ՀՀ ԱԺ առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 30-ի նիստում ««ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի նախնական տարբերակում ներառված առողջապահության ոլորտի բյուջետային ծրագրերի վերաբերյալ» թեմայով քննարկմանը ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը ներկայացրեց 2022-ի բյուջեում նախատեսված փոփոխությունները, իրականացվելիք ծրագրերն ու միջոցառումները:
Ըստ զեկուցողի «Հանրային առողջության պահպանում» ծրագրի շրջանակում փոփոխության են ենթարկվել մի շարք ծրագրերում նախատեսված բյուջետային հատկացումները:
Արյան հավաքագրման ծառայությունների համար 2022-ին նախատեսվում է հատկացնել 400 մլն դրամ: Պատերազմական գործողություններից հետո հանրապետության ողջ տարածքում իրականացվել է արյան ծառայությունների մատուցման քարտեզագրում, եւ այսօր առկա է ծառայության համապարփակ նկարագիրը: Անահիտ Ավանեսյանի տեղեկացմամբ՝ իրականացվելու են վերանորոգումներ, կառուցումներ եւ վերազինումներ: Սփյուռքի դոնոր ներկայացուցիչները եւս ներդրումներ կատարելու ցանկություն են հայտնել: Առաջկայում կբացվեն արյան նոր հավաքագրման կետեր հանրապետության ողջ տարածքում: Կենտրոնական կայանը եւս ամբողջովին կվերանորոգվի ու կվերազինվի:
Իմունականխարգելման ազգային ծրագրում կատարված լրացման համաձայն՝ COVID-19-ի կանխարգելմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակում նախատեսվում է եւս մեկ պատվաստանյութի ձեռքբերում:
Ամբուլատոր պոլիկլինիկական բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսված 28 մլրդ դրամն ուղղվելու է առաջնային օղակի կողմից մատուցվող ծառայությունների արդիականացմանն ու անվճար կամ արտոնյալ պայմաններով դեղեր ստանալու իրավունքի շրջանակի ընդլայնմանը:
Փոփոխվել է դատաբժշկական փորձաքննություններին ուղղված ֆինանսական միջոցների տրամադրման հարաբերակցությունը: 2022-ի բյուջեով նախատեսվել է շուրջ 550 մլն դրամ, որը պայմանավորված է դատաբժշկական գիտագործնական կենտրոնի վերազինմամբ եւ ծառայությունների ավելացմամբ: Վերջին կես տարիներին, ըստ զելուցողի, կենտրոնն աշխատել է գերլարված ռեժիմով: Ներկայումս մի քանի մարզային դատաբժշկական փորձաքննության կենտրոններում ընթանում են վերանորոգման եւ վերազինման աշխատանքներ:
Գումարների ավելացում է նախատեսվել մարդասիրական օգնության կարգով ստացվող դեղերի եւ դեղագործական արտադրանքի ստացման համար՝ դրանց մաքսազերծման, բաշխման ծառայությունների առումով, ինչը պայմանավորված է ինչպես ծավալային, այնպես էլ մաքսազերծման հետ կապված որոշակի ծախսերի ավելացմամբ:
Բժիշկ մասնագետների ժամանակավոր ուղեգրման միջոցով ՀՀ մարզային առողջապահական կազմակերպություններին բժշկական ծառայությունների մատուցումը կրկնակի ավելացել է: Ընդգծելով որպես կարեւոր ուղղություն՝ Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ այս ծառայությունների շարունակականությունն ապահովելու համար նախատեսվել է 100 մլն դրամ:
Շտապ օգնության ծառայությունների համար 2022-ին նախատեսվել է շուրջ  5.5 մլրդ դրամ ծառայությունների առավել հասանելիություն, ժամանակային առումով ծառայությունների ավելի արագ կազմակերպում ապահովելու նպատակով:
Անհետաձգելի բժշկական օգնության ծառայություններում բյուջեով եւս նախատեսվում են ավելացումներ՝ շուրջ 3 մլրդ 967 մլն դրամով: Նախատեսվում է նաեւ աորտայի անեւրիզմայի վիրահատական միջամտությունների ներառումը անհետաձգելի բժշկական օգնության ծառայությունների ցանկում:
Հոգեկան առողջության եւ նարկոլոգիական խնդիրներ ունեցող հիվանդների բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսվել է 3 մլրդ 400 մլն դրամ: «Ավան» հոգեկան առողջության կենտրոնում եւ Հոգեկան առողջության ազգային կենտրոններում  վերակառուցման աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Անահիտ Ավանեսյանը կարեւոր ձեռքբերում համարեց կենտրոններն ամբողջապես վերանորոգելու, վերակառուցելու եւ վերազինելու փաստը:
Զինծառայողներին, փրկարար ծառայողներին, ինչպես նաեւ նրանց ընտանիքի անդամներին բժշկական օգնության ծառայությունների համար նախատեսվում է տրամադրել 4 մլրդ 500 հազար դրամ:
Անդրադառնալով անպտղության դեմ պայքարում նախատեսված ծրագրային փոփոխություններին ու արդյունքներին՝ Ավանեսյանը նշեց, որ 2020-ին երկար տարիների ընթացքում առաջին անգամ ունեցել ենք 211-ով ավելի ծնունդ:
