Ապրիլի 30-ին ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվեցին «2020 թվականի ընթացքում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին» տարեկան հաղորդումն ու «ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի` որպես կանխարգելման ազգային մեխանիզմի 2020 թվականի գործունեության վերաբերյալ» տարեկան զեկույցը:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը կարեւորեց իր գլխավորած կառույցի եւ խորհրդարանի մշտական հանձնաժողովների, հատկապես ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի հանձնաժողովի հետ համագործակցությունը, ինչի արդյունքում լուծվել են ոլորտին առնչվող բազմաթիվ խնդիրներ:
Արման Թաթոյանի հավաստմամբ` ՄԻՊ-ը 2020-ին աշխատել է գերծանրաբեռնված:  Կառույցը 2020-ին ստացել է 14.780 բողոք: Թաթոյանը հաշվետու ժամանակահատվածում կատարել է 200 այց քրեակատարողական հիմնարկներ եւ ոստիկանություն, հրապարակել է 7 լեզվով ուղեցույց:
Նոր կորոնավիրուսի (COVID-19) համավարակը եւ Արցախի ու Հայաստանի դեմ ադրբեջանական լայնածավալ հարձակումները սկզբունքորեն փոխել են ՄԻՊ գործունեության ուղղությունները. եղել են մարդու իրավունքների 32 այնպիսի կոպիտ խախտումներ, պատերազմական ու մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններ, որոնց նախադեպը չի եղել: Ընդ որում, բոլոր հաղորդումներն ու զեկույցները հայերենից բացի կազմվել են մինչեւ 6 լեզուներով` անգլերեն, ռուսերեն, ֆրանսերեն, արաբերեն, չինարեն, իսպաներեն: Սա բացառիկ ջանքեր է պահանջել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Ըստ ՄԻՊ-ի` իրավունքների խախտումները բազմազան են եղել` սկսած Արցախի խաղաղ բնակավայրերը զանգվածային ավերածությունների ենթարկելուց մինչեւ բացառիկ ցինիզմով դաժան վերաբերմունք քաղաքացիական անձանց ու զինծառայողների դեմ: Այս բոլոր խախտումները մանրամասն արտացոլված են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի, ինչպես նաեւ Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հետ համատեղ զեկույցներում ու հաղորդումներում:
Անդրադառնալով հայ գերիների հարցին` Թաթոյանը նշեց, որ գերիների վերադարձը միջազգային պահանջ է:
Անդրադարձ եղավ Ադրբեջանի նախագահի կողմից մեր ժողովրդի ու երկրի նկատմամբ ատելության քարոզին: Նշվեց, որ այդ երկրի նախագահը վարում է ֆաշիզմի հասնող քաղաքականություն մեր նկատմամբ:
Արման Թաթոյանը նաեւ նշեց, որ  2020-ի ընթացքում կանխարգելման ազգային մեխանիզմի գործառույթներն իրականացնող ստորաբաժանումը մշտական կապ է պահպանել գործընկեր պետական մարմինների հետ: Տեղի են ունեցել տարբեր հարցերով արդյունավետ քննարկումներ Ոստիկանության, Արդարադատության նախարարության քրեակատարողական ծառայության, Դատախազության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության եւ այլ կառույցների հետ: Տարվա ընթացքում այդ գերատեսչություններին հասցեագրվել են տարբեր գրություններ, որոնք վերաբերել են ազատությունից զրկման վայրերում նոր կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման եւ անբարենպաստ հետեւանքներից խուսափելու ուղղությամբ գործադրված քայլերին, պահանջվել են պարզաբանումներ, ինչպես նաեւ արվել են համապատասխան առաջարկներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը պատասխանեց նաեւ պատգամավորների հարցերին, որոնք առնչվում էին ոլորտի բազմաբնույթ խնդիրներին:

30 апреля на заседании Постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам  представлены ежегодное сообщение «О деятельности Защитника прав человека РА, состоянии защиты прав и свобод человека в 2020 г.»   и годовой доклад «О деятельности Защитника прав человека РА как национального превентивного механизма в 2020 г.».
Омбудсмен РА А.Татоян особо отметил сотрудничество  возглавляемой им структуры с постоянными комиссиями парламента, в частности с Комиссией по защите прав человека и общественным вопросам, в результате чего были решены многие проблемы, связанные с данной сферой.
По словам А.Татояна, в 2020 г. Защитник прав человека (ЗПЧ) был перегружен. В 2020 г. в организацию поступило 14 780 жалоб. За отчетный период омбудсмен 200 раз посещал пенитенциарные учреждения и полицию, опубликовал руководство на 7 языках.
Пандемия нового коронавируса (COVID-19) и широкомасштабная агрессия Азербайджана против Арцаха и Армении коренным образом изменили деятельность ЗПЧ. Было совершено 32 беспрецедентных грубых нарушения прав человека, военные преступления и преступления против человечности. Причем все сообщения и доклады, помимо армянского, составлены на шести языках: английском, русском, французском, арабском, китайском и испанском. Это потребовало исключительных усилий от сотрудников Защитника прав человека Армении.
По Татояну, нарушения прав человека варьировались от массового уничтожения мирных населенных пунктов в Арцахе до жестокого обращения с исключительным цинизмом с гражданскими лицами   и военнослужащими. Все эти нарушения подробно отражены в совместных докладах и ​​сообщениях   омбудсменов Армении и Арцаха.
Касаясь вопроса армянских пленных, Татоян отметил, что возвращение пленных – международное   требование.
Затронута тема пропаганды азербайджанским президентом ненависти к армянскому народу и Армении. Отмечено, что глава соседней страны проводит по отношению к РА политику, доходящую до фашизма.
А.Татоян также отметил, что в 2020 г. подразделение, выполняющее функции Национального превентивного механизма, поддерживало постоянный контакт с государственными органами-партнерами. Состоялись эффективные обсуждения различных вопросов с полицией, пенитенциарной службой Министерства юстиции, Прокуратурой, Службой национальной безопасности, Министерством труда и социальных вопросов и другими структурами. В течение года в эти ведомства были направлены различные письма о мерах, принимаемых для предотвращения распространения новой коронавирусной инфекции в местах лишения свободы и во избежание неблагоприятных последствий, запрашивались разъяснения, вносились соответствующие предложения.