Ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին «2020 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդումն ու «ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ» տարեկան զեկույցը:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը կարեւորեց իր գլխավորած կառույցի եւ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների, հատկապես ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում լուծվել են ոլորտին առնչվող բազմաթիվ խնդիրներ:
Արման Թաթոյանի հավաստմամբ` ՄԻՊ-ը 2020-ին աշխատել է գերծանրաբեռնված:  Կառույցը 2020-ին ստացել է 14.780 բողոք: Թաթոյանը հաշվետու ժամանակահատվածում կատարել է 200 այց քրեակատարողական հիմնարկներ եւ ոստիկանություն, հրապարակել է 7 լեզվով ուղեցույց:
Նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակը եւ Արցախի ու Հայաստանի դեմ ադրբեջանական լայնածավալ հարձակումները սկզբունքորեն փոխել են ՄԻՊ գործունեության ուղղությունները. եղել են մարդու իրավունքների 32 այնպիսի կոպիտ խախտումներ, պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ, որոնց նախադեպը չի եղել: Ընդ որում, բոլոր հաղորդումներն ու զեկույցները հայերենից բացի կազմվել են մինչեւ 6 լեզուներով` անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն, չինարեն, իսպաներեն: Սա բացառիկ ջանքեր է պահանջել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Ըստ ՄԻՊ-ի` իրավունքների խախտումները բազմազան են եղել` սկսած Արցախի խաղաղ բնակավայրերը զանգվածային ավերածությունների ենթարկելուց մինչեւ բացառիկ ցինիզմով դաժան վերաբերմունք քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների դեմ: Այս բոլոր խախտումները մանրամասն արտացոլված են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաեւ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համատեղ զեկույցներում ու հաղորդումներում:
Անդրադառնալով հայ գերիների հարցին` Թաթոյանը նշեց, որ գերիների վերադարձը միջազգային պահանջ է:
Անդրադարձ եղավ Ադրբեջանի նախագահի կողմից մեր ժողովրդի ու երկրի նկատմամբ ատելության քարոզին: Նշվեց, որ այդ երկրի նախագահը վարում է ֆաշիզմի հասնող քաղաքականություն մեր նկատմամբ:
Արման Թաթոյանը նաեւ նշեց, որ  2020-ի ընթացքում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթներն իրականացնող ստորաբաժանումը մշտական կապ է պահպանել գործընկեր պետական մարմինների հետ: Տեղի են ունեցել տարբեր հարցերով արդյունավետ քննարկումներ Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության, Դատախազության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության եւ այլ կառույցների հետ: Տարվա ընթացքում այդ գերատեսչություններին հասցեագրվել են տարբեր գրություններ, որոնք վերաբերել են ազատությունից զրկման վայրերում նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման եւ անբարենպաստ հետեւանքներից խուսափելու ուղղությամբ գործադրված քայլերին, պահանջվել են պարզաբանումներ, ինչպես նաեւ արվել են համապատասխան առաջարկներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պատասխանեց նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվում էին ոլորտի բազմաբնույթ խնդիրներին:

On April 30, at the sitting of the RA NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs the annual programme on the Activities of the RA Human Rights Defender (HRD), the State of the Protection of Human Rights and Freedoms during 2020 and the annual report on the Activities of the RA Human Rights Defender as National Mechanism Prevention were debated.
The RA HRD Arman Tatoyan highlighted the cooperation with the structure led by him and the Standing Committees of the parliament, especially with the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs, as a result of which numerous problems concerning the sphere were solved.
As Arman Tatoyan assured, in 2020 the HRD worked overloaded. In 2020 the structure received 14.780 complaints. During that period Tatoyan visited 200 to criminal-executive institutions and police, and published 7 guidelines in 7 languages.
The new coronavirus (COVID-19) pandemic and the Azerbaijani large scale attacks against Artsakh and Armenia by principle changed the directions of the HRD activities: there were 32 such gross violations of human rights against war crimes and humanity, the precedent of which had not been. In fact, all programmes and reports were made besides Armenian in 6 languages: English, Russian, French, Arabic, Chinese and Spanish. This required unique efforts from the Staff of the Human Rights Defender of Armenia.
According to the HRD, the violations of rights have been various: beginning from mass destructions of the Artsakh peaceful settlements up to cruel behaviour with unique cynicism towards civilians and servicemen. All these violations are reflected in detail in the joint reports and programmes of the RA Human Rights Defender with Artsakh Human Rights Defender.
Regarding the issue of the Armenian captives, Tatoyan has noted that the captives’ return is an international demand.
The hatred campaign against our people and our country by the president of Azerbaijan was touched upon. It has been noted that the president of that country pursues the policy towards us reaching fascism.
Aramn Tatoyan also noted that during 2020 the subdivision implementing the functions of the national preventive mechanism maintained permanent contact with his partner state bodies. Effective debates on different issues with the Police, Criminal-Executive Service of the Ministry of Justice, the Prosecutor’s Office, the National Security Service, the Ministry of Labor and Social Affairs and other structures. During the year different documents were addressed to those departments, which related to the steps taken on dissemination prevention of the new coronavirus in prisons and on avoiding the unfavourable consequences, clarifications were demanded, as well as relevant proposals had been made.
The RA Human Rights Defender answered to the MPs’ questions, which related to the various problems of the sphere.