ՀՀ ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ապրիլի 28-ի նիստի օրակարգում էր ««Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնակատար Վահան Քերոբյանը տեղեկացրեց, որ հարկային օրենսգրքի համապատասխան հոդվածը լրացվում է նոր մասով: Գործադիրն առաջարկում է 25 հազար դրամ տուրքի չափ սահմանել ցեմենտի եւ 9 հազար դրամ կլինկերի համար: Ակնկալվում է, որ շուրջ 1.5 մլրդ դրամ գումար կմուտքագրվի պետբյուջե: Վահան Քերոբյանն ընդունելի չհամարեց հանձնաժողովականների փաստարկներն այն մասին, որ սահմանվող  տուրքի դրույքաչափերը հակառակ ազդեցություն կունենան:
ԱԺ պատգամավոր Ծովինար Վարդանյանն առաջարկեց 14 հազար դրամ պետտուրք սահմանել ցեմենտի եւ 0 տոկոս կլինկերի համար:
Մշտական հանձնաժողովի նախագահն առաջարկեց հետաձգել հարցի քննարկումը, ինչին Վահան Քերոբյանը համաձայնություն չտվեց:

28 апреля в повестку дня заседания Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам включен законопроект о внесении дополнения в закон РА «О государственной пошлине».
И.о.министра экономики В.Керобян сообщил, что соответствующая статья Налогового кодекса дополняется новой частью. Исполнительная власть предлагает установить пошлину в размере 25.000 драмов за цемент и 9.000 драмов за клинкер. Ожидается, что в государственный бюджет поступит около 1,5 млрд драмов. В.Керобян не счел приемлемыми доводы членов комиссии о том, что установленные ставки возымеют обратный эффект.
Депутат НС Ц.Варданян предложила установить госпошлину в размере 14 тыс. драмов за цемент и 0%   – за клинкер.