Ապրիլի 28-ին գումարված ԱԺ արտահերթ նիստում երկրորդ ընթերցմամբ եւ ամբողջությամբ ընդունելու համար քննարկվեց ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի հեղինակած «ՀՀ քրեական օրենսգրքում» փոփոխություններ եւ լրացումներ նախատեսող օրենսդրական փաթեթը:
Հիմնական զեկուցող Վահագն Հովակիմյանը տեղեկացրեց, որ ընդունվել են Կառավարության ներկայացրած առաջարկները: Դրանք հիմնականում վերաբերում են Քրեական եւ Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքերում օգտագործվող եզրույթները Ընտրական  օրենսգրքին համապատասխանեցնելուն: ՀՀ քրեական օրենսգրքին վերաբերող նախագծից հանվել է 154.10 նոր հոդվածը, որով առաջարկվում էր ընտրություններին մասնակցող կուսակցության (կուսակցությունների դաշինքի) կամ թեկնածուի վերաբերյալ կեղծ տեղեկություններ հրապարակելու համար սահմանել քրեական պատասխանատվություն:
Գլխադասային՝ Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը:
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Արմեն Հովհաննիսյանն էլ նշեց, որ ընդունվել են գործադիրի ներկայացրած առաջարկները, եւ Կառավարությունը նախաձեռնության վերաբերյալ չունի որեւէ առարկություն:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվեց նաեւ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Սիսակ Գաբրիելյանի, Ալեն Սիմոնյանի, Բաբկեն Թունյանի, Կարեն Համբարձումյանի հեղինակած «ՀՀ հարկային օրենսգրքում» փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Սիսակ Գաբրիելյանը նշեց, որ առաջինից երկրորդ ընթերցում ընկած ժամանակահատվածում առաջարկներ չեն եղել:
Գլխադասային՝ Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ներկայացրեց հանձնաժողովի անդամ Հայկ Գեւորգյանը:

28 апреля на внеочередном заседании НС для принятия во втором чтении и полностью обсуждался законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс РА (УК), предложенный депутатом В.Овакимяном.
Основной докладчик В.Овакимян сообщил, что внесенные правительством предложения приняты. В основном они касаются согласования терминов, используемых в УК и Кодексе об административных правонарушениях, с Избирательным кодексом (ИК). Удалена новая статья 154.10 УК, которой предлагалось установить уголовную ответственность за публикацию недостоверных сведений об участвующих в выборах партии (союзе партий) или кандидате.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам представила член комиссии А.Джулакян.
Заместитель министра юстиции РА А.Ованнисян отметил, что внесенные исполнительной властью предложения приняты, и правительство не возражает против данной инициативы.
Во втором чтении также был обсужден законопроект «О внесении изменения в Налоговый кодекс РА», предложенный депутатами фракции НС «Мой шаг» С.Габриеляном, А.Симоняном, Б.Туняном и К.Амбарцумяном.
С.Габриелян отметил, что в период с первого по второе чтения предложений не поступало.
Положительное заключение профильной Постоянной комиссии по экономическим вопросам представил А.Геворкян.