եւ այստեղ որեւէ փոփոխություն չկա: Մեր միջազգային գործընկերների հետ այս ուղղությամբ պետք է սերտորեն աշխատենք:
Տարոն Սիմոնյան. Այն, ինչ որ տեղի է ունեցել Շուշիում եւ Արցախի օկուպացված մյուս տարածքներում, ցեղասպան քաղաքականության շարունակությունն է, եւ այդ քաղաքականությունը դրսեւորվում է էթնիկ զտումներով, գերիների նկատմամբ նման վերաբերմունքով, ինչին մենք ականատես ենք եղել: Սա մեկ անգամ եւս փաստում է, որ որեւէ քաղաքական գործիչ ՀՀ-ում, որի խոսքը հանրային նշանակություն ունի, իրավունք չունի բարեկամական հարաբերությունների մասին խոսելու Ադրբեջանի հետ: Այն մի պետություն է, որը նման ցեղասպան քաղաքականություն է վարում: Մենք պետք է մեր դիրքորոշումները հստակեցնենք եւ պարզ լինենք միջազգային հանրության առջեւ, որպեսզի նրանք արձագանքեն Ադրբեջանի հակահայկական քաղաքականությանը:

During the approval of the draft law of the agenda of the sixth session of the NA seventh convocation the NA deputies delivered speeches. They touched upon one of the distorted Armenian spiritual-cultural most important values – Shushi Ghazanchetsots Saint All-Saviour Church - under the veil of the so called “repairing works” by Azerbaijan on May 3.
Vladimir Vardanyan:  I cannot but touch upon the continuous barbarity which takes place in the occupied territories of Artsakh, particularly in Shushi. It refers to destroying the cupola of Saint Ghazanchetsots in the frameworks of the construction and repairing works and returning to the state of 1992. This is done by a number of distinct reasons to eliminate any small thing on the Armenian identity, to underline the Armenophobia attitude of Azerbaijan, to destroy the architectural monument, which will always be high and visible from any part, and once again stress that Azerbaijan does not want to tolerate any ethnic Armenian’s presence in any way in that region.
Lilit Makunts:  I also shall refer to the theme of Shushi Gjazanchetsots Church. What is organized by the leadership of Azerbaijan we can characterize as a policy of racist state, which has ethnic hatred towards Armenians. To characterize the policy of the leadership of Azerbaijan in other word than barbarity is not possible. This is a policy of a state which leaves an impression that those people have no cultural history, and with such approach they relate to the Armenian culture, trying to remove all the traces. I believe that this issue shall be at the centre of attention of all international structures. This issue also shall be at the centre of attention of the Minsk Group Co-Chairmanship in terms of further solutions, because the ethnic hatred towards cannot but have response
The NA Speaker Ararat Mirzoyan:  I believe that  that barbarity and the attitude towards Armenians being kept in captivity or in another status in Azerbaijan, and the opening of the disgraceful park in Baku is the regular evidence that the secure existence of the Artsakh Armenians in Azerbaijan is impossible, and the world shall recognize the right to the self-determination of the Artsakh Armenians. This is the policy and the position that we, as Republic of Armenia have, and there is no change here. We shall closely work in this direction with our international colleagues.
Taron Simonyan:  What has happened  in Shushi and in other occupied territories  of Artsakh is the continuation of the genocidal policy, and that policy is displayed with ethnic cleansing, such attitude towards the captives, to which we have witnessed. This also once again documents that any politician in the RA, whose word is of public importance, has no right wo speak about friendly relations with Azerbaijan. It is a state which pursues such genocidal policy. We shall specify our positions and be clear before the international community, so that they will respond to the anti-Armenian policy of Azerbaijan.