Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովն ապրիլի 30-ի նիստում քննարկեց «Հայաստանի Հանրապետության դատախազության 2020 թվականի գործունեության մասին» հաղորդումը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը նշեց, որ 2019-ի համեմատ՝ հանցագործության դեպքերը նվազել են. 2020-ի ընթացքում հանրապետությունում արձանագրվել է հանցագործության 26.468 դեպք:
Հաշվետու ժամանակահատվածում նվազել են նաեւ ավազակություն կատարելու դեպքերը. արձանագրվել է 39 դեպք՝ նախորդ տարվա 62-ի համեմատ: Արձանագրվել է բնակարանային գողության 1258 դեպք՝ 400-ով պակաս 2019-ից: «Մեր ձեռնարկած կանխարգելիչ միջոցառումները եւս դրական ազդեցություն են ունեցել ծավալների նվազման վրա: Մեր հետեւողականության արդյունքում միայն Երեւանի բնակֆոնդի շուրջ 33 տոկոսը զինված է համապատասխան կոդավորված դռներով կամ անվտանգության այլ միջոցներով»,-ասաց դատախազը:
2020-ին սպանության դեպքերն աճել են 3-ով: Վերլուծությունների համաձայն՝ դրանց մեծ մասը կենցաղային շարժառիթի հիմքով է:
Դավթյանն ընդգծեց, որ ամենակարեւոր ձեռքբերումը սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազումն է, քանի որ վերջին տասը տարիների ընթացքում հատկապես զգալի են եղել բնակարանային գողությունների դեպքերը:
Զեկուցողը բացասական դինամիկայի առումով առանձնացրեց մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների աճը՝ հատկապես հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը շարունակել է մնալ մեր առաջնահերթությունը: 2020-ի ընթացքում քրեական հետապնդման է ենթարկվել շուրջ 1356 անձ»,-ասաց Դավթյանը:  Ըստ նրա՝ կոռուպցիոն հանցագործություններով բացահայտվել է պետությանը պատճառված շուրջ 227 մլրդ դրամի վնաս:
Ըստ «Համաշխարհային բնակչության գնահատում» միջազգային անկախ կազմակերպության տվյալների՝ 0-100 ինդեքսով սանդղակում հանցագործությունների դեպքերով Հայաստանն ամբողջ աշխարհում զբաղեցնում է 12-րդ տեղը:
2020-ին նկատելի է եղել վիրավորանքի, ատելության խոսքի, ագրեսիայի ծավալների աճ: «Բացասական երեւույթները ռիսկեր են ստեղծում հանցավորության մակարդակի ավելացման համար: Ուստի, հանցածին իրավիճակները կանխելու հարցում պետության միջամտության անհրաժեշտություն կա: Ներկայացվել է համապատասխան օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախաձեռնություն»,-նշեց դատախազը:
Զեկուցողը վստահեցրեց, որ մեր երկրում հանցավորության մակարդակը վերահսկելի է, եւ պատկան մարմինները տիրապետում են իրավիճակին:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը պատասխանեց պատգամավորների հարցերին: Դրանք վերաբերում էին 2020-ի հանցագործությունների թվի նվազմանը, բռնության կոչերի հիման վրա հարուցված գործերին, ապօրինի գույքի բռնագանձման դեպքերով դատական հայցերին, ձերբակալված անձանց՝ հանցակազմի բացակայությամբ պայմանավորված ազատ արձակման դեպքերին, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործերին:

At April 30 sitting, the Standing Committee on State and Legal Affairs debated the Report of 2020 on the Activities of the RA Prosecutor’s Office.
The RA Prosecutor General noted that the crime cases decreased compared to 2019: 26.468 crime cases were recorded in the republic during 2020.
Robbery cases decreased in the financial year too: 39 cases were recorded compared to 62 of the previous year. 1258 burglary cases were recorded, 400 less from 2019. Preventive measures undertaken by us also had a positive impact on the decrease of the volumes. As a result of our consistency, about 33% of housing fund only in Yerevan has corresponding coded doors or other measures of security,” the prosecutor said.
Murder cases increased by three times in 2020.
Davtyan underlined that the most important achievement is the reduction of property crimes, as the burglary cases have been especially significant during the last ten years.
In terms of negative dynamics, the rapporteur distinguished the increase of the crimes against human, in particular the crimes committed with the use of firearms.
“The fight against corruption continued to remain our priority. About 1356 persons were criminally prosecuted during 2020,” Davtyan said. According to him, damage of about 227 bln AMD caused to the state by corruption crimes were revealed.
According to the data of the World Population Assessment international independent organization, Armenia ranks 12th in the world with crime cases on a scale of 0 to 100 indices.
In 2020, the increase of volumes for insults, hate speech and aggression was noticeable.
The rapporteur has assured that in our country the level of crime is controllable and relevant bodies control the situation.
The RA Prosecutor General Artur Davtyan answered to the deputies’ questions. They were related to the decrease of the number of crimes in 2020, cases caused on the basis of calls for violence, the lawsuits in cases of confiscation of illegal property, arrested persons – cases of release due to absence of corpus delicti, the cases of the RA Second President Robert Kocharyan and others’ cases.