Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 30-ի նիստում քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին» հաղորդումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ 2019-ի համեմատ՝ հանցագործության դեպքերը նվազել են. 2020-ի ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 26.468 դեպք:
Հաշվետու ժամանակահատվածում նվազել են նաեւ ավազակություն կատարելու դեպքերը. արձանագրվել է 39 դեպք՝ նախորդ տարվա 62-ի համեմատ: Արձանագրվել է բնակարանային գողության 1258 դեպք՝ 400-ով պակաս 2019-ից: «Մեր ձեռնարկած կանխարգելիչ միջոցառումները եւս դրական ազդեցություն են ունեցել ծավալների նվազման վրա: Մեր հետեւողականության արդյունքում միայն Երեւանի բնակֆոնդի շուրջ 33 տոկոսը զինված է համապատասխան կոդավորված դռներով կամ անվտանգության այլ միջոցներով»,-ասաց դատախազը:
2020-ին սպանության դեպքերն աճել են 3-ով: Վերլուծությունների համաձայն՝ դրանց մեծ մասը կենցաղային շարժառիթի հիմքով է:
Դավթյանն ընդգծեց, որ ամենակարեւոր ձեռքբերումը սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազումն է, քանի որ վերջին տասը տարիների ընթացքում հատկապես զգալի են եղել բնակարանային գողությունների դեպքերը:
Զեկուցողը բացասական դինամիկայի առումով առանձնացրեց մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների աճը՝ հատկապես հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակել է մնալ մեր առաջնահերթությունը: 2020-ի ընթացքում քրեական հետապնդման է ենթարկվել շուրջ 1356 անձ»,-ասաց Դավթյանը:  Ըստ նրա՝ կոռուպցիոն հանցագործություններով բացահայտվել է պետությանը պատճառված շուրջ 227 մլրդ դրամի վնաս:
Ըստ «Համաշխարհային բնակչության գնահատում» միջազգային անկախ կազմակերպության տվյալների՝ 0-100 ինդեքսով սանդղակում հանցագործությունների դեպքերով Հայաստանն ամբողջ աշխարհում զբաղեցնում է 12-րդ տեղը:
2020-ին նկատելի է եղել վիրավորանքի, ատելության խոսքի, ագրեսիայի ծավալների աճ: «Բացասական երեւույթները ռիսկեր են ստեղծում հանցավորության մակարդակի ավելացման համար: Ուստի, հանցածին իրավիճակները կանխելու հարցում պետության միջամտության անհրաժեշտություն կա: Ներկայացվել է համապատասխան օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնություն»,-նշեց դատախազը:
Զեկուցողը վստահեցրեց, որ մեր երկրում հանցավորության մակարդակը վերահսկելի է, եւ պատկան մարմինները տիրապետում են իրավիճակին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Դրանք վերաբերում էին 2020-ի հանցագործությունների թվի նվազմանը, բռնության կոչերի հիման վրա հարուցված գործերին, ապօրինի գույքի բռնագանձման դեպքերով դատական հայցերին, ձերբակալված անձանց՝ հանցակազմի բացակայությամբ պայմանավորված ազատ արձակման դեպքերին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործերին:

30 апреля Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам обсудила доклад «О деятельности Прокуратуры РА в 2020 г.».
Генеральный прокурор РА А.Давтян отметил, что по сравнению с 2019 г. количество уголовных дел уменьшилось. В течение 2020 г. в стране зарегистрировано 26 468 преступлений.
Случаи разбоя также снизились за отчетный период. Зарегистрировано 39 случаев по сравнению с 62 в прошлом году. Зарегистрировано 1258 случаев краж со взломом, что на 400 меньше, чем в 2019 году. «Принятые превентивные меры также положительно повлияли на сокращение объемов. В результате нашей последовательности около 33% жилого фонда Еревана оснащены кодированными дверями или другими мерами безопасности», - отметил генпрокурор.
В 2020 г. количество убийств увеличилось на 3. Согласно анализу, большинство из них на бытовой мотивации.
А.Давтян подчеркнул, что самым важным достижением является сокращение имущественных преступлений, так как случаи квартирных   краж со взломом были особенно значительными в течение последних десяти лет.
Из негативной динамики спикер выделил рост преступлений против человечности, особенно с применением огнестрельного оружия.
«Борьба с коррупцией остается нашим приоритетом. В течение 2020 г. к уголовной ответственности привлечено 1356 человек», - сообщил Давтян. По его словам, коррупционные преступления выявили около 227 млрд драмов ущерба, нанесенного государству.
По данным независимой международной организации World Population Assessment, Армения занимает 12-е место в мире по уровню преступности по стобалльной шкале.
В 2020 г. участились оскорбления, разжигание ненависти и агрессия. «Негативные явления создают риски повышения уровня преступности. Следовательно, необходимо вмешательство государства для предотвращения криминальных ситуаций. Предложено внесение поправок в соответствующие законы», - подчеркнул генпрокурор.
Докладчик заверил, что уровень преступности и ситуция в стране под контролем соответствующих органов.
Генеральный прокурор А.Давтян ответил на вопросы депутатов, касающиеся сокращения количества преступлений в 2020 г., дел, возбужденных по призыву к насилию, судебных исков по делам о конфискации незаконного имущества, дел об освобождении задержанных за невиновностью и др.