ՀՀ առողջապահության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը պատասխանեց  նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին գյուղական ամբուլատորիաների դեղերի ցանկի փոփոխությանն ու դեղերի դեֆիցիտին, էլեկտորնային դեղատոմսերի համակարգի ներդրմանը, քաղաքացիների՝ պատվաստանյութերի ընտրության հնարավորությանը:

30 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по здравоохранению и социальным вопросам и.о.министра здравоохранения РА А.Аванесян представила к обсуждению предварительный вариант предусмотренных проектом закона «О Государственном бюджете РА на 2022 г.» бюджетных программ в сфере здравоохранения,     их изменений и намеченных мероприятий.
По словам докладчика, изменились бюджетные ассигнования, предусмотренные в рамках программы «Охрана общественного здоровья».
В 2022 г. на услуги по сбору крови планируется выделить 400 млн драмов. После войны пункты сбора крови были картированы по стране, и сегодня имеется исчерпывающее описание службы. По словам А.Аванесян, будут проводиться ремонтные работы, строительство и техническое перевооружение. Представители диаспоры также выразили желание инвестировать в донорство. Новые пункты сбора крови будут открыты по всей территории республики. Центральная станция также будет полностью отремонтирована и оборудована.
Согласно дополнению к национальной программе иммунизации, в рамках мер профилактики COVID-19 будет закуплена еще одна вакцина.
Предоставленные амбулаторно-поликлиническим медицинским услугам 28 млрд драмов будут направлены на модернизацию первичной медико-санитарной помощи и расширение права на бесплатное или льготное получение лекарств.
Изменилось соотношение финансирования судебно-медицинских экспертиз. В бюджете на 2022 г. предусмотрено около 550 млн драмов, что обусловлено переоборудованием судебно-медико-практического центра и увеличением объема услуг. Последние полгода, по словам докладчика, центр работает в напряженном режиме. Ремонт и техническое перевооружение ведутся в нескольких областных центрах судебно-медицинской экспертизы.
Увеличивается объем гуманитарной помощи в отношении лекарств и фармацевтических продуктов в части их услуг по таможенному оформлению и распределению, что связано как с увеличением объема, так и с некоторыми расходами, связанными с таможенным оформлением.
Вдвое увеличилось оказание медицинских услуг областным организациям здравоохранения по временному направлению врачей-специалистов. Подчеркнув важность этого направления, А.Аванесян отметила, что для обеспечения непрерывности таких услуг предусмотрено 100 млн драмов.
В 2022 г. будет оказано больше услуг скорой помощи на сумму 5,5 млрд драмов, чтобы обеспечить более быструю по времени организацию услуг.
В бюджете также предусмотрено увеличение скорой медицинской помощи примерно на 3 млрд   967 млн драмов. Также планируется включить операцию по удалению аневризмы аорты в перечень неотложной медпомощи.
На оказание медицинской помощи пациентам с проблемами психического здоровья и наркомании предусмотрено 3 млрд  400 млн драмов. Ремонтные работы ведутся в Центре психического здоровья «Аван» и в национальных центрах психического здоровья. Важным достижением А.Аванесян считает факт полной реновации, реконструкции и оснащения центров.
На медицинские услуги военнослужащим, спасателям, а также членам их семей планируется выделить более 4 млрд драмов.
Касаясь программных изменений и результатов в борьбе с бесплодием, Аванесян упомянула, что в 2020 г. впервые за много лет у нас отмечено на 211 больше рождений.
И.о. министра здравоохранения также ответила на вопросы депутатов, в основном касавшихся изменения перечня и дефицита лекарств в сельских амбулаториях, введения системы электронного рецепта, возможности выбора вакцины гражданами.