Մայիսի 3-ին «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 140-րդ հոդվածի 3-րդ մասի համաձայն՝ իրավունքի ուժով գումարվեց Ազգային ժողովի հատուկ նիստ: Օրակարգում վարչապետի ընտրության հարցն էր:
Վարչապետի թեկնածուին ներկայացրեց «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը: «Վարչապետի կողմից վարած բանակցությունների արդյունքում ՀՀ նախագահի, ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» եւ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցությունների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հունիսի 20-ին անցկացնելու արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, իսկ դրա համար օրենսդրությունը սահմանում է մեկ տարբերակ՝ Ազգային ժողովի արձակում, որը կարող է տեղի ունենալ վարչապետի թեկնածուին երկու անգամ չընտրելու պարագայում: Հենց այդ նպատակով «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջադրել է Նիկոլ Փաշինյանի թեկնածությունը»,- եզրափակեց խմբակցության ղեկավարը:
Այնուհետեւ ելույթ ունեցավ ՀՀ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
«Այսօր ընտրությունների առաջին փուլն է: Այս ընթացքում շատ քննարկումներ եւ շահարկումներ են լինում այն մասին, որ ինչ-որ մի պահի որոշ ուժեր փորձելու են երկրորդ փուլում այլ սցենար զարգացնել: Ես նախորդ անգամ ասել եմ, որ եթե պայմանավորվածություններ խախտելու փորձեր լինեն, «Իմ քայլը» խմբակցությունը պատրաստի լուծում ունի. կընտրի վարչապետ: Եվ ես հույս ունեմ, որ պայմանավորվածությունները որեւէ կերպ խախտելու փորձեր չեն արվի»,- նշեց  Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետեւ վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձավ այլ թեմաների, մասնավորապես՝ կորոնավիրուսի պատվաստմանը: Նա հայտնեց, որ ինքն արդեն պատվաստվել է եւ կոչ արեց բոլորին հետեւելու իր օրինակին:

On May 3, pursuant to Article 140.3 of the constitutional law the Rules of Procedure of the National Assembly, a special sitting of the National Assembly was convened by force of law. The item of the Prime Minister’s election was on the agenda.
The Head of My Step Faction Lilit Makunts presented the Prime Minister’s candidate. “As a result of negotiations pursued by the Prime Minister, an agreement was reached with the RA President, the NA Prosperous Armenia and Bright Armenia factions to hold snap parliamentary elections on June 20, and the legislation set one version for it – the dissolution of the National Assembly, which could happen in case of not electing twice the Prime Minister’s candidate. My Step Faction nominated Nikol Pashinyan’s candidacy for that very reason,” the Head of the Faction concluded.
Afterwards the RA Prime Minister’s candidate Nikol Pashinyan delivered a speech.
“Today is the first phase of the elections. During this period many debates and speculations were about some forces trying at a moment to develop other scenario at the second phase. Previously I have said that if there will be attempts to break agreements, then My Step Faction has a ready solution: they will elect a Prime Minister. And I hope that attempts will not be made to break agreements in any way,” Nikol Pashinyan noted.
Then the Acting Prime Minister touched upon other themes, particularly the coronavirus vaccination. He said that he had already been vaccinated and called on everybody to follow his example.